Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Česko

Lékaři se těší na novinku, neposlušného pacienta se zbaví

Lékař - ilustrační foto.

Lékař - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Doporučujeme
PRAHA - Lékaři budou moci odmítnout péči pacientům, kteří nedodrží stanovenou léčbu. Od dubna jim to umožní nový zákon o zdravotních službách. "Je to jedině dobře," řekla serveru Lidovky.cz lékařka Michaela Ročňová.
  7:30

Pacient, který nebere předepsané léky, nechodí na domluvené kontroly, odmítne nebo si zkrátí doporučený pobyt v nemocnici, může skončit bez lékaře.

Využijí lékaři radikální novinky? Přečtěte si anketu serveru Lidovky.cz.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Josef Olšr, Ostrava

Vyřadit z kartotéky nebylo možné

Lékař mohl dosud pacienta odmítnout jen ve výjimečných případech, například když ošetřoval jiného pacienta anebo když pacient bydlel příliš daleko. Toto se ale týkalo jen nových pacientů. Pokud už lékař měl někoho v kartotéce, nemohl ho z ní jen tak vyřadit a odmítnout ho léčit.

"Považuji nový zákon pro lékaře za omezující až šikanózní. Můžou za to hlavně sankce, které lékaři budou hrozit třeba za to, že bude mít na dveřích neaktuální ordinační hodiny. Jediný světlý bod vidím právě v tom, že budu moci odmítnout pacienty, kteří léčbu nedodržují.
V mé praxi se takové případy týkají našich romských spoluobčanů. Někteří z nich si zde zakládají karty jen proto, aby jim pojišťovna hradila péči, více se tu ale neobjeví. Takto pak přejíždějí z města do města a registrují se u různých lékařů. Problém s nedodržováním péče jsem u 'bílých' pacientů nezaznamenal."

Jevgenija Truhlářová, Hradec Králové

"Zatím v této části zákona nevidím žádný převrat. O odmítnutí pacientů rozhodují spíše odborní lékaři, u nás to záleží na konkrétní domluvě s pacientem."

Michaela Ročňová, Šestajovice u Prahy

"Je to jedině dobře. Doposud jsme neměli jako lékaři možnost tyhle pacienty vyhodit a jenom jsme jim zbytečně předepisovali léky. Setkávám se s pacienty, kteří se chovají nesvéprávně a léky neberou nebo třeba s pánem, který měl tlak 200/100, a přesto léky neužíval. V takových případech většinou zafungovala domluva."

Cyril Mucha, Praha

"Nikdo vlastně neví, co to znamená odmítnout pacienta. Praktický lékař pacienta zaregistruje a ve chvíli registrace se ho, ošklivě řečeno, už nemůže zbavit - pacient se může odregistrovat pouze sám. Dotázal jsem se již právníků, co to vlastně znamená, že lékaři budou moct registraci zrušit. Nikdo z nich ale neví, co by s pacientem bylo dál, kde by se to evidovalo, kde by byl pak registrován.S odmítnutím léčby ze strany pacienta jsem se pochopitelně setkal, myslím si ale, že vztah lékař-pacient musí být založený na důvěře. Pacient musí dodržovat, co mu lékař předepíše, musí mu důvěřovat. Pokud to takhle nefunguje, je třeba uvažovat o ukončení vztahu."

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Pro chudé to může být likvidační, tvrdí Svaz pacientů

Zdravotnickou reformu striktně zavrhuje prezident Svazu pacientů ČR Luboš Olejár. Upozorňuje na to, že pro pacienty s nízkými příjmy může být likvidační.

"Zdá se, že doporučíme občanům, aby podávali ústavní stížnosti v případě, že u lékaře podepíší souhlas s léčbou, lékař jim předepíše lék a oni se nezeptají, kolik za něj budou doplácet. Hodně se to stává například starým lidem. V lékárně jsou pak nad doplatkem překvapeni a lékař jim při další návštěvě řekne, že nedodrželi léčbu a že se o ně odmítá dál starat. To má být lepší postavení pacientů podle Hegera, Kalouska a dalších zbojníků?" ptá se Luboš Olejár.

"To není reforma, to je likvidace pro nízkopříjmové skupiny a my podnikneme kroky, abychom na to vládu upozornili," dodává Olejár.

Autor: