Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Nová kavárna na Střeleckém ostrově

Česko

  8:18
PRAHA - Jedna z posledních nezastavěných ploch v centru města mizí. Praha 1 chce postavit na Střeleckém ostrově kavárnu a opatřit ji výtahem od mostu Legií.

Střelecký ostrov foto: Lidové noviny

Výrazné změny čekají v budoucnu Střelecký ostrov. Jeho severní, dosud zcela nezastavěnou část, která si po staletí udržela přírodní ráz, chce Praha 1 částečně zastavět novou kavárnou. vůli domu má být pokáceno přibližně dvacet stromů. Radnice Prahy 1 přitom ignoruje fakt, že Střelecký ostrov, který se při povodních v roce 2002 celý ocitl pod vodou, leží v záplavové zóně, a proto se tam prakticky nic nesmí stavět.
Zastavět ostrov je nebezpečné

Památkář Josef Štulc, prezident národního komitétu ICOMOS, poradního orgánu UNESCO, s projektem kavárny nesouhlasí.
LN Je Střelecký ostrov něčím, co si zaslouží památkovou ochranu?
Je jedním z důležitých prvků historické městské krajiny. A ta je natolik výjimečná, že byla jedním z důvodů, proč byla Pražská památková rezervace zapsána na seznam světových památek UNESCO.

LN Neměli by památkáři spíš chránit památky, a ne ostrovy?
To spolu úzce souvisí. Uvedu příklad: kdybychom zastavěli Kampu, znetvoříme tím Malou Stranu. A nemusíme přitom zbourat ani jednu památku.

LN Zastavět Kampu nebo Petřín, to by snad nikoho nenapadlo ani ve snu, nemyslíte?
Takové pokusy už tu byly. Nejzávažnější z nich byl plán Sebastiana Pawlowského, který chtěl na Kampě, skoro hned u Hergetovy cihelny, postavit novostavbu. Naštěstí mu to neprošlo. Tedy zatím.

LN Co by podle vás bylo horší? Dům na Kampě, nebo kavárna na Střeleckém ostrově?
Je to souměřitelné. Obojí je nebezpečný precedens. Praha byla Karlem IV. postavena tak, že měla spoustu volných ploch, na rozdíl třeba od Norimberku, pro který byla charakteristická hustá zástavba uvnitř hradeb.

LN Co vám na projektu ostrovní kavárny nejvíc vadí?
Je to vlastně kus lesa uprostřed města. Ale nejde jen o stromy. Úplně to změní pohledy na město, zejména z Karlova mostu.

Paha 1, která je investorem stavby, záměr vysvětluje tím, že to staví pro lidi.

„Chceme, aby si tam maminky s kočárky mohly v klidu vypít kávu. To, co je tam teď, je hrozné, kavárnička se bude určitě líbit,“ řekla LN vedoucí odboru územního rozvoje Prahy 1 Jaromíra Eismannová.

Jenže podle Povodí Vltavy by se taková kavárna mohla lehce stát plujícím hausbótem. Střelecký ostrov se nachází v aktivní záplavové zóně. „A tam vodní zákon stavbu žádné kavárny nepřipouští,“ prohlásil ředitel závodu Dolní Vltava Jiří Friedel. Praha 1 by tam tedy mohla postavit jedině nutnou dopravní a technickou infrastrukturu nebo protipovodňové stavby.

Praha 1 přesto plán nevzdává. „V případě povodní stavbu odstěhujeme,“ slibuje Eismannová. Neumím si představit jak. To jedině odnosit tu kavárnu v rukou,“ reagoval Friedel z Povodí Vltavy.

O tom, jakou důležitost Praha 1 modernizaci ostrova přikládá, svědčí fakt, že její studii představil památkářům starosta Petr Hejma. Nedávno ji přinesl na poradní sbor expertů šéfa městských památkářů Jana Kněžínka.

Potlesk se nekonal. „Hlasoval jsem proti. Zničilo by to přírodní ráz Střeleckého ostrova a poměr mezi nezastavěnými a zastavěnými plochami v entru města. Pro Prahu je typické, že má zelený Petřín, Vítkov a vltavské ostrovy,“ řekl amátkář, ředitel české sekce ICOMOS při UNESCO Josef Štulc.

Podle Eismannové nápad znikl mezi radními Prahy 1. Odbor životního prostředí na téže radnici má teď problém. Chce zachránit stromy, které firma, jež vypracovala studii na přeměnu ostrova, navrhla pokácet. Ostrov jsme si prošli a u některých stromů jsme naprosto nechápali, proč je firma navrhla k likvidaci,“ konstatovala vedoucí odboru Hana Váňová.