Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Naučte se uklízet

Design

  15:42
Nemusíte mít doma certifikovanou hospodyni, a přesto bude váš byt jako klícka. Stačí, když dodržíte profesionální pravidla a zbavíte se zajetých návyků.
Úklid- ilustrační foto

Úklid- ilustrační foto foto: Reprofoto

Nejdříve si zapamatujte velmi důležitou věc: nikdy neuklízejte čisté. Zbytečně se připravujete o čas. A také neplatí pravidlo, že při úklidu se nesmí šetřit vodou. Naopak.

Domácnost lze uklidit s minimálním množstvím vody. Když víte, jaké čisticí prostředky používat, je úklid hračkou. Další mýtus, kterému mnozí lidé věří, a je potřeba se jej zbavit, je existence univerzálního čisticího prostředku. V bytě totiž máme minimálně dva druhy špíny - buď odstraňujeme vodní kámen a na to používáme kyseliny (například kyselinu citronovou, mravenčí nebo octovou), anebo mastné skvrny, na které působí alkalické čisticí prostředky. A jelikož obě skupiny čisticích prostředků mají odlišné pH, nelze je sloučit v jeden univerzální všemocný přípravek.

Uklízíme WC a koupelnu
Domácnost si při úklidu rozdělte na čtyři zóny: červenou, žlutou, zelenou a modrou.Kbelík - ilustrační foto. Je to praktické proto, že k a ž d á z nich vyžaduje jiný druh chemie. Na čištění WC budete potřebovat kyselou „kachnu“, která se aplikuje pod „límec“ (vnitřní obrubu) toalety. Po deseti minutách působení chemikálie se mísa štětkou vyčistí a opláchne čistou vodou z rezervoáru. Sanitární keramiku ještě předtím očistěte červenou mikrovláknovou utěrkou, na kterou nastříkáte zředěnou kyselinu a poté omyjete čistou vodou.

Na úklid koupelny budete potřebovat středně silné kyselé čisticí prostředky a mikrovláknovou utěrku žluté barvy. Zrcadla čistíme speciální mikrovláknovou utěrkou na skla, přičemž postupujeme tak, že polovinu utěrky namočíme, vyždímáme, otřeme jí zrcadlo, které pak doleštíme suchou částí utěrky. leštěný koupelnový používáme alkoholové Nerezové baterie na nerez, pak opláchneme vodou a dosucha vyleštíme viskózovou utěrkou. Nakonec vyčistíme podlahu. Nejdříve ji vymopujeme „nasucho“, pak „namokro“.

Domácnost si rozdělte na čtyři zóny:
Červená zóna zahrnuje úklid toalet, pisoáru a jejich vybavení a zařízení. Červenou barvou bývají zpravidla označeny i čistící prostředky a mikrovláknové útěrky.

Modrá zóna patří v bytě k nejrozsáhlejším. Zahrnuje pokoje, ložnice, chodby, schodiště, komory. Čistí se chemikáliemi a mikrovláknovými utěrkami označenými modře.

Žlutá zóna zahrnuje umývárny, koupelny, sprchy, umyvadla, sauny, parní boxy a bazény. Používané čistící prostředky i mikrovláknové utěrkya jsou označeny žlutě.

Zelená zóna je oblast kuchyně, přípravy a jídelny včetně zařízení a vybavení elekrickými spotřebiči a bílou technikou. Chemikálie a utěrky jsou označeny zeleně.

Čistíme kuchyň a pokoje
Uklizeně působí kuchyň jen v tom případě, pokud je umyté, utřené a uložené nádobí, uklizená a čistá pracovní deska, srovnány židle u stolu, narovnaný ubrus zbavený drobečků a nasucho (jedenkrát týdně namokro) vytřená podlaha. V kuchyňské části bytu se již nepoužívají kyseliny, ale alkalické čisticí prostředky, které lépe rozpouštějí mastnoty. Čím větší jsou připáleniny, tím silnější čisticí prostředky budeme používat. Na vyčištění grilu nebo trouby použijeme přípravky s pH až 14. Zacházet s nimi musíme opatrně, proto vždy používám e rukavice. Platí zásada, že při používání silné chemikálie je nutné větrat. Pokoje uklízíme rovněž odshora dolů. Nejdříve poklidíme rozházené oblečení a věci, pak ometákem odstraníme prach z horních částí skříněk. Nakonec vysajeme koberce a nasucho vymopujeme. Nečistoty na koberci čistíme za čerstva vodou. Devadesát devět procent skvrn je totiž vodou ředitelných. Ostatní skvrny čistíme speciálními přípravky na koberce a postupujeme tak, že skvrnu čistíme vždy od jejích okrajů ke středu, který vysušíme viskózovou houbičkou, jež dobře saje. Je-li třeba odstranit z koberce zašlapanou žvýkačku, pak ji „zmrazíme“ speciálním přípravkem a nožem ji „vydloubeme“. Pokud se nám to hned napoprvé nepodaří, celou proceduru zopakujeme.

Nezapomeňte, že byt není uklizen, pokud necháte na stěnách viset cáry pavučin a na okenních parapetech mrtvolky hmyzu. Také zapatlané vypínače nejsou zrovna dobrou vizitkou.

