Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Kam až mohou vést spory o Gibraltar

Názory

  13:25aktualizováno  13:31
Také si pamatujete, jak v době po referendu o brexitu začala cirkulovat myšlenka o tom, že by angličtina měla přestat být oficiálním jazykem Unie? Vůbec mne nenapadlo, že by takovou pitomost mohl někdo vážně vyslovit, a také jsem tehdy napsal, že kdyby to někdo důležitý mínil na kontinentu seriózně a začalo by se to opravdu zvažovat, je to důkaz, že se Britové rozhodli správně, když takový spolek opouští. Naštěstí to zapadlo (prozatím?).

Vlajka Velké Británie a Evropské unie na Gibraltaru foto: Reuters

Jako rovnocenně absurdní či obskurní zajímavost se mi před pár dny jevilo téma Gibraltaru, když britský konzervativní politik lord Howard začal vážně hrozit válkou podobnou té o Falklandy. A hle – ono se z Gibraltaru stalo během pár dní opravdu zásadní téma.

Pokud se někdo domníval, že jednání o brexitu povedou obě strany v rozumné motivaci dosáhnout situace „win- win“, má zde hned na začátku příklad, že je třeba počítat s vypjatými emocemi i politickým exhibicionismem. Vyhlášeně „racionální“ Angličané už se stačili připravit o španělské spojence ve věci nepřijatelnosti případného vstupu samostatného Skotska do EU. Španělé kvůli svému katalánskému problému dávali dosud najevo, že by takovou vyhlídku vetovali.

Nesmyslné emotivní výlevy se dějí bez ohledu na to, že Španělsko a Británie byly donedávna v EU vzornými a příkladnými spojenci i navzdory tomu, že v obou zemích trvale žijí početné „vzájemné“ menšiny – ve Španělsku Britů, v Británii Španělů.

Nejde jen o bouři ve sklenici vody. Válku o Gibraltar si lze sice představit stěží, ale vyhlídka na to, že téma britské výspy na jihu Španělska může vykolejit celé jednání o brexitu, je zcela reálná.

Británie může odmítnout separátní status tématu Gibraltar při jednáních o brexitu. Separátní status jednání o Gibraltaru žádá ale Španělsko, resp. EU27.

Kvůli gibraltarskému letišti, o kterém Španělsko tvrdí, že leží na umělém území mimo britské teritorium, bude Španělsko blokovat dohodu mezi EU27 a Británií o letecké přepravě nebo vetuje dohodu o svobodném obchodu s Británií. Může pak dojít k reálnému narušení letecké přepravy mezi EU27 a Británií, jakkoli se to může jevit absurdní, třeba proto, že firmy Iberia a British Airways jsou dnes jeden podnik.

Španělský ministr zahraničí Alfonso Dastis nedávno řekl jasně: „Když Británie odejde z EU, partnerem EU bude Španělsko, ne Británie. EU bude tedy povinna postavit se na španělskou stranu.“

Když Španělsko vstoupilo v roce 1986 do EHS, muselo akceptovat status Gibraltaru, protože Británie byla členem EHS třináct let před Španělskem. Po odchodu Británie bude ale všechno jinak. Zbytek EU může Španělsko přehlasovat ve věci smlouvy o brexitu nebo i ve věci prozatímní dohody, ale Španělsko může pak vetovat budoucí dlouhodobé uspořádání mezi EU a Británií, kde bude žádána jednomyslnost, nebo může téma Gibraltaru využívat jako kartu v jiných rozumných a potřebných politikách EU, které může blokovat.

Debata Jana Macháčka

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...