24. června 2016 6:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Islamofobie v Česku je alarmující, napsal turecký velvyslanec. Štěch: Není to pravda

Advokátka Klára Samková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Advokátka Klára Samková. | foto: Yan Renelt, MAFRA

PRAHA Islamofobní nálady v Česku jsou alarmující. S takovým sdělením se na vicepremiéra Andreje Babiše obrátil turecký velvyslanec poté, co advokátka Klára Samková přirovnala islám k nacismu a fašismu. Tu navíc Advokátní komora nově prošetřuje i kvůli tomu, že velvyslance před ambasádou několikrát proklela.

„Islám je jako nacismus, fašismus a komunismus,“ zaznělo v polovině května v Poslanecké sněmovně. Kvůli výrokům, které tehdy pronesla advokátka Klára Samková na semináři o druhém nejrozšířenějším náboženství na světě, konferenci na protest opustil turecký velvyslanec Ahmet Necati Bigali a s ním i další ambasadoři.

Ačkoli turecké velvyslanectví oficiálně diplomatickou nótu ministerstvu zahraničí neposlalo, na odpovědné úřady v Česku zaslalo dopis, ve kterém upozorňuje na míru islamofobie v Česku. Server Lidovky.cz ho má k dispozici.

„Jsme velmi zklamáni pasivní reakcí od vedení českého parlamentu a vlády,“ píše velvyslanec Bigali coby zástupce turecké ambasády a také jako předseda Organizace islámské spolupráce v České republice. Hned v další větě odkazuje na vyjádření ministerstva zahraničních věcí, které se od výroků Samkové sice distancovalo, nicméně pouze formou krátkého vyjádření na sociální síti twitter.

„Asi se shodneme na tom, že krátký tweet nestačí,“ okomentoval tuto iniciativu Bigali. V další části dvoustránkového dopisu, který adresoval ministru financí Andreji Babišovi (ANO) a v kopii také předsedovi senátu Milanu Štěchovi (ČSSD), šéfovi sněmovny Janu Hamáčkovi (ČSSD) a ministrovi zahraničí Lubomírovi Zaorálkovi (ČSSD), je ale ve svých vyjádřením ještě ostřejší.

Intenzivněji a hlasitěji

V následujících větách upozorňuje na podle jeho názoru zvyšující se islamofobní náladu v České republice. Vzestup takových nálad označil velvyslanec Bigali za „alarmující“. „Měly by být odsouzeny mnohem intenzivněji a hlasitěji,“ doplnil ještě.

Ministerstvo zahraničí nicméně na svém postoji nic měnit nebude. „Jako příjemci jsme byli uvedeni v kopii, dopis směřoval hlavně pro pana ministra financí,“ uvedla na dotaz serveru Lidovky.cz mluvčí rezortu Irena Valentová s tím, že si za svým vyjádřením stojí.

Za hnutí ANO velvyslanci odepsala místopředsedkyně hnutí Jaroslava Jermanová, která se omezila na zdvořilé fráze. Na adresu turecké ambasádě píše, že cílem uvedeného fóra bylo zvednout povědomí o islámu jako náboženství. V závěru dopisu ho ještě ujistila, že partnerství s Organizací pro islámskou spolupráci bude i nadále pokračovat a že hnutí ANO je proti náboženské nesnášenlivosti. Server Lidovky.cz se snažil s poslankyní Jermanovou spojit, telefon však měla vypnutý a nereagovala ani na sms zprávy.

Jakým způsobem odpověděl předseda Senátu Štěch, nechtěl blíže komentovat. „Obsahem však mimo jiné bylo, že předseda Senátu názory paní Samkové nesdílí a zároveň vyjádřil v dopisu nesouhlas s tvrzením, že v České republice panuje alarmující úroveň islamofobie. Velvyslance upozornil, že česká společnost je velmi citlivá na pokusy oslabovat svobodu slova a lidská práva obecně,“ uvedla mluvčí horní komory Parlamentu Denisa Čermáková.

Nakolik velvyslanci Bigalimu přišla odpověď od úřadů dostatečná, ale na dotaz serveru Lidovky.cz ani po třech dnech neodpověděl. Podle předsedy Poslanecké sněmovny Hamáčka prý už považuje událost za uzavřenou.

Výroky Samkové podruhé

  • První týden v červnu se před tureckou ambasádou sešlo několik desítek lidí. Demonstrace měla podpořit advokátku Kláru Samkovou, kterou po výrocích v Poslanecké sněmovně prověřuje policie.
  • „Proklínám vás, proklínám vás, proklínám vás. Umřete dřív, než zplodíte syny, a umřete beze cti,“ prohlásila tehdy.

Advokátku Samkovou od jejího vystoupení prověřuje policie. Vyžádala si záznamy, jaké výroky na semináři zazněly, a ty nyní analyzuje. Její vyjádření zároveň přešetřuje také Česká advokátní komora. K tomu se však nově přidala tvrzení z demonstrace před tureckou ambasádou, kde Samková velvyslance mimo jiné několikrát proklela.

A i na ty se advokátní komora jala zaměřit. „Šetření ještě běží, definitivně rozhoduje nezávislý kontrolní orgán, který má několik desítek členů a schází se jednou měsíčně,“ uvedla mluvčí komory Iva Chaloupková. Samková po přednášce i demonstraci několikrát zopakovala, že si za svými výroky stojí.

VIDEO: Samková a její příznivci demonstrovali u turecké ambasády:

hmHana Mazancová

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!