Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Moderní zahrada. Přirozená a s příběhem

Design

  13:54
Zbořte ohrádky záhonů, zapomeňte na muškáty a raději se pořádně nadechněte. Současné zahrady velí pracovat, jen kolik je nezbytně nutné. Odměnou vám bude dokonalý odpočinek - a třeba i na zeleném dvorku.

Originální lavička až na závěr. Zahrada se dá stavět i postupně. foto: Flera

Bezúdržbová, barevná, účelná a pohodová. Slova nejčastěji skloňovaná v souvislosti s moderními zahradami jako by většinu českých zahrádkářů a majitelů rodinných domů míjela velkým obloukem.

Když se ovšem jde na věc šikovně, je možné v jedné zahradě spojit skoro všechny myslitelné potřeby jejích majitelů. A nezáleží na tom, jestli je velká jako pole, nebo maličká jako dlaň - třeba i rozměru terasy nebo balkonu.

Skoro bez práce, ale jen skoro
Nehledě na tradiční zahrádkáře, časy se přece jen mění. Současné rychlé životní tempo všechny ty, kteří by rádi spočinuli v alespoň malém kousku zeleně, vede k myšlenkám na takzvanou bezúdržbovou zahradu. Nechceme být na rozdíl od svých rodičů a prarodičů otroky zahrady a trávit každý večer zaléváním nebo každý víkend pletím milionu záhonků.

Přirozené zahrady, které vypadají krásné jen jakoby mimochodem a skvěle se v nich bydlí, jsou v kurzu už několik let. "Je ovšem třeba si uvědomit, že ve skutečnosti dokonale bezúdržbová zahrada neexistuje. Vždy potřebuje někoho, kdo se o ni stará. Záleží jen na míře péče, jakou vyžaduje," říká Ferdinand Leffler, zahradní designér a zakladatel ateliéru zahradní architektury Flera.

Další "místnost" k zařízení
Má-li zahrada opravdu sloužit jako plnohodnotný relaxační prostor, je potřeba ji správně zařídit, stejně jako každou jinou "místnost" v domě. "V ten moment je důležitá práce zahradního architekta," upozorňuje Ferdinand Leffler.

"Ačkoliv si to lidé často neuvědomují, dobrý architekt je nenásilně přinutí odpovědět si na zásadní otázky ohledně organizace i využití zahrady. Dokáže tak odhalit a sladit jejich potřeby, včetně třeba toho, že děti chtějí mít v minizahradě pingpongový stůl, maminka bylinkový záhon a všichni nějaký zašívací kout." Sám přitom doporučuje před plánováním a osazováním nějakou chvíli v prostoru zahrady pobýt. Prohlédnout si ji, zjistit, ve kterých koutech je nám dobře, odkud máme výhled na sousedův kompost, kam v poledne svítí nejvíc slunce.

I z miniaturního dvorku se dá udělat malá, přirozená zahrada. Zahradní architekt vám poradí, jak na to.

Ani fakt, že po stavbě nebo rekonstrukci domu nezbudou na realizaci zahrady peníze, podle něj není problém. "I v takové chvíli je lepší nechat si vypracovat návrh a pak na zahradě pracovat postupně. Od začátku si totiž budete jisti, že postupujete správnou cestou k určitému cíli, a vyvarujete se zbytečných chyb," radí architekt.

Jeho rada neztrácí na významu ani v době, kdy se trend přesouvá směrem k přirozeným zahradám. Jedno je totiž jisté: rádoby módní styl okázalých magazínových zahrad s pestrobarevnými, pečlivě tvarovanými keři a stromy, vybavené často plastovými napodobeninami honosného zahradního nábytku, pomalu ustupuje.

"Lepší je na nic si nehrát a nechat přirozenou nejen zahradu, ale i doplňkové materiály v ní," radí Ferdinand Leffler. Nakoupit dřevěný nábytek a dřevěnou krytinu terasy nebo naopak přiznat surovou krásu betonu, z něhož je vytvořený zahradní bazének či jezírko.

Na šarmu zahradě nepřidá ani přílišná barevnost a pestrost. "Samozřejmě na tuhle otázku existuje spousta různých odpovědí, ale já jsem zastáncem umírněnějších variant. Takových, kde mohou vyniknout přírodní tóny jednotlivých dřevin i zeleně a několik základních odstínů vybraných květin, než aby měl každý záhonek mnoho barev i textur a zahrada tak působila rozptýleným, neharmonickým dojmem," říká architekt.

Tam, kde to jde, budou přirozenější namísto záhonů neohraničené plochy travin a květin, které volně přecházejí do cestiček nebo trávníků. Kdo chce mít cestičky bez jediného stébla, se při jejich udržování sice o něco víc zapotí, ale užije si nerušený pohled na přírodu. Ferdinand Leffler nedoporučuje ani tolik oblíbenou mulčovací kůru. "Kdo se jednou podíval pod ni a viděl všechny houby a plísně, už ji nikdy nechce. Když je záhon dobře osazený, během dvou tří let zaroste a žádná kůra na něm není potřeba."

Trochou zeleně snadno oživíte i menší městskou terasu.

Stromy a květiny z výletu
Díky pečlivému rozplánování zahrady je snadné dosáhnout potřebné harmonie celého prostoru. Nestačí ale, aby spolu jednotlivé rostliny jakž takž barevně ladily a neubíraly jedna druhé vláhu nebo místo na slunci. Zajímavá a pohodová zahrada by navíc měla vyprávět svůj vlastní příběh. "Jaký bude, záleží jen na vás, ale rozhodně by měl mít všechno, co správný příběh potřebuje - zápletku, chytlavý děj i pointu," vysvětluje Ferdinand Leffler. "A důležité je i to, že to bude osobní příběh vaší rodiny, ne sousedů nebo někoho z časopisu."

Zahradu můžete plánovat jako jeden velký přehledný prostor, nebo v ní cíleně vytvářet různá zákoutí. Důležité je snažit se celou kompozici provázat určitou linkou, například skladbou rostlin. "Samozřejmě je možné osázet zahrady spoustou různých dřevin i keřů, ale nejlépe nakonec vypadají ty, které se u nás přirozeně ve svých kombinacích vyskytují," říká zahradní architekt. Zkuste si třeba po výletu po Čechách zjistit, jak se jmenovaly květiny a stromy, které se vám líbily. Je docela dobře možné, že se budou hodit přesně pro vaši zahradu.

Autoři: