Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

Město povolilo Miloševičův pohřeb

Svět

  21:06
Bělehrad - Městský úřad v srbském Požarevaci dnes vydal oficiální povolení k pohřbu bývalého jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče na rodinném pozemku. Zároveň rozhodl, že v den pohřbu, tuto sobotu, bude v Požarevaci i v obcích patřících k městu vyhlášen smutek.

Rozloučení s Miloševičem foto: Michal NovotnýLidové noviny

Se zesnulým Miloševičem, který zemřel v sobotu ve věznici v Haagu, se dnes přišly rozloučit stovky lidí v metropoli Bělehradu. Je to podstatně méně, než organizátoři smutečního ceremoniálu předpokládali, píše agentura AP. Miloševičovo tělo bylo od dnešního poledne uloženo na katafalku v bělehradském historickém muzeu.

Agentura Beta uvedla, že podle srbských zákonů uložení mrtvého do hrobu mimo hřbitov musí povolit místní správa. Dnešní požarevacké rozhodnutí se očekávalo, protože město je ovládáno Socialistickou stranou Srbska (SPS), v jejímž čele Miloševi† dlouhá léta stál.

Bývalý jugoslávský politik, obviněný z válečných zločinů, ze zločinů proti lidskosti a z genocidy, má být pohřben pod lípou na dvoře rodinného domu, který původně patřil rodičům Miloševičovy manželky Mirjany Markovičové.  Bělehradský tisk dnes napsal, že dům s velkým dvorem a zahradou měli manželé Miloševičovi velmi rádi a často se tam z Bělehradu uchylovali k odpočinku. Podle některých listů se prý pod lípou odehrálo i první setkání mladého Slobodana a Mirjany, kterým spolužáci přezdívali Romeo a Julie.  Miloševičovo tělo je od dnešního poledne uloženo na katafalku v jugoslávském historickém muzeu (bývalé Muzeum revoluce) v prominentní čtvrti města Dedinje. Do Požarevace, který má na 60.000 obyvatel, má být převezeno v sobotu v poledne. Podrobnosti zatím nejsou známé. Agentura
Tanjug tvrdí, že kondolenční listiny v sídle srbských socialistů v Bělehradě již podepsaly desetitisíce lidí.  Když se dveře muzea, kde byly ostatky v uzavřené rakvi zahalené srbskou
státní vlajkou vystaveny, otevřely, nastala tlačenice, při níž se roztříštilo okno, Byla přivolána policie, aby nastolila pořádek. Uvnitř budovy se pak vytvořila fronta tentokrát klidných truchlících, kteří míjeli uzavřenou rakev se skloněnými hlavami. Někteří vzlykali, jiní se křižovali.

Nějaký vyčerpaný stařík se u rakve na okamžik zhroutil na zem.  Před rakví stály velké zarámované barevné fotografie bývalého jugoslávského vůdce. U nich členové SPS drželi v šestičlenných skupinkách čestnou stráž. Před budovou jeho stoupenci zapalovali ve sněhu svíce. Účast na smutečním rozloučení však byla podle AP mnohem nižší, než jeho organizátoři předpokládali; očekávali, že se s exprezidentem přijdou rozloučit desetitisíce truchlících.

Čtyřiašedesátiletý zesnulý politik byl souzen Mezinárodním tribunálem pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v Haagu od roku 2002. Kvůli jeho úmrtí ale proces skončil bez vynesení rozsudku. Hlavní žalobkyně ICTY Carla Del Ponteová uvedla, že sice o výši Miloševičova trestu lze nyní už jen spekulovat, nicméně je prý jisté, že verdikt soudu by byl velmi tvrdý. Miloševi†, který
podle oficiální zprávy zemřel na infarkt, legitimitu soudu nikdy neuznal a hájil se sám.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru pro dnešní vydání bělehradského listu Večernje novosti prohlásil, že v případě správně zvolené léčby měl Miloševi† "šance na přežití". Rusko právě proto požaduje, aby okolnosti Miloševičovy smrti vyšetřila mezinárodní nezávislá komise, prohlásil šéf ruské diplomacie.
Autor: