Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

‚Investujte do knih, nikoliv do střel,‘ vyzvala Malala a otevřela školu pro syrské dívky

Zprávy z EU

  17:28
BEJRÚT - Pákistánka Malala Júsufzaiová, nejmladší držitelka Nobelovy ceny za mír a bojovnice za právo dívek na vzdělání, oslavila v neděli v Libanonu své 18. narozeniny otevřením školy pro syrské dívky, které uprchly před válkou v sousední zemi. Při té příležitosti vyzvala světové vůdce, aby investovali peníze „do knih, nikoli do střel“, uvedla agentura Reuters.

„Dnes, na můj první den, kdy patřím mezi dospělé, žádám jménem všech dětí světové vůdce, aby investovali do knih, nikoli do střel,“ řekla Pákistánka ve svém projevu. foto: Reuters

„Rozhodla jsem se být v Libanonu, protože se domnívám, že je potřeba, aby hlasy syrských uprchlíků bylo slyšet. Už byli ignorováni dost dlouho,“ uvedla Malala v jedné z učeben vyzdobené kresbami motýlů. Peníze na výstavbu školy v údolí Bikáa nedaleko syrských hranic poskytla nezisková organizace Malala Fund, která podporuje vzdělávací projekty. Vzdělávací zařízení bude moci navštěvovat až 200 dívek ve věku od 14 do 18 let.

Pákistán plánuje "Malalajiny školy", podle postřelené žačky

„Dnes, na můj první den, kdy patřím mezi dospělé, žádám jménem všech dětí světové vůdce, aby investovali do knih, nikoli do střel,“ řekla Pákistánka ve svém projevu.

V Libanonu žije okolo 1,2 milionu z celkových čtyř milionů uprchlíků, kteří za uplynulé více než čtyři roky opustili Sýrii. Asi 500 tisíc dětí z uprchlických rodin je ve školním věku, jen asi pětina jich ale dochází do oficiálních škol.

Jak uvedla OSN, počet syrských uprchlíků v okolních zemí nejspíš do konce roku dosáhne 4,27 milionu. „V Libanonu stejně jako v Jordánsku dochází stále častěji k tomu, že uprchlíci jsou z hranic vraceni zpátky. Je to nelidské a ostudné,“ prohlásila Malala. Na oslavu svých narozenin jí přítomní zazpívali a dívka dostala i dort, což ji dojalo k slzám.

Peníze na výstavbu školy v údolí Bikáa nedaleko syrských hranic poskytla...
Na Malalu, které bylo tehdy 15 let, a na její dvě kamarádky zaútočili v roce...

Na Malalu, které bylo tehdy 15 let, a na její dvě kamarádky zaútočili v roce 2012 pákistánští povstalci napojení na hnutí Taliban cestou z vyučování v pákistánském údolí Svát. V autobuse ji střelili do hlavy a do krku. Několik dní byla v kritickém stavu, pak byla převezena do Británie, kde se podrobila sérii náročných operací.

Už před útokem dívka pravidelně pod pseudonymem psala na serveru BBC blog o problémech pákistánských žen a dětí. Pokus o její zavraždění vyvolal mezinárodní vlnu sympatií a podpory. Evropský parlament jí udělil Sacharovovu cenu za svobodu myšlení a loni získala za svůj boj za práva dětí Nobelovu cenu za mír.

Malala žije nadále v Británii, protože Taliban vyhrožuje jí i jejím příbuzným smrtí.

Autor: