Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Nový problém - cizinci bez práce

Česko

  20:34
PRAHA - Na Českou republiku se valí nepříjemný problém. Roste zde počet cizinců, kteří se v Česku kvůli postupující celosvětové finanční krizi ocitají bez zaměstnání. Nemohou se vrátit kvůli vysokým dluhům domů, v Česku je už ale nikdo nezaměstná. Lidové noviny se o tíživé situaci těchto lidí přesvědčily v jedné z průmyslovým zón – v Plzni.

Bez práce a bez peněz. Ariun (druhá zleva) se stará o propuštěné mongolské dělnice. foto: Lidové noviny

Zde funguje několik zahraničních továren, které cizince zaměstnávají. Když klesá výroba, jako první brány podniků opouštějí právě cizinci. Spousta takových zaměstnanců z ciziny nyní dostala například v Panasonicu dvouměsíční neplacené volno, šance, že budou přijati zpět, je téměř nulová. Helena Duchková z Poradny pro cizince a uprchlíky plzeňské diecézní charity už nápor bezprizorných cizinců nezvládá. V Plzni totiž kromě charity není žádné kontaktní místo, kam se mohou cizinci v problémech obrátit.
 
LN se podařilo proniknout na jednu přísně střeženou ubytovnu v centru Plzně obývanou Mongoly, Ukrajinci, Rumuny, Bulhary a Vietnamci. Na pokojích sedí naprosto zoufalí lidé se třemi rohlíky na stole a dvěma stovkami v kapse. Žádný z nich nemá práci ani šanci na návrat domů. Jen čekají a doufají. „Situace se každým dnem zhoršuje. Až jim skončí to neplacené volno, bude zle,“ říká Helena Duchková. „Ty příběhy jsou úplně stejné. Každý z nich zaplatil tisíce dolarů na úplatcích, aby dostal vízum a práci. Přijeli sem a buď začali pracovat a pak je propustili, nebo pracovat ani nezačali. Začínají mít hlad.“

Pouze v Plzni žije nelegálně přibližně 20–30 tisíc lidí. Mezi legalitou a ilegalitou je ale sotva znatelná hranice. Třeba většina Vietnamců přijela na podnikatelské vízum, přestože chtějí pracovat v továrně. To, že se jedná o problém, si uvědomují i úředníci. Plzeňský magistrát sice pochopil, že jde o velký problém, ale o situaci nemá žádný přehled.

Rozjíždí projekt, jehož hlavním cílem je zmapování situace v oblasti potřeb cizinců na území města, zlepšení jejich informovanosti například pomocí brožur, analýza dopadů pracovní migrace na území města nebo „pilotní popříjezdový kurz češtiny se zaměřením na mongolskou minoritu“.  U Vietnamců je situace ještě horší. Ti totiž patří k takzvané svépomocné komunitě. Na charitu ani jinam tudíž nechodí, takže jakoby neexistují.

„Já uznávám, že jsme přišli pět minut po dvanácté. Chápu, že člověk, který má hlad, asi těžko bude přemýšlet o kurzu češtiny. Teď se to na nás valí,“ připouští Martina Hánová z plzeňského magistrátu, která má na starosti integraci cizinců. Ze situace je Hánová nešťastná. „Dávám dohromady spoustu informací, ale bohužel se nic neděje, ta komunikace mezi úřady je příšerná, levá ruka neví, co dělá pravá,“ říká.

Plzeň proto spouští první projekt svého druhu, který má situaci řešit. Ale zatím je sama. V celé republice totiž není další magistrát, který má kontaktního pracovníka na integraci cizinců. „Já bych ale potřebovala celý odbor,“ říká Hánová.

Problém se netýká jen Plzně. V Mladé Boleslavi, Pardubicích, Liberci či Blansku byly propuštěny rovněž stovky cizinců. Projekt financuje ministerstvo vnitra. V projektu je přesně dané, na co se mohou peníze použít, konkrétně jen na cizince mimo EU. Plzeň ale potřebuje peníze i na pomoc Rumunům a Bulharům, jsou občany EU, nemusí se evidovat a nemůžou být ani vyhoštěni. Agentury je okradly, jak mohly, po městě se potuluje i spousta nezletilých, kteří nechodí do školy a na ubytovny nemůžou.

Cizinci v pasti
Mongolka Ariun, která žije v Česku už přes dvacet let, mluví plynně česky a působí jako neformální mongolský ombudsman, je na zhroucení. Podle jejích slov jí nedávno volalo sto Mongolů z Berouna, kteří byli propuštěni a z ubytovny je chtějí vyhodit na ulici. „Jsem jediná, kdo jim pomáhá. Všechny problémy padají na mě, už na to nemám sílu. Vyhrožují mi taky mafiáni a nemůžu spát, pořád to slyším.“

Ariun vypráví příběh muže, který rozhodně není ojedinělý.

Minulý týden prý dorazil na charitu jeden Mongol. Kvůli pracovnímu úrazu ztratil práci, a tím i povolení k pobytu. Během několika dnů tak upadl do nelegality a nebyl schopen platit ani ubytovnu. Když na ubytovnu dorazila kontrola, ze strachu skočil z okna a zlomil si stehenní kost. Protože za něj jeho pracovní agentura celou dobu neplatila pojištění, pár dní po operaci byl z nemocnice propuštěn bez analgetik i jakékoli rehabilitace. Na charitu se dobelhal z posledních sil, v těžkých bolestech. Nejenže nemá práci, ubytování a je zcela bez prostředků, v nemocnici mu vznikl dluh 50 tisíc korun a dluh má i v Mongolsku, neboť bez tisícidolarových úplatků se žádný cizinec do Česka nedostane. Helena Duchková ho nakonec musela sama naložit do auta a po domluvě s jednou Mongolkou, která umí česky, se ho ujali její známí. Dočasně.

Topolánek: Naše nepropouštět
K problému se včera vyslovil i premiér Mirek Topolánek. V televizi Prima hovořil o finanční krizi a nepřímo se vlastně postavil proti cizincům. Podle něj by neměli být čeští dělníci propouštěni na úkor cizinců. „Musíme se pořádně dívat na to, zda firmy propouštění zahraniční dělníky nebo naše. Nemyslím si, že by se měli propouštět naši,“ prohlásil premiér.
Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...