Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Povodně 1997 v LN: Lidé uklízejí spoušť po povodních, Hodonín záplavy teprve očekává

Česko

  6:00
Před 20 lety zpustošila třetinu Česka velká voda. Server Lidovky.cz přináší články Lidových novin z července roku 1997, jež zachycují události a příběhy obyvatel, kteří se před dvěma dekádami museli vypořádat s rozsáhlými povodněmi. Během záplav zemřelo 50 osob, škody se vyšplhaly na 63 miliard korun.

Dvě desítky let uplynuly od záplav, které v roce 1997 zasáhly Moravskoslezský kraj. Zatopené sídliště Pod Cvilínem v Krnově na snímku z 7. července 1997. foto: ČTK

Lidé se vrhli na velký úklid

Záplavy: Do obcí se pomalu vrací život, některé ale zejí prázdnotou

Jen velmi zvolna se vrací život do oblastí, kterými se přehnala ničivá záplava. Někteří lidé již začali s úklidem zanesených ulic, ale mnoho obcí je i nadále opuštěno. Jejich obyvatelé se nemají doslova kam vrátit.

Voda v Opavě již opadla, ale zůstala po ní pořádná spoušť - odpadky, uhynulá zvířata, části staveb. „Kdo se mohl vrátit, uklízí a uklízí,“ přibližuje ruch města, jehož levá část byla ještě před několika hodinami zcela pod vodou, Anna Palyzová z okresního krizového štábu.

Dvě desítky let uplynuly od záplav, které v roce 1997 zasáhly Moravskoslezský...
Záplavy 1997 zasáhly Moravskoslezský kraj. Zatopený Krnov na snímku z 7....

Ulice Opavy nyní lemují odpadní kontejnery. Zdechliny lidé balí do igelitových pytlů a veterináři je pravidelně svážejí speciálními vozidly. Místní poptávka se zaměřuje zejména na plynové a elektrické vařiče. „Potraviny mají otevřeno, zásobování funguje. Nikoho nezajímají butiky. Nálada je nevalná - úměrná tomu, co lidé vidí,“ říká A. Palyzová.

Pusto je naopak na Bruntálsku. „Mnozí nemají kam jít - jsou tu desítky poškozených nebo zcela zničených domů,“ říká unavený a smutný organizátor záchranných prací Ladislav Olejníček, jehož jméno zná veřejnost prakticky od samého počátku záplav. Bruntálští doslova prosí motoristy, aby se jejich okresu vyhýbali. „Cesty jsou zničené, nebo chybí a my je potřebujeme pro těžkou techniku, bagry, sanitky a zásobovací vozy. Pro zvědavé a senzacechtivé šoféry na nich není místo.“

Z otřesných zážitků se pomalu probouzí i Olomouc, ačkoli přívaly vody stále strhávají starší domy ve čtvrtích Černovír, Chomoutov, Nové Sady, Slavonín a Nemilany. I zde je díky vojákům s obojživelnými vozy dost jídla i pití. Potíže však nastanou s pitnou vodou, čištěním ulic a kanálů. Statici kontrolují mosty. Tramvaje stojí a s nimi auta. „Budeme potřebovat spoustu koleček, rýčů a lopat,“ myslí na budoucnost náměstek zdejšího primátora Miroslav Studený.

Záplavy 1997. Článek z Lidových novin ze soboty 12. července.

S velkým úklidem začala i většina obcí na Přerovsku, kde krajina připomíná spíše záběry z jiné planety. „Je to katastrofální vize. Koryto Bečvy je dvakrát širší a bez břehů. Silnice rozbité, domy pobořené. Pole a zemědělské farmy zničené,“ líčí situaci šéf přerovských hasičů Alois Kosik.

Poprvé od začátku povodní bylo včera obnoveno spojení s dvoutisícovými Troubkami nad Bečvou, kde voda spláchla přes sto domů. Válku připomínají pamětníkům seznamy evakuovaných osob. „Když na nich lidé neobjeví své blízké, rozpláčí se a bezradně křičí,“ popisuje své dojmy z návštěvy zatopených oblastí hlavní republikový hygienik Jiří Vytlačil.

Ničivá vlna postupuje nadále k jihu

Ekologická havárie: Do řeky Odry vnikly stovky tun ropných látek

Velká voda sice na severní Moravě opadá, ale povodňová vlna nadále zaplavuje další místa zejména na dolním toku řeky Moravy. Ničivá záplava dosud podle oficiálních údajů usmrtila 23 lidí, další tři jsou nezvěstní.

V kritické situaci se včera ocitlo především Uherské Hradiště, kde voda místy dosahovala až metrové výšky. Záchranné týmy začaly do bezpečí evakuovat zhruba deset tisíc obyvatel, kteří žijí v oblastech bezprostředního ohrožení. Povodňová vlna se večer přiblížila k Hodonínu, kde se připravovali na nejhorší.

Hodonín je posledním velkým městem, které voda zasáhne s plnou silou, než opustí naše území. „Provádíme prohlídky hrází, zpevňujeme stavidla. Jsou připraveny pytle s pískem, které jsou operativně umisťovány na nejohroženějších místech. Jsme připraveni i na evakuaci. Mnoho lidí již odchází samovolně z nebezpečných oblastí,“ řekl LN člen Okresní povodňové komise v Hodoníně Pavel Urbančík.

V případě přelití hráze v Hodoníně bude zaplavena rozsáhlá oblast Záhorské nížiny na Slovensku. Obnovu zničených zdrojů pitné vody zkomplikuje navíc rozsáhlá ekologická havárie, protože včera do řeky Odry uniklo z ostravského podniku Ostramo-Vlček 450 tun ropných látek. Hygienici varují před používáním kontaminované vody třeba jen k mytí rukou.

Ve všech zatopených regionech nyní operuje téměř osm tisíc vojáků. Podle ministra životního prostředí a šéfa Ústřední povodňové komise Jiřího Skalického je armáda ochotna v případě potřeby uvolnit další tři tisíce mužů.

Kromě záchranných prací a hlídání opuštěných sídel se vojsko podílí také na méně populárních činnostech: „Armáda sbírá uhynulá zvířata, abychom co nejrychleji eliminovali rizika výskytu hygienických a epidemiologických problémů,“ upřesnil ministr Skalický.

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.