Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nesmíme mlčet. Malalaj odsoudila únos školaček v Nigérii

Lidé

  14:41
LONDÝN - Šestnáctiletá pákistánská bojovnice za právo dívek na vzdělání Malalaj Júsufzaiová odsoudila únos více než 300 nigerijských školaček a vyzvala k jejich urychlenému osvobození. Podle zpravodajského webu BBC označila dívky za své sestry.

Malalaj Júsufzaiová na snímku ze září 2013 foto: Reuters

  • Malalaj Júsufzaiová přežila střelbu povstalců z hnutí Taliban, kteří na ni zaútočili předloni kvůli jejímu boji za ženská práva.
  • Za svou kampaň na podporu rovného přístupu ke vzdělání byla již dvakrát navržena na Nobelovu cenu míru.
Malalaj Júsufzaiová se zotavuje z útoku Talibanu.

"Pokud budeme mlčet, bude se to šířit, bude se to stávat stále častěji a častěji a častěji," řekla Júsufzaiová. Islamistické hnutí Boko Haram označila za extremisty, kteří ve skutečnosti nechápou pravé poslání islámu.

"Islám říká, že je povinností každého se vzdělávat," uvedla Júsufzaiová. Podle ní toto náboženství také nabádá lidi, aby k sobě byli milí a tolerovali se. "Tato extremistická skupina popírá poselství Boha. Měli by si nejdřív pořádně přečíst korán a poučit se z něj," dodala.

Ozbrojenci z milicí Boko Haram unesli více než 300 školaček před třemi týdny z gymnázia v nigerijském městě Chibok (VÍCE ČTĚTE ZDE). Dalších 11 dívek odvlekli tento týden z vesnic Warabe a Wala (VÍCE ČTĚTE ZDE). Všechny tři lokality leží na severu Nigérie ve státě Borno, který je baštou islamistů odmítajících západní vzdělávání. Velitel Boko Haram Abubakar Shekau se v pondělí k hromadnému únosu přihlásil a pohrozil, že dívky prodá do otroctví.

Pomoc při pátrání

Případ vyvolal vlnu demonstrací v Nigérii i silné mezinárodní reakce. Únos odsoudil americký prezident Barack Obama, ke kampani za propuštění dívek se na svém twitterovém účtu přihlásila i jeho manželka Michelle. Bývalý generální tajemník OSN Kofi Annan kritizoval za nečinnost nigerijskou vládu i ostatní africké země. Pomoc při pátrání po dívkách už Nigérii nabídly Spojené státy, Británie, Francie nebo Čína.

Násilí rozpoutané ozbrojenci z Boko Haram zcela zastínilo Světové ekonomické fórum, které ve středu začalo v metropoli Abuji. Nigerijské úřady přitom doufaly, že jeho konání přiláká pozornost zahraničních investorů a pomůže v dalším rozvoji nigerijské ekonomiky, která je největší na kontinentu.

Autoři: ,