Středa 15. května 2024, svátek má Žofie
130 let

Lidovky.cz

Za zatajení jména řidiče hrozí pokuta

Česko

  8:22
PRAHA - Ministerstvo dopravy chce zabránit dosud rozšířené praxi, kdy vlastník vozu nepravdivě řekne, že za volantem v době přestupku neseděl, jméno fiktivního řidiče neprozradí, a elegantně se tak vyhne jakémukoliv postihu.
<b>Já neparkoval,</b> tvrdí řidiči.

Já neparkoval, tvrdí řidiči. foto: Lidové noviny

Nový silniční zákon nařizuje majiteli auta, aby úřadům prozradil jméno řidiče, který se dopustil přestupku. 

Bezstarostné časy ale dopravním hříšníkům končí. Pokud úřady prokážou, že majitel auta lhal, může dostat pokutu až ve výši 50 tisíc korun a podnikatel ještě dvakrát vyšší.

K udávání rodiny zákon nenutí
Mezery mezi paragrafy využívaly dosud především ti, kteří parkovali na zákazu nebo ti, které radar přistihl při nepovolené rychlosti.

„Parkování v Praze jsem moc neřešil. Když jsem potřeboval, tak jsem prostě zastavil. Asi desetkrát jsem měl platit pokutu, ale vždycky jsem řekl, že jsem neřídil a netuším, kdo si auto půjčil,“ řekl LN třiatřicetiletý Jan, který si nepřál prozradit celé jméno.
Nové pravidlo má ovšem poměrně velká zadní vrátka a motoristům umožňuje, aby se postihům za určitých okolností dále vyhýbali. Stačí totiž, když majitel řekne, že řídil blízký příbuzný, a je z obliga.

Podobně jako u soudu totiž nemůže být nikdo nucen, aby vypovídal proti „osobě blízké“. Pokud tedy hříšník řekne, že řídil někdo z rodiny, může výpověď beztrestně odepřít a jméno neuvést.

„Takových případů máme nyní spoustu. Lidé si prostě našli skulinku,“ tvrdí mluvčí pražského magistrátu Jiří Wolf. Magistrát chce proto na konci srpna požádat parlament, aby zákon upravil a zpřísnil.

0,2 promile alkoholu v krvi neumí laboratoře prokázat
Ministerstvo dopravy se také musí pomalu rozloučit s fikcí, že Česko patří mezi země, kde je tolerance k alkoholu za volantem nulová. Podle České televize je totiž množství alkoholu v krvi do 0,2 promile prakticky neprokazatelné.

Laboratoře v takovém případě píšou do papírů nulu nebo přes číslo dají razítko, že neprokazuje přítomnost alkoholu v krvi. Obecní a městské úřady pak na základě těchto výsledků správní řízení zastavují.

„Spousta lidí tím stráví spoustu času a nakonec je to obálka navíc,“ řekl televizi ředitel odboru dopravněsprávních agend pražského magistrátu Josef Mihálik. Ministerstvo dopravy jakoukoli toleranci alkoholu za volantem odmítá.

Autoři: