Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Místo mučednické smrti život ve vězení. Zachránili američtí muslimové svého syna marně?

Afghánistán

  6:00
Pod patronátem černé vlajky Islámského státu chtěl zemřít mučednickou smrtí. Na poslední chvíli však vyslyšel prosby svých nejbližších a místo syrské hranice překročil Atlantik – v letadle domů, do amerického Texasu. FBI ho nyní viní ze zločinné podpory teroristického hnutí a teprve dvacetiletému mladíkovi hrozí mnohaletým trestem vězení.

„Udělal správnou věc, vrátil se domů. Chytrá vláda by toho využila,“ míní obhájce Ashera Abida Khana (na snímku) - mladého Američana s pákistánskými kořeny, jemuž kvůli Islámskému státu hrozí třicetiletý trest vězení. foto: TwitterReprofoto

Prsty devatenáctiletého Ashera Abida Khana se rozběhly po klávesnici počítače. „Těším se, až položím život za Alláha a setkám se s ním. Chci zemřít jako šahíd (mučedník),“ svěřil se příteli na Facebooku se svým rozhodnutím stát se mudžáhidem na syrském bojišti. „Dej pozor, aby následovali islám a nezabíjeli nevinné lidi,“ napomínal přitom kamaráda, jenž do řad Islámského státu vstoupil už několik měsíců před ním.

‚Chci domů‘

Nedlouho poté, tentokrát v terminálu istanbulského letiště, uchopily ty samé prsty telefon a vytočily známé číslo. „Chci se vrátit domů,“ zašeptal, když se ozval otcův hlas. Zatímco se mladík obrátil zády ke své lokální spojce a zamířil k transatlantickým letům, vystrašení rodiče si poprvé mohli vydechnout. Vytrvalé prosby a konečně i obranná lež o nemocné babičce zabraly: jejich Asher hranici do krví nasáklé Sýrie nepřekročí.

Od vášně k vulgárním výhrůžkám. Novinářka navázala vztah s nebezpečným velitelem Islámského státu

Jenže o rok později hrozí, že Afroz a Mohammad Khanovi svého syna ztratí znovu, tentokrát nikoli v chaosu syrské války, ale za mřížemi americké věznice. Na konci letošního května vtrhli do jejich domu na předměstí texaského Houstonu agenti FBI a letos již dvacetiletého Američana pákistánského původu zatkli a odvezli.

Důvod? Zločinné spiknutí za účelem podpory teroristického hnutí, za něž podle federální legislativy hrozí až třicetiletý trest odnětí svobody. Drtivou většinu důkazního materiálu přitom zpravodajci posbírali na sociálních sítích.

Vězení místo poradenství

Kauza Ashera Abida Khana, jež nyní míří k soudu, je emblémem rázného účtování Washingtonu s domácí teroristickou hrozbou. Na rozdíl od některých evropských států, které vůči radikalizovaným navrátilcům z Blízkého východu uplatňují smířlivější snahy o společenskou reintegraci, vidí USA ve všech rekrutech džihádu osoby podezřelé z terorismu. Ať už dotyční představují reálnou hrozbu či nikoli, jejich jméno očistí – nebo zatratí – až řádné vyšetřování a justice.

On-line rozhovor se čtenáři

Khanův případ přitom zdaleka není ojedinělý. Spojené státy označily ISIS neboli Islámský stát za teroristickou organizaci teprve v loňském roce. Od té doby téměř neuplynul týden, aby v rukách FBI neskončila osoba podezíraná z nepatřičné náklonnosti k fanatickému hnutí – řada z nich náctiletí radikalizovaní na síti, konstatoval list The Washington Post.

Obžalováno bylo již přes 60 lidí a dvanáct vinu přiznalo, včetně sedmnáctiletého mladíka z Virginie, který si vyslechl verdikt jedenácti let ve vězení a doživotního monitorování svých internetových aktivit.

Exemplární trest, či pojistka?

Spojené státy svůj nekompromisní přístup vykládají jako preventivní a ve jménu boje proti radikalizaci mladých Američanů vyzývají muslimské rodiny i duchovní k bdělosti. „Musíme si být jistí, že lidé tento problém chápou a promluví, pokud si něčeho všimnou,“ vysvětlil ředitel FBI James B. Comey.

„Chápejte ta obvinění jako pojistku,“ dodává ke kauze Khan anonymní bezpečnostní zdroj The Washington Post. „Nevíme, co udělá. Může být na cestě k deradikalizaci, (ale) nesmíme pochybit.“

Čtrnáctiletého Rakušana svedla propaganda džihádistů. Čeká ho vězení

Khanův obhájce Thomas Berg oponuje. Důkazy proti jeho klientovi se prý zakládají na „záplavě tlachání a pitomin z Facebooku“. Někdejší plukovník v záloze, který sloužil jak v Afghánistánu, tak na základně Guantánamo, navíc soudí, že represe vůči mladému Asherovi poslouží jako přesný opak kýžené prevence.

Případný precedens totiž nedá mladým, propagandou poblouzněným lidem na výběr a zabije v nich motivaci k návratu, tvrdí. Nehledě na to, že „napravený hříšník“ je stran prevence nesrovnatelně lepší zbraní než třicet let v oranžovém mundúru federální káznice. „Udělal správnou věc, vrátil se domů. Chytrá vláda by toho využila a poslala ho do mešit,“ podotýká Berg.

Autor: