Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Mrtvých ptáků ubude. Přírodovědecká fakulta schválila zabezpečení budovy

Česko

  13:20
PRAHA/OLOMOUC - Po několikaletém upozorňování ornitologů na neuspokojivé zabezpečení fasády budovy proti nárazům ptáků schválil Akademický senát Přírodovědecké Fakulty (PřF UP) pilotní fázi bezpečnostních opatření. Podle senátorů by náklady na první etapu neměly překročit 300 tisíc korun. Finančně se bude moci zapojit i veřejnost.

Mnoho ptáků neuhyne hned po nárazu, ale podlehnou svým zraněním někde v ústraní. foto: Reprofoto/ Česká společnost ornitologická

Server Lidovky.cz o tom informovala tisková mluvčí PřF UP Martina Šaradínová.

V pilotní fázi budou kontrastní fólie nainstalovány pouze v přízemí na místech, která jsou podle ornitologů nejrizikovější. A to ještě před letošním podzimním tahem ptáků, kdy se mortalita zvyšuje. Právě spolupráce s Českou společností ornitologickou je podle tajemnice fakulty Jany Zimové prioritou PřF UP. A to jak při jednáních s výrobcem fólií, tak při jejich samotné instalaci. Důvodem je snaha o efektivnost a snížení finanční náročnosti celé akce.

Nárazem do budovy Přírodovědecké fakulty hynou desítky ptáků. Náprava vyjde na miliony

„Vedení již pracuje na zajištění polepů podle návrhu architekta. Dalším navrženým krokem je výsadba zeleně poblíž nejrizikovějších míst v dostatečné hustotě a do výšky zhruba pěti metrů. Druhovou skladbu a umístění výsadby budou pracovníci fakulty konzultovat s ornitology i autorem stavby,“ uvedla Šaradínová, s tím, že financování druhého kroku se bude řešit následně, po konečných nákladech první fáze.

Navržený postup vznikl na základě jednání vedení fakulty se zástupcem České společnosti ornitologické Evženem Tošenovským. Podle něj je pro ptáky nejnebezpečnější právě prosklené přízemí, může mít na svědomí 60 až 70 procent všech úhynů. Pokud se polepy udělají správně, obvykle se podle odborníků mortalita sníží o 90 až 95 procent. S výsledkem jednání akademického senátu je spokojen i Jakub Hlaváček z České společnosti ornitologické, který na problém upozornil na sociálních sítích. „Podobný výsledek jsme očekávali a je dobře, že řešení bylo skutečně přijato. Určitě to pomůže i fakultě v lepším mediálním obrazu a myslím, že tuto částku v rozpočtu nijak nepocítí. Teď už v realizaci věřím,“ napsal serveru Lidovky.cz

S řešením souhlasí i autor budovy architekt Jan Hájek z Ateliéru M1. „Návrh vznikl v dílně renomované výtvarnice Barborynzachovalové, tekže se těším i na výtvarné vyznění řešení. Jsme zvědav na vyhodnocení jeho účinnosti,“ uvedl.

Efektivitu opatření vyhodnotí následná odborná studie, která bude podkladem pro rozhodování o dalších krocích. Zabezpečení celé budovy včetně výškových prací by podle dřívějšího vyjádření Šaradínové mohlo stát až tři miliony korun. Fakulta hospodaří s veřejnými prostředky. „Zjišťovali jsme i možnosti získání dotace pro tento účel, ale bohužel jsme neuspěli,“ řekla již dříve pro Lidovky.cz Šaradínová.

Budova Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.
Chráněný ledňáček říční uhynul po nárazu do budovy PřF UP.

Vedení fakulty je kritizováno za zdlouhavé hledání řešení. Podle ornitologů jde ale o celosvětový problém, který se týká i řady dalších nových budov v Olomouci. PřF UP proto hodlá zvyšovat u veřejnosti povědomí o této problematice pomocí programu, který připraví Pevnost poznání – interaktivní muzeum vědy UP. „K řešení problému budou moci finančně pomoct i akademici či širší veřejnost například nákupem plyšových ptáčků či samolepek, konkrétní využití bude záviset na výši získané částky,“ dodala Šaradínová.

Mortalita ptáků po nárazu do skla je druhou nejčastější příčinou úhynu opeřenců kvůli lidské činnosti. V Evropě z tohoto důvodu podle ornitologů každý rok uhyne 100 milionů ptáků.

Autor: