Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Nový zákon zkomplikoval tombolu. Pomůže finta

Česko

  19:30
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Dobře si uschovejte vstupenky, můžete na ně vyhrát v tombole. Kdo slyšel před čtrnácti dny na plese jedné českobudějovické střední školy tuhle větu, mohl se naivně domnívat, že organizátoři zcela netradičně nabízejí tombolu zadarmo, tedy v ceně vstupenek.

Záběr z filmu Hoří má panenko foto: Reprofoto

Jenže omyl. Ústřižek ze vstupenky se totiž házel do osudí a za tento „vhoz“ se platilo dvacet korun. Proč takové složitosti, když se odjakživa na plesech prostě lístky do tomboly prodávají zvlášť? „To víte, nový loterijní zákon,“ vysvětlovala překvapeným rodičům a přátelům školy studentka u krabice s ústřižky.

ČTĚTE TAKÉ:

Drobná finta českobudějovických studentů je součástí celospolečenské snahy obejít novelu loterijního zákona, ze které jsou nešťastní pořadatelé plesů a bálů v celé republice. Poslanci a senátoři si totiž při schvalování této novely, platné od letošního roku, jaksi nevšimli, že kromě omezení tvrdého hazardu postihuje i klasickou plesovou tombolu. Zatímco dříve platil její pořadatel poplatek obci či městu ve výši 10 % z ceny prodaných lístků, dnes musí zaplatit předem jednorázovou částku 5000 korun a dalších 20 % ze zisku.

Stát by měl hledat peníze jinde

Podle hasičů, myslivců i studentů, u nichž je tombola vítanou příležitostí, jak snížit náklady na ples, a ještě přispět do společné pokladny, vyvolala tato zákonná úprava rozhořčení. „Zisk z tomboly představuje u hasičů pár korun, které stejně dávají třeba na mládež. Pokud by měli dávat předem pět tisíc, budou ještě doplácet. Je to prostě bordel. Stát by měl hledat peníze jinde,“ řekl LN předseda okresního sdružení dobrovolných hasičů v Českém Krumlově Jaromír Marek. Podobně jako hasiči se rozčilují myslivci a další pořadatelé plesů.

I ministerstvo financí přitom nepřímo přiznává, že přísnější pravidla pro tombolu se do schválené novely loterijního zákona dostala jaksi nedopatřením, prostě proto, že si poslanci a senátoři tohoto problému nevšimli. Důkazem je snaha ministerstva minimálně vesnické „tomboly“ od vysokých poplatků osvobodit. „Ministerstvo financí již předložilo do vlády návrh nového zákona o provozování sázkových her s navrhovanou účinností od 1. 1. 2013, podle něhož by režimu tohoto zákona, a tedy ani správním poplatkům, ani odvodu z výtěžku nepodléhaly tomboly, u nichž úhrnná výše výher nedosáhne částky 100 000 korun,“ řekl LN mluvčí ministerstva Jakub Haas.

Jenže plesová sezona je právě v plném proudu a zákon bude změněn v nejlepším případě až za rok. Co tedy mají pořadatelé vesnických plesů dělat, když současný poplatek za tombolu přesáhne zisk z tomboly? V Česku se nestává často, aby stát radil lidem, jak ušetřit peníze za poplatky. V tomhle případě ale ministerstvo udělalo výjimku. Naštvat si hasiče nebo myslivce se totiž v Česku nevyplácí. „Pokud jde o to, podpořit veřejně prospěšné aktivity například pro mladé nebo sport, lze pořádat soutěže o ceny a akce, kde platí jen ohlašovací povinnost bez poplatku a odvodu,“ řekl Haas.

Slosujte prodané vstupenky

Jestliže podle něj pořadatelé například nebudou prodávat lístky do tomboly, ale jen slosují už prodané vstupenky, pětitisícový poplatek předem platit nemusí. Ovšem jen za předpokladu, že jednotlivá výhra v tombole nepřesáhne 20 tisíc korun. Vydělat mohou pořadatelé tak, že cenu vstupenky zvýší právě o cenu lístku do tomboly.

Zákon také dovoluje, aby jeden pětitisícový poplatek sloužil pro organizování více tombol. Jestliže se tedy na vesnici domluví zahrádkáři, hasiči a myslivci, dohromady zaplatí 5 tisíc za všechny své plesy s tombolou. A ještě jedna důležitá věc. Poplatek je příjmem obecního rozpočtu, a obci tedy nic nebrání v tom, aby hasiče podpořila stejnou částkou, jako od nich vybrala za tombolu.

 „Jenže to je zase zbytečná byrokracie a papírování. A navíc tomůže fungovat jen tam, kde jsou na vesnici dobré vztahy, jinde to může lidi akorát rozhádat,“ rozčiluje se Ivan Jirota, ekonom Sdružení dobrovolných hasičů Čech, Moravy a Slezska.

Mnozí hasiči i myslivci tak podle zjištění LN novelu zákona o loteriích při pořádání tomboly vůbec neberou v úvahu, další o ní nevědí. A někde se zase řídí příkladem českobudějovických studentů, kteří se novelu pokusili obejít. „Řeknu vám to takhle: ten zákon jsme na plese obešli i neobešli. Ale hlavně mě nikde nejmenujte,“ řekl LN jeden z pořadatelů pátečního Mysliveckého plesu v hotelu Olšanka v Praze.

Autor:

Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA
Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA

HiPP rozšiřuje své portfolio kojeneckého mléka o nový typ obalu. Novinka přichází ve formě HiPP COMBIOTIK® v plechové dóze, 800 g, která nabízí...