Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Haagský tribunál osvobodil exšéfy Miloševičových bezpečnostních služeb

Svět

  18:12
HAAG - Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v Haagu zprostil obžaloby z válečných zločinů v Bosně a v Chorvatsku dva dřívější představitele srbských bezpečnostních služeb Jovicu Stanišiče a Franka Simatoviče. Oba patřili k nejbližším spolupracovníkům někdejšího srbského prezidenta Slobodana Miloševiče, který zemřel v době, kdy byl sám tribunálem souzen.

SLOBODAN MILOŠEVIĆ foto: Reprofoto

Bývalý šéf tajných služeb Stanišić (62) a bývalý velitel srbských speciálních jednotek (63) Franko Frenki Simatović byli obžalováni z odpovědnosti za vraždy a deportace desetitisíců Muslimů (dnes Bosňáků) a Chorvatů v Bosně a Hercegovině a v Chorvatsku během válečných konfliktů, jež v letech 1991-1995 provázely rozpad jugoslávské federace.

Vina Jovici Stanišiče a Franka Simatoviče nebyla podle soudce Alphonse Orieho prokázána. Jak řekl, nebyly předloženy dostatečné důkazy svědčící o tom, že by některý z obžalovaných pomáhal vojákům, kteří byli údajně odpovědní za vraždy a další zločiny. Žalobce tribunálu žádal pro oba doživotní vězení.

ČTĚTE TAKÉ

Orie zároveň nařídil okamžité propuštění Stanišiče a Simatoviče z vazební věznice tribunálu. Rozsudek následuje tři měsíce po rozhodnutí odvolacího senátu ICTY, který zbavil obvinění bývalého velitele jugoslávské armády Momčila Perišiče z napomáhání a podněcování zločinů páchaných vzbouřenými Srby v Bosně.

Oba verdikty podle agentury AP podporují často opakovaná ujišťování Bělehradu, že Srbsko záměrně nepomáhalo zločinům, jichž se dopouštěli srbští rebelové v Bosně a v Chorvatsku.

Autoři: ,

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...

Mohlo by vás zajímat