Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Nepál oslavuje 'úsvit republiky'

Svět

  10:41
KÁTHMÁNDÚ - Ulice nepálského hlavního města Káthmándú zaplnily tisíce lidí, kteří oslavují "úsvit republiky". Poprvé se totiž sešlo Ústavodárné shromáždění, které má změnit ústavu a zrušit staletou monarchii. Očekává se, že král Gjánéndra dostane čtrnáct dní na odstěhování z královského paláce.

Lidé oslavují úsvit republiky. foto: AFP

Začátek zasedání Ústavodárného shromáždění má  stále větší zpoždění. Podle posledních zpráv byl přeložen na večer, důvody odkladů však oznámeny nebyly. Sesazovaný král Gjánéndra se sešel se svými vlivnými přívrženci, členy královské rodiny a poradci ke konzultacím a podle internetové služby Nepalnews se očekává, ževydá ještě během dneška zásadní prohlášení.

Lidé na ulicích oslavují. "Oslavme úsvit republiky velkorysým způsobem," opakoval amplion připevněný na střeše taxíku v ulicích naplněných lidmi. Demonstranti v historické části hlavního města skandovali "ať žije republika" a notovali popěvky zesměšňující krále.

Všude jsou ale přítomné početné oddíly policie, které mají zabránit násilnostem. V uplynulých dvou dnech se na sebe roajalistické skupiny pokusily upozornit sérií bombových útoků, výbuchy však byly slabé a nikoho nezabily.

Očekává se, že neoblíbený král Gjánéndra bude muset opustit růžový královský palác s pagodovitou střechou, postavený z železobetonu v 70. letech. Momentem, který o tom rozhodne, bude hlasování Ústavodárného shromáždění o zrušení monarchie.

Neví se ale, zda to bude již první den zasedání nebo některý další; umírněné síly daly totiž nedávno najevo, že se zrušením monarchie souhlasí, ale nechtějí ho uspěchat ke škodě země.

Sám Gjánéndra se zatím nevyjadřuje ke svým dalším plánům, až na prohlášení, že chce zůstat v Nepálu. Kromě královského paláce má v Káthmándú svou soukromý dům. Ve snaze nevyhrocovat situaci mu zřejmě Ústavodárné shromáždění poskytne dva týdny na to, aby se z paláce odstěhoval. Přechod k republikánskému zřízení je klíčovou součástí mírového procesu, který má skoncovat s desetiletím krvavých bojů.
Přechod k republikánskému zřízení je klíčovou součástí mírového procesu, který má skoncovat s desetiletím krvavých bojů, při nichž zahynulo přes 13.000 lidí. Již v uplynulých dnech byl králův portrét vymazáván z bankovek a jeho jméno bylo vyškrtnuto ze státní hymny. Dokonce byl vyzván, aby si sám platil účty za elektřinu.

Je to velký propad po 239 letech trvání monarchie, která se teprve v roce 1990 změnila v konstituční, a nahradila tak absolutistické uspořádání státu. Většinu nepálského obyvatelstva tvoří hinduisté, a král byl proto tradičně považován za ztělesnění boha Višnu, symbol nebeské ochrany.

Předchozí monarchové si dovedli respekt udržet. Popularita nynějšího krále Gjánéndry ale silně poklesla po roce 2005, kdy ve snaze zabránit rýsující se dohodě vlády s maoistickými povstalci rozpustil kabinet a snažil se vládnout jako absolutní monarcha. Vyvolal tak silné demonstrace proti sobě, pod jejichž tlakem musel o rok později od svého pokusu ustoupil a předat moc opět politickým stranám.

Autor:
Témata: Nepál, Káthmándú

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!