Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

NEJ HITY: Vraťte mi nepřítele, volal Dědeček

Afghánistán

  7:00
PRAHA - Vraťte mi nepřítele, vzdychali mnozí písničkáři po roce 1989, kdy už se smělo zpívat o všem a proti komukoliv. Jiří Dědeček však tohle přání vyzpívával už v roce 1985.

Předseda českého centra mezinárodního PEN klubu Jiří Dědeček (třetí zleva) pomáhá stavět knižní barikádu. foto:  František Vlček, Lidové noviny

„Tahle skladba vznikla jako reakce na perestrojku. Lidi tenkrát nadšeně oslavovali uvolnění politicko-společenské situace a mně spílali: Jak můžete tak ošklivě mluvit o božském Gorbym? Jenomže já už jsem jedno očišťování komunismu zažil a na rozdíl od osmašedesátého jsem tentokrát ničemu takovému nevěřil. Copak sovětská válka v Afghánistánu byla pouhé vojenské cvičení, při kterém se střílelo slepými náboji?! A co sovětský spisovatel a disident Anatolij Marčenko? Zemřel na následky hladovky 8. prosince 1986 ve věznici Čistopolu – za vlády Michaila Gorbačova! Takže nebyl nejmenší důvod si něco namlouvat – tenhle generální tajemník KSSS byl stejný bolševik a odporný hajzl jako celé vedení SSSR!“ soudí karlovarský rodák, absolvent Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a FAMU, písničkář a předseda Českého centra Mezinárodního PEN klubu.

(Video k Vraťte mi nepřítele neexistuje, proto jsme zařadili podobnou písničku Proč je tolik lampasáků z roku 1987)

S odstupem let označuje tenhle protestsong za zoufalý dobový výkřik: „Tenkrát se začaly dít divné věci: sovětští generálové lítali na pozorování do USA a američtí generálové se procházeli po Rudém náměstí, Dopravní podnik hlavního města Prahy se najednou stal koncernovým podnikem, byly povoleny a taky se objevovaly syndikáty, kartely a trusty. A já si přál, ať je svět opět černobílý, ať jsou bolševici zase bolševiky, ať jsou těmi sviněmi, jakými byli v padesátých letech, a nikoliv podnikateli!“ Bláhové přání, jak ukázala budoucnost a dosvědčuje přítomnost.

Vraťte mi nepřítele

Text a hudba: Jiří Dědeček
Hraje: Jiří Dědeček
Rok vydání: 1990

Já jsem přišel na svět v padesátých letech,
tenkrát slušný lidi auta neměli,
to se jenom buržuj vozil v chevroletech,
po Praze jezdily starý tramvaje.

R: Vraťte mi nepřítele a jděte do háje, a jděte do háje!

Nejšťasnější jsem byl v řadách Pionýra,
dostal jsem svou první bílou košili,
mám ji pořád doma, už je samá díra,
rukávy maj' roztřepaný okraje.

Miloval jsem vroucně stránky Dikobrazu,
kde se zesměšňoval kapitalista,
zpod cylindru šilhal po Sovětském svazu,
v potměšilé tlamě doutník žmoulaje.

Ó, Sovětský svaze, hokejový králi,
jak mám zapomenout na ten rudý dres,
už tě pošpinili profesionáli,
už je klidně pouštěj na ty turnaje.

Hrávávali jsme si na narušitele,
naše pískoviště páchla diverzí,
popravili jsme ho, i když plakal v cele,
že už, piky-piky, s námi nehraje.

A té hrůzy z války, ze Spojených států,
co jsme pro ně nocí v pláči probděli,
tulívali jsme se do náručí tátu
jako voni k srdci matky partaje.

R: Vraťte jim nepřítele a jděte do háje, a jděte do háje!

To je moje dětství - ostražité, bdělé,
s ohněm v srdci, na rtech s písničkou,
umím nenávidět třídní nepřátele,
jejich přisluhovače a lokaje.

R: Vraťte mi nepřítele a jděte do háje anebo do prdele!

„Vraťte mi nepřítele / a jděte do háje / a jděte do háje!“ zněl od začátku jednoduchý refrén skladby. Není divu, že v listopadovém čase roku 1989 dostala píseň zcela jiný nádech – lidé se při jejím poslechu smáli, někteří nadšeně tleskali. Znali Dědečkovu tehdy velice populární písničku Už jde rudoch od válu; věděli, jak to myslí. Obě písně se staly sametovými hity, obě se vryly – nejprve lidem do paměti, v roce 1990 pak i do vinylových drážek. Singl dostal název Vraťte nám nepřítele, o druhou stranu se Jiří Dědeček podělil s mnohaletým přítelem Janem Burianem, který na ni zaznamenal Píseň strašlivou o tom velkém dialogu...

„To je moje dětství – ostražité, bdělé / s ohněm v srdci, na rtech s písničkou / umím nenávidět třídní nepřátele / jejich přisluhovače a lokaje. / Vraťte mi nepřítele / a jděte do háje / anebo do prdele!“ končí píseň, která přežila období perestrojky, jež socialismus od základů změnilo v kapitalismus. V roce 1990 se zdálo, že se zánikem komunistického režimu zanikne i tahle skladba. Vždyť kdo by dnes ještě naslouchal slovům: „Miloval jsem vroucně stránky Dikobrazu / kde se zesměšňoval kapitalista / zpod cylindru šilhal po Sovětském svazu / v potměšilé tlamě doutník žmoulaje. / Hrávávali jsme si na narušitele / naše pískoviště páchla diverzí / popravili jsme ho, i když plakal v cele / že už, piky-piky, s námi nehraje...“

A co teprve verše připomínající nenáviděnou nadvládu SSSR nad Československem i na ledové ploše? Kdo by si v dnešní době, kdy český tým dokáže na jednom mistrovství světa porazit Sbornou hned dvakrát a Jaromír Jágr dává v Kontinentální hokejové lize góly za profesionální ruský tým Avangard Omsk, ještě notoval: „Ó, Sovětský svaze, hokejový králi / jak mám zapomenout na ten rudý dres / už tě pošpinili profesionály / už je klidně pouštěj na ty turnaje...“

Navzdory zdánlivé poplatnosti době však minulost tuhle píseň nezprivatizovala. „Pořád ještě ji mám ve svém repertoáru, dodnes ji občas lidé chtějí slyšet. Ale v současné době už ji musím uvádět s komentářem. Obyčejně říkávám: ‚Tahle písnička byla otevřeným dopisem válečnému zločinci, masovému vrahovi a nositeli Nobelovy ceny za mír Michailu Gorbačovovi!‘ Obávám se totiž, že bez vysvětlení by při jejím poslechu mohl snadno vzniknout dojem, že se jedná o aktuální výtvor člověka, který nostalgicky vzdychá po starých komunistických časech. A to bych tedy velice nerad!“ ?

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!