Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

Lidé se prý v Tripolisu bojí vycházet z domů, hrozí jim zastřelením

Svět

  14:34
TRIPOLIS - V ulicích Tripolisu zůstávají po pondělních střetech těla mrtvých lidí. Většina z dvou milionů obyvatel libyjské metropole v úterý zůstala doma, protože stoupenci vůdce Muammara Kaddáfího pohrozili, že každý, kdo se objeví na ulici, bude zastřelen. České ministerstvo zahraničí ví o 30 Češích v Libyi. Všichni jsou prý v pořádku.

Demonstranti v libyjském Benghází (snímek z 21. února) foto: ČTK

Jsou mezi nimi turisté a šest z nich na deset dní odjíždí do pouště. Mluvčí ministerstva sdělil, že ti občané, kteří si budou přát Libyi opustit, budou moci využít pravidelných leteckých linek nebo speciální letadla, která vyšlou jiné evropské země. Bude také možnost odcestovat lodí.

Kaddáfí se v noci na dnešek krátce objevil v televizi, aby rozptýlil spekulace o svém odjezdu do Venezuely. Bývalý šéf jeho protokolu Núrí Mismarí dnes v Paříži prohlásil, že Kaddáfí nikdy neodstoupí a že odstranit ho bude muset jedině krví vykoupený boj. Mismarí byl 40 let nejbližším Kaddáfího spolupracovníkem až do loňského roku, kdy se odjel léčit do Francie. Z postu šéfa protokolu rezignoval v pondělí. Ve Francii byl v listopadu zadržen na žádost libyjské vlády, která ho chtěla postavit před soud za zpronevěru. Mismarí ale tvrdil, že o funkci nepřišel a že byl s Kaddáfího vládou stále v kontaktu.

Čtěte také:

"Kaddáfí bude pokračovat. Není nic silnějšího než lid, ale on z Libye neodjede ani neodstoupí," prohlásil Mismarí. Slyšel prý, že Kaddáfí začal vyjednávat s kmenovými vůdci a žádal je o to, aby pomohli Libyjce uklidnit. Podle Mismarího je na to už po předchozím krveprolití moc pozdě. "Lidé budou bojovat do konce a nakonec zvítězí," řekl.

Mnoho lidí vykrvácelo na ulicích
Nedomnívá se, že nepokoje vyústí v občanský konflikt. Libyjci prý bojují za svá lidská práva, a ne za rozdělení země. "Nebudou bojovat proti sobě navzájem. Nechtějí, aby se Benghází oddělilo od Tripolisu. Jsme všichni pod jednou libyjskou střechou," řekl. Podle ochránců lidských práv si libyjské nepokoje vyžádaly 233 obětí, opozice ale tvrdí, že mrtvých je mnohem více.

Jeden ze svědků pondělního násilí dnes řekl agentuře AP, že ozbrojenci v pondělí stříleli v ulicích i na sanitní vozy, takže se zdravotníci nedostali k raněným. Mnozí vykrváceli na ulicích.

Podle AP dnes Tripolisem projíždějí automobily a z tlampačů jsou lidé vyzýváni, aby nevycházeli. Televize hlásí, že vojsko udělalo razii ve skrýších "sabotérů", a vyzvala lidi, aby vojáky podpořili. Nad hlavním bulvárem na pobřeží Středozemního moře podle Tripolisanů přelétávají vrtulníky, což má zřejmě lidi zastrašit. Kaddáfího lidé prý z aut bezcílně střílejí na domy a děsí lidi. Na několika místech taková střelba rozprášila mladíky, kteří se snažili seskupit k dalšímu protestu. Mnoho zemí začalo z Libye evakuovat své občany. Nejvíc je tam Egypťanů.

Egypt posílil ostrahu své západní hranice a podle egyptských zdrojů libyjští pohraničníci z druhé strany své posty opustili. Místo toho prý dnes hranici střežili Kaddáfího odpůrci vyzbrojení obušky a samopaly. Někteří byli označeni Kaddáfího fotografií obrácenou hlavou dolů a říkají si revoluční výbory. Do Egypta se zatím vrátilo 5000 Egypťanů a dvojnásobné množství jich čeká na hranici.

Autoři: ,