Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

LN: Google školám nabídne i kalendář

Česko

  19:39
PRAHA - Do českého školství vstupuje největší internetový vyhledávač Google. Školám nabízí bezplatný balíček služeb, který usnadní komunikaci mezi žáky a učiteli. V balíčku s názvem Google Apps je například e-mail, kalendář, komunikační program, možnost vytvářet on-line dokumenty a sdílet je sostatními, nebo vytvářet domovské stránky na své doméně.

Google Apps foto: currentedtech.com

„Google všeobecně vzešel z kořenů vysoké školy a pořád je v něm vysokoškolské prostředí a nálada. To byl i důvod toho, proč vymyslel edici aplikací určenou pro školy,“ vysvětlil Jiří Lenk ze společnosti Google. Zatímco v zahraničí využívá tuto internetovou aplikaci více než dva miliony školáků, v Česku je to zatím pouze jedno školské zařízení – síť soukromých středních škol EDUCAnet. To by se ale mělo brzy změnit.

„Školy o naší nabídce zatím moc nevědí, ale chystáme se, že je budeme oslovovat. V současné době už jednáme s několika vysokými školami,“ potvrdil Lenk. O jaké vysoké školy jde, zatím ale nechtěl prozradil.
Co vše nabízí Google Apps
Gmail (email)

Kalendář
(sdílené kalendáře)

Google Talk
(komunikační program)

Dokumenty
(online vytváření dokumentů s možností jejich sdílení)
StartPage (pro vytváření přizpůsobitelné domovské stránky na své doméně)
 
K tomu je možné obdržet i administrativní nástroje, technickou podporu a API rozhraní pro propojení Google Apps se stávajícími IT systémy.


A jak Google Apps v praxi funguje? Celá škola má stejný e-mail, ve kterém je k dispozici například i kalendář. „Všechno je mezi sebou propojené. Když napíši e-mail, hned můžu jít na kalendář nebo do dokumentů. Vše je na jednom místě, aplikace fungují rychle a interaktivně,“ popsal šestnáctiletý Lukáš Halm z brněnského gymnázia EDUCAnet.

Další možností aplikace je sdílení vytvořených dokumentů. K těm má přístup úplně každý ve škole, ale třeba i rodiče. „Když někdo nemá zápisky z hodiny, stačí se podívat do dokumentů, kde jsou všechny k dispozici. Dokumenty je možné vytvářet i on-line,“ dodal další ze studentů Adam Zabloudil.

Pode něj je velkou výhodou i to, že jim celý systém usnadňuje komunikaci a krátí čas. Například domácí úkol může student dát do sdílených dokumentů, poslat zprávu učiteli a ten může úkol ihned opravit a oznámkovat. V síti škol EDUCAnet používají Google Apps necelý rok. „Pro tuto možnost jsme se rozhodli hlavně proto, že je bezplatná a ušetří nám peníze. Náklady se nám snížily o sto tisíc korun,“ řekl koordinátor projektu školy Jaroslav Vaigl.

"Důležité pro nás bylo, že nám zůstaly emailové adresy ve stejném znění, jako před tím. To znamená s názvem našich škol. Přesto ale používáme email od Googlu, popsal Vaigl. To vidí jako jednu z největších výhod.

Studenti ale hodnotí úplně jiné věci. "U gmailu jsem si třeba oblíbil skvělý spem filtr a přehlednost. Lidem, kterým je každé místo na disku malé, se tento email snaží vyhovět tím, že každý den přibývá místo," vysvětlil Lukáš Halm.

Další skupina studentů si zase pochvaluje funkci kalendář. "Využíváme ho například k zapisování písemek a testů. Napíšeme do kalendáře kdy se test píše, třeba i s popisem z čeho bude. Tuto informaci pak vidí všichni naši spolužáci. Nikdo se nemůže vymlouvat, že na ni zapomněl," popsala studentka z českobudějovické školy EDUCAnet.  

Školy ale mohou používat i aplikace, které jsou volně dostupné na internetu. jednou z nich jsou například mapy. Ty se dají používat jak například v zeměpise, tak i v dějepise či ekologii. "Když se studenti budou učit například o nějakém pohoří, neuvidí ho jen na mapách, ale i na fotkách, které jsou součástí map," popsal Jaroslav Vaigl.

Aplikace Google Apps je populární hlavně na amerických vysokých školách, ale používají ji například i vysokoškoláci v Africe.

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...