Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Únos dívky řeší i politici

Česko

Zdeněk Hromádka nevzdává boj o dceru Aničku, zavlečenou do Ruska

PRAHA O případ čtyřleté Aničky Hromádkové, kterou před více než devíti měsíci unesla její matka do Ruska, se začali zajímat politici a neziskové organizace.

Většině z nich je totiž jasné, že komunikace s Ruskou federací není příliš jednoduchá a navrácení Aničky zpět do Česka může být komplikované. Dívku do země svého původu odvezla manželka Zdeňka Hromádky Olga ve chvíli, kdy soud rozhodoval o tom, komu bude dcera svěřena do péče. Ten nakonec rozhodl, že má Anička žít u otce, a Olze Hromádkové zakázal vycestovat mimo Českou republiku. To už však žena i s dívkou byla v Rusku.

Jedním z politiků, kteří se o případ zajímají, je senátor Jaromír Štětina, který v Rusku dlouhou dobu pobýval. Ten chce hned po víkendu poslat dopisy různým ruským prokurátorům, na velvyslanectví a české konzulce v Moskvě.

„V dopisech projevuji zájem o celou kauzu jakožto senátor České republiky a prosím v nich, aby se postupovalo striktně podle zákonů Ruské federace,“ řekl senátor. Podle jeho slov je totiž právě aplikace zákonů velikou slabinou ruské společnosti. „Činnost soudu v trestním řízení v Rusku je zcela nevyzpytatelná. Samotný fakt, že Anička dostala během pěti dnů ruské občanství, znamená, že je v tomto případě něco v nepořádku,“ dodal.

Dívka se totiž narodila v Česku a rodiče se shodli, že bude mít pouze české občanství. Po příjezdu do Ruska však Aničce její matka zařídila, za nestandardních podmínek a během pár dní, ruské doklady.

Ruský zákon totiž umožňuje dvě možnosti, jak občanství dítěti zjednodušenou cestou pořídit. Základním pravidlem sice je, že s udělením občanství musí souhlasit i rodič cizinec, nicméně pokud již dítě v Rusku bydlí, může se žádost bez jeho souhlasu obejít. A to se v tomto případě stalo. Matka Aničky pro ni totiž po příjezdu do Ruska získala přechodné bydliště a s tímto dokumentem pak požádala o občanství. Úředníci tak v podstatě legalizovali únos dítěte.

Pomoci Zdeňku Hromádkovi chce také ministr kultury Václav Jehlička, náměstek ministra práce a sociálních věcí Marián Hošek nebo poslankyně Anna Čurdová. „Kontaktoval jsem brněnský úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí, abych zjistil, co může v případu udělat. Problémem je, že Rusko nepodepsalo Haagskou úmluvu o mezinárodních únosech dětí,“ řekl Hošek.

Jediný, kdo tak nyní může za Zdeňka Hromádku s Ruskem oficiálně komunikovat, je ministerstvo spravedlnosti. „Na ruské ministerstvo spravedlnosti jsme zaslali překlad návrhu na uznání a výkon rozhodnutí. To by mělo dokumenty předat tamnímu soudu. Na odpověď čekáme,“ popsala mluvčí ministerstva spravedlnosti Zuzana Steinerová jedinou možnost, kterou česká strana má.

Olga Hromádková už nyní nemá v Česku ani právního zástupce. Marta Permanová, která ji zastupovala, jí již před posledním soudem vypověděla plnou moc. Co ji k tomu vedlo, však uvést nechtěla.

***

Jedním z politiků, kteří se o případ zajímají, je senátor Štětina

Autor:

Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness
Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness

Minulý týden jste soutěžili se sebamedem o kosmetiku pro nejmenší. Tento týden si pojďte zahrát o péči pro vás, a to konkrétně o řadu Anti-Redness,...