Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

"Afrického Miloševiče" ztrestá nejspíš Haag

Svět

  7:53
FREETOWN/PRAHA - Haagský soud čeká nejspíš další velký proces. S Charlesem Taylorem, mužem, jehož lze bez velké nadsázky nazvat „africkým Miloševičem“.

Bývalý libérijský prezident Charles Taylor foto: ČTK

Bývalý jugoslávský prezident nesl vinu za války a krutosti na Balkáně v devadesátých letech. Taylor způsobil ve stejné době podobný chaos v západní Africe, zejména Libérii a Sieře Leone. Války, jež zde vypukly a v nichž hrál Taylor důležitou roli, stály život 400 tisíc lidí.

O vydání Taylora do Nizozemska usiluje Británie a nejspíš i Spojené státy. Bývalý vůdce rebelů je nyní zadržován zvláštním soudem OSN v Sieře Leone. Je zde střežen mongolskými jednotkami OSN, které raději ještě jistí švédské a irské modré přilby. Panují totiž velké obavy, aby se Taylorovi z vězení nepodařilo uprchnout.

58letý Taylor, který patří společně se Saddámem Husajnem, Ratkem Mladičem a Radovanem Karadžičem k nejznámějším žijícím válečným zločincům, má v této oblasti stále velkou podporu a jeho bývalí spolubojovníci by se mohli pokusit na soud zaútočit a osvobodit ho vojenskou akcí. Vlády Sierry Leone a Libérie se navíc bojí, že kdyby se proces s Taylorem konal v západní Africe, mohl by stát u počátku dalšího násilí a válek.

To, že Taylor znamená problémy, se přesvědčila i nejvlivnější západoafrická země Nigérie, která mu na konci války v Libérii v roce 2003 poskytla azyl. Když totiž nedávno naznačila, že by ho mohla vydat, Taylor ze své přísně střežené luxusní vily v Calabaru dokázal uprchnout.

Zadrželi ho až ve středu, v džípu s velkým obnosem peněz na hranicích s Kamerunem. 

Dostat Taylora před soud Haagu, což by byl jeden nejledovanějších a nejdramatičtějších procesů zbraně. Zdejší ozbrojenci byli přitom nechvalně proslulí obzvláštní krutostí - civilistům, kteří podporovali jejich protivníky, usekávali končetiny. Taylor je také obviňován z toho, že za sebe nechal bojovat dětské vojáky.

Bez problémů by ale nebyl ani samotný proces v Haagu. Jako téměř nepředstavitelé se zdá být to, že by do nizozemské metropole museli být dopraveni vesničané z Libérie a Sierry Leony, kteří často ani neviděli hlavní město své země. Zde by se navíc neobešli bez překladatelů znajících západoafrické domorodé jazyky.

Ale až již Taylora potrestá soud ve Freetownu či Haagu, jedno se zdá být jisté: éra beztrestnosti pro africké krutovládce pomalu končí. Taylor na rozdíl od uganského despoty Idiho Amina v klidném exilu svůj život nedožije.

Autoři: