Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

Na Íránce dohlédne pragmatik

Svět

  7:26
TEHERÁN/PRAHA - Na Západě je íránský autokratický režim kvůli svým jaderným ambicím považován za hlavní hrozbu demokratickému světu. Včerejší volby vlivného Shromáždění znalců ale ukázaly, že velká část íránských duchovních elit radikální názory prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda nesdílí.

Alí Rafsandžání foto: ČTK

Politický comeback tak slaví bývalý prezident Alí Akbar Hášimí Rafsandžání. Relativně umírněný Rafsandžání povede 86členné shromáždění, které vybírá nejvyššího íránského ajatolláha a dohlíží na jeho vládu.

Shromáždění znalců sice přímo neovlivňuje každodenní politiku - tu vykonává prezident volený přímo lidem, přesto má ale značný vliv. „Shromáždění znalců by mělo být jedním z hlavních pilířů země, protože dohlíží na výběr vůdce,“ prohlásil Rafsandžání. Důvěru nakonec dostal od 41 členů shromáždění, které lze s nadsázkou přirovnat k vatikánskému sboru kardinálů.

Rafsandžání je považován za politického pragmatika a na rozdíl od Ahmadínežáda je více ochotný ke kompromisům ve vztazích se Západem. Právě Ahmadínežád ho však před dvěma lety překvapivě porazil v prezidentských volbách. Od té doby se vztahy Íránu a západních států prudce zhoršily, zejména po Ahmadínežádových slovech o tom, že by Izrael měl být vymazán z mapy světa.

Návrat Rafsandžáního proto pokrokoví Íránci vítají, i když i jemu vyčítají korupci a porušování lidských práv. „Pro Ahmadínežáda je to rána, přesně tohle si zastánci tvrdé linie nepřáli,“ řekl listu The Guardian Alí Ansarí, analytik a historik z britského institutu Chatham House. V 80. letech také Rafsandžání usiloval o to, aby Teherán přestal užívat svůj oblíbený slogan „Smrt Americe“.

Důkazem Rafsandžáního pragmatismu je i jeho předvolební projev - bývalý prezident v něm nabádal k opatrnosti vůči hrozbě ze Spojených států. „Neměli bychom se nechat vyprovokovat a dát záminku nepříteli,“ řekl hlasitý Ahmadínežádův kritik.

Od současného prezidenta se kromě zahraničněpolitické orientace liší i svými názory na ekonomiku: zatímco Ahmadínežád je zastáncem státních intervencí, Rafsandžání dává přednost tržní ekonomice. Díky obchodům s realitami přitom patří k nejbohatším lidem v celém Íránu - jeho majetek je odhadován na několik miliard dolarů.

Post hlavy státu zastával 73letý Rafsandžání v letech 1989 až 1997. V 80. letech hrál klíčovou roli ve válce s Irákem, ajatolláh Chomejní ho dokonce jmenoval vrchním velitelem íránské armády. Krátce poté uzavřel Rafsandžání, kterému v Íránu přezdívají žralok, se Saddámem Husajnem příměří. V roce 1989 vyzýval Palestince k teroristickým útokům na cizince, později to však popřel.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!