Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Přišel o korunu i o palác

Magazín

  10:03
KÁTHMÁNDÚ/PRAHA - Bývalý nepálský král Gyanendra strávil svou poslední noc v královském paláci. Dva týdny poté, co maoistická vláda zrušila 239 let trvající monarchii, byl včera donucen opustit tradiční sídlo himálajských panovníků. Nepálský parlament dal sesazenému králi ultimátum k vyklizení paláce a k odstěhování se do soukromé rezidence.

Bývalý nepálský král Gyanendra. foto: AFP

Gyanendra však namítl, že tam už bydlí jeho syn s rodinou, a požádal poslance, jestli by nemohl dočasně pobývat ve svém bývalém letním sídle Nagardžen nedaleko hlavního města Káthmándú.

Maoisté králi vyhověli, a ten tak vyměnil luxusní palác s obrovskými zahradami za komplex betonových chýší, které dosud používal hlavně při svých loveckých výpravách. Královské sídlo teď čeká rozsáhlá inventarizace znárodněného majetku a v nejbližší době by se mělo otevřít veřejnosti jako muzeum. Vláda také převezme do své správy tradiční symboly monarchie.

Korunu, vykládanou diamanty a rubíny, stejně jako obřadní žezlo pak hodlají v paláci vystavit.
Královo stěhování je posledním symbolem konce šáhské dynastie, která v roce 1769 sjednotila Nepál. Samotný Gyanendra se dostal na trůn po krvavém masakru v roce 2001. Tehdy korunní princ Dipendra pod vlivem drog postřílel celou královskou rodinu a pak i sebe, jelikož se jim příliš nezamlouval sňatek s jeho vyvolenou láskou. Gyanendra měl štěstí, neboť byl onu osudovou moc mimo město.

Podle mluvčího vládnoucích ultralevicových maoistů proběhlo sesazení krále hladce. „To, že se král dobrovolně rozhodl uvolnit palác, je velmi pozitivní krok, za který mu děkujeme,“ sdělil pro zpravodaje serveru BBC News mluvčí maoistů Krišna Bahadur Mahara. „Rozhodnutí žít jako běžný občan mu slouží ke cti,“ dodal.

Žebrákem nebude
Podle agentury Reuters však královo stěhování tak zcela dobrovolné nebylo. Rozhodnutí zrušit nepopulární monarchii bylo hlavní podmínkou mírové dohody mezi maoistickými povstalci a ostatními stranami. Dohoda ukončila deset let trvající občanskou válku, při které zemřelo na 13 tisíc lidí. Kdyby král neuposlechl, hrozil by mu v lepším případě soud. Monarcha velmi nelibě nesl skutečnost, že mezi zkonfiskovanými předměty jsou i dary, které on a jeho předchůdci dostali od státníků z celého světa.

Ale ani stěhování z honosné rezidence do mnohem skromnějšího sídla v lesích se běžným Nepálcům příliš nezamlouvá. „Dovolili mu přestěhovat se z jednoho paláce do druhého. To není dobré. Měl by skončit jako žebrák,“ prohlásil podle Reuters farmář Šambhu Kandel, který proti shovívavosti poslanců protestoval před parlamentem. Žebrácká hůl ale bývalému vládci Nepálu nehrozí. Sice přijde o každoroční apanáž ze státního rozpočtu, nicméně podle místních zdrojů král jen v samotném Nepálu vlastní majetek za 200 milionů dolarů.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!