Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

Ženy tlačí tento svět dopředu, říkají Longital

Kultura

  10:00
I když jednoznačně patří na klubovou alternativní scénu, bratislavská trojice Longital patří k v Česku nejznámějším slovenským skupinám. Mají za sebou ostatně koncerty po celém světě. Právě dnes pokřtí v pražské Arše nové album Divoko.

Longital foto: Lousy Auber

V začátcích, ještě pod původním názvem Dlhé diely, se základní dvojice baskytaristky a zpěvačky říkající si Shina a kytaristy a zpěváka Daniela Salontaye obklopovala i dalšími hudebníky, pak řadu let hrála jako duo za použití elektroniky. V roce 2012 se obrátila k akustickému projevu, k dvojici se vrátil bubeník a klavírista Marián Slávka a Longital natočili dvě alba s přepracovanými staršími skladbami. Divoko je tak prvním novinkovým řadovým albem po šesti letech.

Považujete Divoko v něčem za návrat?
Shina: Jen v jednom bodu – k chemii tria, kterou jsme obnovili po Mariánově návratu.
Salontay: Já musím zmínit ještě svůj návrat k elektrické kytaře. A v písničce V oku veľryby cítím návrat k poetice našeho debutového alba September. Takže dohromady, i s tím Shininým, jsou ty návraty tři. Ale jinak je to podle mého názoru progres. Hlavně u Shiny. Ženy tento svět tlačí stále dopředu. Někdy je to na mě až příliš rychlé, já bych se klidně někdy zastavil a zabednil, jak je mi to jako introvertovi vlastní. Ale vedle Shiny to není možné.

Shina je tedy tahounem Longital?
Salontay: Minimálně co se týká plánování a schopnosti vystihnout pravý okamžik, kdy je nevyhnutelné něco udělat. To mají ženy dané biologicky, protože vnímají čas úplně jinak. Ať je to při tvorbě alba nebo tvorbě dítěte.
Shina: Ano, žena cítí, kdy je jediný vhodný okamžik na stvoření. Hodně žen dlouho vědomě pracuje na početí, jiným se to zdánlivě neplánovaně stane. Ale i ty podvědomě něco tlačilo k tomu se v tom jediném správném okamžiku spojit s mužem spojit. S naším albem to byl podobný případ. V březnu, kdy jsme měli hotové asi čtyři nové skladby, jsem se podívala do kalendáře, kdy budeme moci nahrávat. A našla jsem jen jeden jediný možný týden na konci května. Byli jsme tedy tou ženou, která čeká na oplodnění, měli jsme termín, kdy by se to mělo podařit, a museli jsme zavolat „oplodniteli“, zvukaři Ondřeji Ježkovi, zda bude mít čas s námi „jít na rande“. Chtěli jsme točit unás na chalupě, odříznutí od civilizace. Ondřej sice v tom termínu něco měl, ale pochopil nás, všechno odsunul a vyhověl nám.

Zabalil si zvukařské nádobíčko a odjel někam do lesa?
Shina: Vzal si svoje věci, my vzali naše věci, náš manažer vzal svůj počítač. Byly tam tři hromady přístrojů a kabelů, ze kterých jsme museli udělat jednu vzájemně propojenou hromadu. Naštěstí to zafungovalo a během tří dní jsme celé album natočili.

Když jste pracovali tak rychle, museli jste o albu mít jasnou představu.
Shina: Ano, my jsme v tomto ohledu velmi „ekologická“ skupina. Nepřipravujeme si dvacet písniček, abychom z nich ve finále vybrali polovinu a zbytek zahodili. Pracujeme na konkrétních písních, které mají svůj jasný smysl a víme, proč je tam chceme.
Salontay: Nicméně u pilotního singlu Rozpletám jsme byli trochu bezradní. A tak jsme tu písničku svěřili Ondřejovi, aby ji „usměrnil“. Krásně nás provedl přes všecka její úskalí. Ona je pro nás v mnohém nestandardní. Ivtom, že trvá jen tři a půl minuty. Taková stopáž byla do té doby pro naše vyjádření absolutně nepředstavitelná. Naše věci obvykle trvají šest až osm minut.

Tři a půl minuty je délka ideální pro rádia. Zohledňovali jste to? Chtěli jste – konečně – proniknout i do mainstreamových rádií?
Salontay: My takhle neumíme kalkulovat. Ale kupodivu se skutečně stalo, že se Rozpletám nejen drželo několik týdnů v hitparádě Rádia 1, ale vybralo si ji i slovenské komerční Fun Radio.

Nepadá na vás deziluze ztoho, že léta nabízíte posluchačům delší hudební plochy, apak najednou uděláte krátkou „hitovku“ – a ta zabere?
Shina: Ale ne. My o tom zase tolik nepřemýšlíme, důležité je, aby nás to stále bavilo. U téhle krátké písničky je to vlastně z naší strany „hec“. Výzva. Jako když jste na rautu a rozhodnete se, že si dáte jen jeden lososový chlebíček.

Má album Divoko nějaké jednotící téma?
Shina: Myslíte v souvislosti s názvem? My jsme ho měli v hlavě už několik let. Bylo to trochu zavazující, protože to slovo evokuje expresivnost, nějakou strašnou divočinu. Ale tak to rozhodně unás není. Nikdo tam nekřičí, nedělá tam strašné věci s nástroji. Ve mně slovo „divoko“ představuje spíš cosi bez zábran, bez předsudků. Bez toho, co by člověk měl dělat, protože to tak dělají všichni. To je pro mě divokost. Uvolnění.
Salontay: My navíc ten název vnímáme ještě jednou optikou: jako složeninu slov „div“ a“oko“. Tedy údiv, překvapení, okouzlení. A oko jako orgán, který nám projektuje realitu, jež ale realitou vůbec být nemusí.

Souvisí s vaším pojetím divokosti i to, že na album vlastně poutáte pozornost klipem, který byl natočen na starší písničku Na horu a dolu, která na Divoko vůbec není?
Shina: My ho začali točit už minulý rok, měl vyjít na podzim achtěli jsme jím podpořit koncertní program, který jsme v té době hráli. Ale příroda si řekla – ne ne, moji zlatí. Napadl sníh, udeřily mrazy, herci onemocněli a seběhla se spousta dalších věcí, které natáčení zdržely. Takže jsme stáli před rozhodnutím buď nechat celou věc spát, anebo ji na jaře probudit. Zvolili jsme druhou variantu a tím nakonec vznikl tenhle bizarní mišmaš. Ukázalo se, že některé věci člověk stejně neovlivní a musí je nechat běžet, jak samy chtějí. Třeba vznikne něco, co zatím nechápeme, ale má to nějaký smysl, který doceníme mnohem později.

V klipu hrají hlavní roli vlci. To docela koresponduje stou divokostí v názvu alba. Takže je to vlastně možná správně.
Shina: A možná si ani někteří diváci klipu nevšimnou, že ta písnička na desce není... Je to takový test pravidel showbyznysu.

Autor:

ING-FOREST s.r.o.
Taxátor

ING-FOREST s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 65 000 - 75 000 Kč