Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Útok sebevražedných teroristů IS na letišti v Istanbulu: nejméně 36 mrtvých, 147 zraněných

Evropa

  21:19aktualizováno  29. června 3:49
ISTANBUL - Nejméně 36 mrtvých a 147 zraněných si v úterý večer podle agentury AP vyžádal bombový útok tří sebevražedných teroristů na Atatürkově letišti v Istanbulu. Turecká policie a úřady viní Islámský stát, napsala agentura Reuters.

Záchranáři ošetřují oběti úterního útoku na letišti v Istanbulu. foto: Reuters

Policejní specialisté začali vyšetřovat teroristický útok Atatürkově letišti v Istanbulu.

Prezident Recep Tayyip Erdogan se kvůli útoku, k němuž se do úterní půlnoci nikdo nepřihlásil, sešel k naléhavé schůzce s premiérem Ahmetem Davutogluem a vedením tureckých ozbrojených sil.

Policie po atentátu letiště evakuovala, sdělil agentuře Reuters jeden z policejních důstojníků. Podle NBC News očití svědkové nahlásili, že jeden ze zasahujících policistů povalil jednoho útočníka na zem předtím, než se atentátník stihl odpálit.

Způsob akce ale podle řady komentářů ukazuje na islámské radikály. Útočníci z hnutí Islámský stát (IS) stojí za řadou masakrů z posledních měsíců v Turecku.

Na letišti vypukl po explozích zmatek, vyděšení lidé prchali z odbavovací haly a na místě zasahovaly desítky sanitek. Podle televizních záběrů pokryl okolí výbuchů prach a rozbité sklo. Mezi zraněnými je nejméně 13 lidí v kritickém stavu.

Použitá zbraň leží na podlaze letiště v Istanbulu
Paramedics help injured outside Turkey's largest airport, Istanbul Ataturk...

Ministr spravedlnosti Bekir Bozdag uvedl, že útočníci stříleli z automatických pušek kalašnikov ještě předtím, než se dostali k různým kontrolním stanovištím na mezinárodním terminálu. Rozhodili také kolem sebe několik granátů a do povětří se vyhodili, když na ně začali střílet policisté.

České ministerstvo zahraničí nemělo v úterý večer informace o případných českých obětech. Ministerstvo je ve spojení s generálním konzulátem ČR v Istanbulu, ale záleží na tom, jak rychle budou postupovat turecké úřady, řekla večer mluvčí Černínského paláce Michaela Lagronová. Turečtí činitelé po půlnoci uvedli, že většina mrtvých jsou Turci, mezi oběťmi jsou ale i cizinci.

Útoky v Turecku Evropě znovu připomněly nebezpečí terorismu, které nesmíme podceňovat a nesmíme na něj zapomenout ani ve stínu nynější debaty o brexitu, uvedl v noci na středu po skončení summitu EU v Bruselu český premiér Bohuslav Sobotka. V bezprostřední reakci na atentát uvedl, příslušná doporučení ohledně cest do Turecka vydá brzy ministerstvo zahraničí. „Až budeme dnes debatovat o budoucnosti Evropské unie, o tom, co musíme učinit, tak jedním z důležitých témat, které ČR vidí, je právě otázka zajištění bezpečnosti,“ uvedl český premiér.

„Evropa musí být schopna zajistit svým občanům bezpečnost, včetně bezpečnosti před teroristickými útoky,“ dodal s tím, že jestliže je třeba někde posílit spolupráci, je to právě otázka boje s terorismem. Předseda české vlády rovněž poznamenal, že k útoku došlo na letišti, což potvrzuje, že vláda v Praze dělá dobře, když se zabývá posílením kritické infrastruktury v hlavním městě.

Cílem úterního sebevražedného útoku bylo oslabit Turecko zabitím nevinných lidí. Prohlásil to v noci Erdogan. „Je jasné, že tento útok měl za cíl dosáhnout jediného výsledku, vytvořit s využitím krve a bolesti nevinných lidí propagandistický materiál proti naší zemi,“ uvedl Erdogan podle agentury Reuters v písemném prohlášení. Od mezinárodního společenství turecký prezident očekává, že po útoku zaujme „rozhodný postoj“ proti teroristickým skupinám.

Útok na istanbulské letiště v úterý „co nejostřeji“ odsoudil Bílý dům, který také ujistil Turecko o své podpoře. Obdobné prohlášení vydal rovněž generální tajemník OSN Pan Ki-mun, který vybídl k intenzivnější mezinárodní spolupráci v boji proti takovýmto násilným činům.

Podle představitelů Atatürkova letiště byly po útoku některé příchozí lety odkloněny, byly zrušeny úterní odlety a zatím není jasné, zda budou odloženy také středeční ranní spoje, cestující byli převezeni do hotelů. Úterní večerní linka z Prahy společnosti Turkish Airlines v Istanbulu přistála po 22:00 SELČ, tedy po teroristické akci. Americká : Federální letecká správa (FAA) pak na několik hodin pozastavila všechna letecká spojení mezi Istanbulem a Spojenými státy.

Atatürkovo letiště je tureckým hlavním mezinárodním letištěm; nachází se ve čtvrti Yeşilköy v evropské části města zhruba 25 kilometrů západně od centra Istanbulu.

Výběr největších teroristických útoků v Turecku v uplynulých letech

  • 13. března 1999 - Výbuch bomby v obchodním středisku v Istanbulu si vyžádal 13 mrtvých. K útoku se přihlásila Strana kurdských pracujících (PKK).
  • 15. listopadu 2003 - Dvě nálože v autech explodovaly před synagogami v centru Istanbulu; zabily 27 lidí včetně atentátníků a na 300 dalších zranily.
  • 20. listopadu 2003 - Dva mohutné výbuchy v Istanbulu na britské cíle - u britského konzulátu a u britské banky HSBC - si vyžádaly nejméně 32 mrtvých a na 400 zraněných.
  • 11. května 2013 - Při dvou pumových explozích v Reyhanli u hranic se Sýrií zahynulo 52 lidí a na 140 dalších bylo zraněno. Podle některých informací stáli za útokem bojovníci organizace Islámský stát (IS).
  • 20. července 2015 - Sebevražedný atentátník zaútočil na kulturní středisko ve městě Suruç u hranice se Sýrií, zabil 33 lidí a přes 100 zranil. K odpovědnosti za útok se přihlásil IS.
  • 10. října 2015 - Dva výbuchy si v centru Ankary vyžádaly nejméně 102 mrtvých a 500 zraněných. Exploze nastaly před začátkem mírového pochodu proti násilí mezi armádou a kurdskými separatisty. Podle turecké prokuratury stála za útoky místní buňka organizace Islámský stát (IS).
  • 12. ledna 2016 - Výbuch v historickém centru evropské části Istanbulu si vyžádal 13 mrtvých, většinou německých turistů. Za útokem stál podle tureckých úřadů IS.
  • 17. února 2016 - Teroristický útok v centru metropole Ankary. Výbuch nastraženého vozidla s bombou byl namířen proti vojenské koloně. Nepřežilo ho 28 osob a na 60 lidí bylo zraněno. K atentátu se přihlásila skupina Sokoli osvobození Kurdistánu (TAK), která dlouhodobě bojuje proti turecké vládě.
  • 13. března 2016 - Exploze v centru Ankary si vyžádala životy nejméně 37 lidí a přes 100 lidí utrpělo zranění. Úřady z činu viní separatisty z kurdské strany PKK.
  • 19. března 2016 - Při sebevražedném útoku v Istanbulu zemřeli čtyři lidé včetně atentátníka, 20 osob utrpělo zranění.
  • 7. června 2016 - Automobil naložený výbušninou vybuchl ve čtvrti Vezneciler poblíž historického centra Istanbulu a místní univerzity v okamžiku, kdy kolem něj projížděl policejní autobus. zahynulo 12 lidí. K atentátu se přihlásila skupina Sokoli osvobození Kurdistánu (TAK), která se označuje za odnož Strany kurdských pracujících (PKK).
  • 8. června 2016 - Při atentátu na policejní stanici na jihovýchodě Turecka zahynulo šest lidí a desítky dalších byly zraněny. K útoku se přihlásili separatisté ze Strany kurdských pracujících (PKK).
Autoři: ,

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč
Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč

Každý týden můžete získat zajímavé balíčky od značek Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč. Hrajte s námi a získejte hlavní výhru, balíček s...