Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Názory

MACHÁČEK: Osamělost centrálního bankéře

Peníze (ilustrační foto)

Peníze (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Mohamed El-Erian na Bloombergu vytvořil jakýsi výtah z čtvrtečního vystoupení předsedy ECB Maria Draghiho. (Ano – řeč centrálních bankéřů musí být někdy převedena do řeči normální, zvláště snaží-li se vyslat vzkaz, který nemíří jen na trhy a hospodářství.)
  13:41

1. Monetární politika byla efektivní, protože zabránila nejhoršímu. Bez dodatečných opatření ECB z března by se už Evropa propadla do deflace a recese, píše Mohamed El-Erian.

2. Agresivní měnová politika může zabránit nejhoršímu, ale nemůže sama zařídit, co je opravdu třeba: vyšší a udržitelný ekonomický růst. Vlády musí s centrální bankou sdílet břemeno. Musí více investovat do infrastruktury a zaujmout více prorůstovou fiskální pozici.

3. S tím, jak Evropa čelí i neekonomickým šokům (politický vývoj v jednotlivých státech, brexit), musí eurozóna reagovat tím, že posílí svou ekonomickou a finanční architekturu. Zkompletuje bankovní unii a zařídí větší fiskální integraci.

4. Řešení citlivých situací - jako je například ta řecká – komplikuje nedostatek vzájemné důvěry mezi věřiteli, tedy evropskými vládami, Evropskou komisí, ECB a MMF.

Dodejme, že je symptomem evropské krize a slabosti, že vizi zde předkládá centrální bankéř, tedy technokrat, zatímco politici jsou schováni za bukem a bojí se.

...

Mary Dejevská ve Financial Times polemizuje s tím, jak všichni z tábora „remain“ považují za naprosto jasné, že by se z případného brexitu radoval Putin. Všichni, kdo podporují brexit, jsou z tábora „remain“ cejchováni jako služebníci Putina.

Logika je taková, že si Putin přeje destabilizaci či kolaps společné Evropy.

Autorka si ale myslí, že Rusku sice může vyhovovat o něco slabší unie, ale rozhodně si prý nepřeje dezintegraci nebo nestabilitu EU. I obchodování s EU jako jedním obchodním celkem je pro Rusko důležité a výhodné. Úspěch EU prý Putina inspiroval k vytvoření Euroasijské unie, která je nyní sice v troskách, ale měl to být partner pro EU, nikoli konkurence. A zničení EU jako pomsta – to si prý v Rusku nikdo nepřeje.

Nevím – je to sice zajímavé, ale moc přesvědčivý mi ten článek nepřijde. I když je vždycky podnětné přečíst si argumenty, které jdou proti proudu.

...

Tenhle článek Gideona Rachmana je sice čtrnáct dní starý, ale je důležitý. Zvláště závěr.

Trump a Putin formují jakousi „mutual admiration society“, dvojici vzájemného obdivu. Silní macho lídři spolu často dobře vycházejí. Nejprve. Ale protože jejich vztah je založen na stylu, nikoli na principech, hodnotách a podstatě, často dojde brzy ke spektakulárnímu rozchodu. Erdogan se kamarádil s Putinem i Asadem a kde jsme dnes? A z paktu mezi Stalinem a Hitlerem byla do dvou let válka. Potíž se silnými lídry je v tom, že se jejich násilný spodní proud v domácí politice přelévá i na mezinárodní pódium.

Debata Jana Macháčka

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...