Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Ministři řeší budoucnost, Kalousek zvažuje odchod

Česko

  7:45
PRAHA - Vláda podala demisi teprve včera a sněmovně hrozí rozpuštění. A někteří ministři už přemýšlejí o tom, že se nebudou věnovat pouze politice. Například ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil uvažuje o kariéře vysokoškolského pedagoga, ministr dopravy Petr Bendl se zase nevyhýbá práci pro rodinnou firmu a ministr pro lidská práva Michael Kocáb plánuje návrat k muzice.

Většina zůstane. Koaliční vládu Mirka Topolánka jmenoval Václav Klaus v lednu 2007. Nyní končí, většina jejích členů ale ve vysoké politice zůstane. foto: ČTK

K definitivnímu odchodu z politiky se však zatím žádný z ministrů nerozhodl. Nejblíže k tomuto rozhodnutí má lidovec Miroslav Kalousek, který byl nedávno vyhlášen nejlepším ministrem financí zemí s rozvíjející se ekonomikou: „Otevřeně říkám, že zvažuji definitivní odchod z politiky. Ke konečnému rozhodnutí jsem zatím nedospěl. Počkám na vyřešení politické situace a na sjezd KDU-ČSL.

Kam s nimi?
Služebně nejmladší člen koaliční vlády Michael Kocáb se chystá vrátit naplno k muzice, protože té se „v životě nevzdá“.
Ministr financí Miroslav Kalousek dokončí svůj poslanecký mandát, ale: „Celkem otevřeně říkám, že zvažuji definitivní odchod z politiky, a i když je to celkem pravděpodobné, ke konečnému rozhodnutí jsem zatím nedospěl.“
Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg zůstává senátorem. Podle svých slov si poté, co skončí jako ministr, bude „užívat času, který se mu uvolní“.


 Hlavu se svou budoucností si naprosto neláme ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb, který svou funkci vykonává teprve dva měsíce. Jasno má v tom, že se bude věnovat muzice. „Té se v životě nevzdá. Pokud jde o politiku, tak to zatím neví, na to je brzy,“ řekla jeho mluvčí Lejla Abbasová.

Vystudovaný právník Pospíšil by „rád znovu kandidoval do Poslanecké sněmovny“, kromě toho se ale podle svých slov „bude věnovat hlavně pedagogické činnosti“. Středočeský exhejtman Bendl se chce zase soustředit na funkci opozičního krajského zastupitele. „Existenční problém nemám, pracovat půjdu do rodinné firmy,“ říká.

 Většina ostatních ministrů se chce držet výhradně politiky a plánuje obhajobu svého poslaneckého mandátu. „Jsem poslanec a místopředseda ODS, bude-li zájem, chci straně pomoci v nových volbách,“ uvedl například ministr práce Petr Nečas. Stejně uvažuje i ministr vnitra Ivan Langer (ODS) a zelený ministr Martin Bursík.

 „Končit rozhodně nechce“ lidovecký ministr pro místní rozvoj Cyril Svoboda, který již ve své kariéře vystřídal čtyři různé resorty. Ministr školství Ondřej Liška si dal „domácí“ úkol: „Oslovit a přivést do politiky novou generaci mladých lidí s otevřenou hlavou a schopnostmi.“ Z politiky proto nezmizí ani on. Řešit svou budoucnost nemusí ministři, kteří jsou senátory - Alexandr Vondra, Václav Jehlička a Daniela Filipiová.

 V podobné pozici je i ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Potomek starobylého šlechtického rodu se jakýchkoliv existenčních potíží nemusí obávat. „Až skončí jako ministr, bude si užívat času, který se mu uvolní,“ řekla ministrova mluvčí. Záhadou zůstává, co bude dělat ministr přes legislativu Pavel Svoboda. Ten má podle svých slov v plánu „pracovat“.