Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Machinace v Českém slavíku? O hlasy přišli Eva a Vašek i Argema

Kultura

  18:58
PRAHA - Pořádající agentura Musica Bohemica zasáhla do výsledků 44. ročníku ankety Český slavík, když zpěváka Rostislava Koplíka a skupinu Gibon vyřadila z ankety na základě toho, že drtivá většina hlasů jim přišla od jediného telefonního operátora.

Eva a Vašek. foto: Michal Novotný, Lidové noviny

Jak upozornil deník Právo, výrazné odchylky byly zaznamenány také u skupiny Argema a dua Eva a Vašek. Po konzultaci s odborníky jim byl snížen počet hlasů tak, aby odpovídal celkovému průměru u skupin na prvním až 15. místě.

"Neobviňujeme postižené interprety z podvodu. Odhalené anomálie vycházející ze statistiky a počtu pravděpodobností mohou být dílem nezodpovědného fanouška, stejně tak jako nepřítele interpreta nebo celé ankety, kterou tímto chtějí zkompromitovat," řekl zástupce pořadatelů Jaroslav Těšínský.

Skupina Argema se v dnešním prohlášení zaslaném tisku ohradila proti odebrání 37 procent hlasů, kvůli nimž propadla ze sedmého na 12. místo. Duo Eva a Vašek by bez odebraných hlasů obsadilo osmé místo, nakonec skončilo až na 32. místě. Pořadatelé tvrdí, že na podobný krok mají podle pravidel právo.

Hlavní problém byl v případě Argemy podle Těšínského v tom, že hlasující mohli uvést jednoho, dva nebo tři interprety, kterým byly podle pořadí udělovány body. Mohli ale uvést také pouze jednu skupinu. Zatímco v případě vítězného Kabátu tak učinilo necelé jedno procento hlasujících, u Argemy to bylo zhruba 37 procent a u Evy a Vaška dokonce přes 72 procent.

"Je s podivem, že aniž by v regulích ankety byla zmínka o procentuálních poměrech hlasů od jednotlivých mobilních operátorů, někdo si jen tak umane a odebere platné hlasy, které fanoušci svým oblíbencům poslali. Poškozuje to prestiž, průhlednost a kvalitu této ankety a silně to připomíná dobu komunistického režimu, kdy se s hlasy všemožně kupčilo a pořadí se dalo libovolně ovlivnit," ohradila se skupina Argema.

Pořádající agentura Musica Bohemica oponuje, že se na anomáliích v obdržených hlasech shodla s oslovenými odborníky z oblasti statistiky, výpočetní techniky a telekomunikací. Zprávy s jedním zvoleným interpretem považují za pokus ovlivnit výsledky.

Ovšem pravidla o povinném počtu interpretů v jedné SMS nehovoří. Uvádějí, že hlasující nemá povinnost uvést při hlasování jména interpretů nebo názvy skupin na všech třech místech pořadí.

Podezření z manipulace se zaslanými hlasy provází Českého slavíka již delší dobu. Například v roce 2007 některé SMS vykazovaly nestandardní znaky. To vedlo ke zjištění, že existovaly skupiny SIM karet v počtu minimálně několik set kusů, ze kterých přicházely hlasy do ankety ve prospěch skupiny Votchi a zpěváka Patrika Foxe. Interpreti se od záležitosti distancovali a souhlasili s přepočítáním došlých hlasů podle domluveného koeficientu.

O manipulaci s hlasy v anketě Český slavík se hovořilo i po loňském úspěchu Ivety Bartošové, která nečekaně zvítězila v kategorii Skokan roku.

V hudební anketě Český slavík 2009 zvítězili zpěvák Karel Gott, zpěvačka Lucie Bílá a skupina Kabát. Výsledky v těchto třech kategoriích jsou stejné jako loni a předloni. Ankety se letos zúčastnilo 109.000 hlasujících, téměř o 60.000 méně než v roce 2008. Podle organizátorů je nejvíce hlasujících mezi lidmi od 20 do 30 let.

Anketa Český slavík se vyhlašuje od roku 1996 a navazuje na někdejšího Zlatého slavíka, jehož od 60. let do roku 1991 vyhlašoval časopis Mladý svět. Na rozdíl od výročních cen Akademie populární hudby Anděl, o jejichž udělení rozhodují publicisté a profesionálové ze světa pop music, záleží u "slavíků" výhradně na hlasování fanoušků.

Autoři: ,