Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

„Neobíhal a ztrácel hodnotu“

Česko

  12:00
PRAHA - Ještě dnes a naposledy zítra je možné v obchodě při placení vytáhnout padesátihaléře, v pondělí už nikoliv. V Česku končí poslední haléřová mince. Důvod pro tento krok je podle vyjádření České národní banky (ČNB) prostý - haléřové mince ztratily svůj význam. „Haléře jsou dnes lidmi už považovány za nutné zlo. Mince neobíhaly, a tak neplnily funkci oběživa,“ říká Pavel Řežábek, vrchní ředitel ČNB.

Konec haléřů v Česku foto: ČTK

„Navíc padesátihaléř znehodnotila i inflace. V současné době má tato mince hodnotu už jen zhruba 23 haléřů,“ vysvětluje Řežábek. Od pondělí ale nekončí jen padesátihaléře. Centrální banka ukončila také platnost nejmenší bankovky - dvacetikoruny. Zde byl důvod přesně opačný, kvůli rychlému oběhu se bankovky brzo opotřebovaly. Proto od září budou dvacetikoruny už jen v mincové podobě.

Kam s nimi?
Kdo nastřádal více padesátníků a bude je chtít vyměnit, má na to dostatek času. Po celý rok, konkrétně až do 31. srpna 2009 je budou bezplatně vyměňovat všechny banky v zemi. Dalších pět let (do 31. srpna 2014) je bude měnit už jen Česká národní banka.

Poslední padesátihaléř v historii Česka

-Současná podoba poslední haléřové mince je v oběhu od 12. května 1993 a pochází od akademického sochaře Vladimíra Oppla
-Padesátihaléřů bylo vyrobeno celkem 452 818 780 kusů, hodnota mincí v oběhu je 213 milionů Kč ČNB odhaduje návratnost padesátihaléřů mezi 15 % až 20 %
-Do 31. srpna 2009 bude možné vyměnit padesátihaléře ve všech komerčních bankách
-Do konce srpna 2014 bude možné padesátihaléře zdarma měnit v pobočkách České národní banky (stejný průběh má i stahování a výměna papírových dvacetikorun) 

 

Podobně tomu bylo i u deseti a dvacetihaléřových mincí. Ty skončily v říjnu 2003. Ještě dnes je možné je vyměnit v centrální bance, tato možnost vyprší koncem října příštího roku.  Kvůli ukončení platnosti padesátníků se od pondělí bude v hotovosti platit už jen v celých korunách. Obchodníci slibují, že zrušení padesátníků se do cen zboží a služeb nepromítne.

„Od září budeme sice stále uvádět ceny zboží v haléřích a jejich násobcích. Zaokrouhlovat na celé koruny se bude ale jen konečný součet za nákup,“ říká Libor Kytýr, mluvčí řetězce Ahold, který v Česku provozuje obchody Albert a Hypernova. Zaokrouhlování se ale nebude týkat zákazníků, kteří budou platit kartou. „I dnes těmto lidem účtujeme částky přesně v haléřích a na tom se nic měnit nebude,“ upřesňuje Kytýr.

Zaokrouhlování při placení hotovostí bude na podobném základu, jako když končily desetníky a dvacetníky před pěti lety. „Zaokrouhlovat na celé koruny budeme podle matematických pravidel. Do 0,49 koruny směrem dolů a od 0,50 koruny nahoru,“ říká Jana Matoušková z obchodního řetězce Tesco Stores ČR.

Zrušení padesátníků a s tím spojené uvádění konečných cen v celých korunách bude mít podle ekonomů jen minimální vliv na celkovou hladinu spotřebitelských cen. „Dopad na inflaci očekáváme nejvýše o 0,1 procentního bodu,“ tvrdí Pavel Řežábek z ČNB.

Eurocenty fungují dál
Zrušením padesátihaléřů nastává kuriózní situace. Nejmenší mincí v Česku se nově stává jedna koruna, což je asi čtyřnásobek hodnoty nejmenší eurové mince - jednoho centu. S podobným paradoxem se setkávají i Slováci, kteří od ledna přecházejí na hotovostní eura. Nyní je také jejich nejmenší mincí padesátihaléř. Od ledna to ale bude jeden cent, který má nyní hodnotou asi 30 slovenských haléřů.