Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Nový svár mezi Srbskem a Kosovem ohrožuje křehkou rovnováhu

Svět

  17:21
BRUSEL - Novým konfliktem, který ve středu vypukl mezi Srbskem a Kosovem a hrozí přerušením dialogu o normalizaci vztahů obou zemí, se bude v pondělí zabývat ministryně zahraničí Evropské unie Catherine Ashtonová. Její mluvčí Maja Kocijančičová ve čtvrtek sdělila, že šéfka unijní diplomacie si na 7. října do Bruselu pozvala oba premiéry, Ivicu Dačiće a Hashima Thaçiho. Z Prištiny mezitím zazněly hlasy zmírňující výroky kosovských činitelů, které napětí vyvolaly.

Spor mezi Kosovem a Srbskem ohrožuje jak vztahy mezi oběma zeměmi, tak jejich evropskou integraci foto: Shutterstock

Dačić ve středu pohrozil přerušením dalšího jednání s Kosovem. Reagoval tak na předchozí rozhodnutí kosovské vlády nepovolit mu návštěvu Kosova, kterou plánoval na pátek v souvislosti s listopadovými místními volbami. Chtěl vyzvat tamní Srby, aby hlasování nebojkotovali, ale naopak se ho v hojném počtu zúčastnili.

Týž den předtím místopředseda kosovské vlády Hajredin Kuçi prohlásil, že od čtvrtka 3. října, kdy začíná předvolební kampaň, až do jejího skončení 1. listopadu nebude povolen příjezd do Kosova žádnému srbskému činiteli. Ministr zahraničí Enver Hoxhaj k tomu posléze dodal, že toto rozhodnutí je konečné a nelze je nijak změnit.

ČTĚTE TAKÉ:

Brusel zatím mlčí

Kocijančičová se k novému sváru Bělehradu s Prištinou přímo nevyjádřila. Sdělila jen, že si Ashtonová oba premiéry pozvala na pondělí do Bruselu a že se schůzka "bude konat v kontextu dialogu Bělehradu a Prištiny pod patronátem EU". Cílem je "analyzovat pokrok při realizaci bruselské dohody, a zejména před místními volbami v Kosovu, vypsanými na 3. listopadu".

Mluvčí Ashtonové se na dotaz novinářů k Dačičově pohrůžce přerušením rozhovorů nechtěla příliš vyjadřovat. "Situaci sledujeme a jsme stále v kontaktu s oběma stranami," poznamenala jen.

Ohrožení evropské integrace

Zmíněnou bruselskou dohodu po obtížném jednání parafovali v dubnu Dačić a Thaçi. Při neméně těžkých následných rozhovorech o její realizaci obě strany vyřešily některé přetrvávající problémy, včetně uspořádání místních voleb v Kosovu. Dohoda je pro obě strany velmi důležitá, neboť je podmínkou pro jejich další evropskou integraci.

Podle agentury Tanjug se i proto v Bruselu moc nevěří tomu, že by byl dialog Bělehradu a Prištiny skutečně vážně ohrožen. Ostrá slova z obou stran je prý třeba chápat v kontextu předvolební kampaně.

Každopádně z Prištiny se již ozvaly smířlivější výroky. Ministryně pro evropskou integraci Vlora Čitakuová podle bělehradské televize B92 na twitteru napsala, že jde o nedorozumění. Žádný zákaz pro srbské představitele podle ní neexistuje, "ne" prištinských úřadů se prý týkalo jen žádosti ohledně Dačičovy návštěvy.

Thaçiho poradce Bekim Çollaku dnes v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Radio Svobodná Evropa rovněž řekl, že jde o nedorozumění a že zákaz cest nevstoupil v platnost.

Autoři: ,