Odpadkové koše se musí vynášet denně. Pokud jsou znečištěné nebo jsou na nich plesnivé skvrny, vyčistěte je kyselým čisticím přípravkem, vypláchněte vodou a vysušte.


ČISTICÍ PROSTŘEDKY

Mikrovláknové utěrky
Mikrovláknové utěrky- ilustrační fotoPři běžném úklidu čisticími prostředky nepoužívejte roztrhaná bavlněná trička nebo staré hadry. Zdánlivě ušetříte za úklidové pomůcky, ale výsledek vašeho snažení nebude valný. Rozpárané kusy látky za sebou nechávají kusy nití nebo prach z textilie, takže budete mít navíc další starosti s jeho odstraňováním. Moderní hospodyně používají utěrky z mikrovlákna. Supermikrovlákno obsahuje 80 % polyesteru a 20 % polyamidu a na trhu se vyskytuje ve čtyřech barvách - červené, žluté, zelené a modré. Utěrky najdete v každém supermarketu v regálech s čisticími prostředky.

Účinné rozprašovače
Chcete-li ušetřit na čisticích prostředcích, nakupujte jejich koncentráty. Ty pak vrozprašovač - ilustrační foto doporučeném poměru (návod naleznete na zadní části obalu) řeďte do zvláštní nádoby opatřené rozprašovačem. Na trhu již existují nádoby s dávkovači na chemikálie, na kterých jsou umístěny odměrky, což je pro úklid velmi praktické. Pokud nemáte chuť rozlévat chemikálie a ředit je, můžete si je nakoupit již naředěné. Rozředěný čisticí prostředek poznáte podle toho, že je umístěn v praktické nádobě s dávkovačem. Chcete-li však vyčistit zašlou skvrnu, koncentrát je k tomu vhodnější. Postačí vám malá kapka.










Víceúčelové houbičky
Víceúčelové houbičky - ilustrační foto.Pokud nechcete často měnit zařízení vašeho bytu kvůli špatnému zacházení, chovejte se ke všem materiálům šetrně. Abyste nic neponičili, používejte praktické víceúčelové houby s vysokou absorpční savostí, které mají také dlouhou životnost. Při jejich nákupu si všimněte barvy padu (drsné plochy nahoře) a těm hodně „škrábavým“ se zásadně vyhýbejte. Platí zásada, že čím drsnější materiál, tím tmavší je jeho barva (tmavě zelená). Ideální do domácnosti jsou houby s červeným a bílým padem. Odstraňují nánosy špíny stejně bravurně jako ty drsné a navíc vám nic nezničí.


Pryč s gumovými rukavicemi
Zvláště ženy, mají-li pracovat v gumových rukavicích, jsou po chvíli jejich užívání zcela nepříčetné. Kůže se v nich paří a nehty pečlivě ošetřované manikérkou lámou. Málokdo ví, že způsob, jak pracovat s chemií a přitom si chránit ruce i bez gumových rukavic, existuje. Nazývá se „tekuté rukavice“. Jejich aplikace je velmi jednoduchá. Z dávkovače si stříknete do dlaní sněhobílou krémovou tekutinu a tu pečlivě rozetřete do dlaní a pak na i hřbety rukou. Ochrana vám vydrží minimálně osm hodin. Pak ji smyjete vodou. Na chemické přípravky na čištění grilů a trouby však gumové rukavice rozhodně používejte.

Mop vystřídal hadr na smetáku
Je až neuvěřitelné, že i přes rozsáhlou nabídku mopů ještě dnes existují lidé, promop - ilustrační foto. které je nejúčinnější metodou uklízení tvrdých podlah hadr omotaný kolem smetáku. Snad i proto je na trhu větší poptávka po mopech, který svým vzhledem připomínají tuto naši úklidovou specialitu. Naproti tomu v USA jsou velmi oblíbené provázkové mopy Kentucky, jež se nabízejí i u nás. Na rozdíl od Američanů, kteří si k nim automaticky pořizují i ždímací zařízení, se u nás mopy zbavují přebytečné vody ručně. V nejlepším případě pak v plastové nádobě opatřené plastovým „cedníkem“.

Čistá voda nutná
Již dávno neplatí, že na dobrý úklid jsou zapotřebí kvanta vody. Naopak, platí pravidlo, že ne co je mokré, je i čisté. Některým materiálům -například laminátovým a dřevěným podlahám, mokro vůbec nesvědčí. Abyste docílili při úklidu dobrého výsledku - tedy vyčistili špinavé, je nutné pracovat s čistými pomůckami. Znečištěné mikrovláknové utěrky anebo mopy přemáchněte v nádobě s čistou vodou. Špinavou vodu pak vylijte. Rozhodně nemá smysl, abyste máchali znečistěné pomůcky ve špinavé vodě. To byste pak čistili špínu špínou a výsledek vaší práce by nestál za nic.

Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA
Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA

HiPP rozšiřuje své portfolio kojeneckého mléka o nový typ obalu. Novinka přichází ve formě HiPP COMBIOTIK® v plechové dóze, 800 g, která nabízí...