Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Obama v Keni: hybnou silou podnikání jsou ženy, nevyčleňujte je

USA

  15:38aktualizováno  18:55
NAIROBI - Afrika je jedním z nejrychleji se rozvíjejících regionů světa, její občané se vymaňují z chudoby. V projevu na ekonomické konferenci v Nairobi to v sobotu řekl americký prezident Barack Obama. V Keni, která je domovinou jeho otce, je od pátku na oficiální návštěvě.

Obama a keňský prezident Uhuru Kenyatta. foto: Reuters

V projevu před 3 tisíci účastníky konference z více než stovky zemí Obama ocenil dynamiku keňských podnikatelů a řekl, že zapojení žen a menšin je klíčem k podnikání. Své vystoupení využil také k nepřímému apelu na keňskou vládu, když prohlásil, že vlády musejí pro podnikatele vytvořit kvalitní prostředí zajištěním zákonného systému a bojem proti korupci. Prohlásil také, že v Africe jsou ženy a některé komunity v podnikání v nevýhodě, protože nejsou do aktivit zahrnovány. 

Obama přiletěl do Keni. Setká se s prezidentem i svou babičkou

Americký prezident uvedl, že ženy považuje za „hybnou sílu“ podnikání. „Jestliže půlka vašeho týmu nehraje, máte problém,“ sdělil ve sportovním přirovnání k vyčleňování žen. Přislíbil také, že USA poskytnou na rozvoj Keni přes milion dolarů (24 miliard korun) a polovina z nich je určena na podporu žen a mladých lidí.

Přiznal, že současná cesta je pro něj velmi osobní záležitost. Jako prezident je v zemi poprvé, v pátek se na slavnostní večeři sešel s nevlastní babičkou a sestrou. Kromě Keni navštíví také Etiopii a přidá tak dvě země k šestnácti, které zatím američtí prezidenti navštívili. Jako první vůbec do Afriky zavítal ve válečném roce 1943 Franklin D. Roosevelt, když přijel do Casablanky jednat s britským ministerským předsedou Winstonem Churchillem.

Schůzka s prezidentem Keni

Obama také zavítal na veletrh nových technologií, na němž byly k vidění výrobky, jež spatřily světlo světa díky Obamově energetické iniciativě Power Africa z roku 2013. Díky ní se má zdvojnásobit počet obyvatel subsaharské Afriky, kteří budou mít přístup k elektřině. Obama si prohlížel solární panely a naznal, že pokrok se mu zdá pomalý. Celkově má program přinést do elektrické sítě dalších 30 tisíc megawattů, prozatím byly podle Bílého domu uzavřeny kontrakty na 4100 megawattů.

Obama v sobotu navštívil i památník, který vznikl na místě bývalého amerického velvyslanectví v Nairobi jako připomínka teroristického atentátu ze srpna 1998. Zahynulo při něm přes 200 lidí, mezi nimiž bylo dvanáct Američanů a 34 místních zaměstnanců ambasády. Ke zdi, na níž jsou vyryta jména obětí, prezident položil věnec s liliemi a uctil mrtvé minutou ticha. 

Později se Obama sešel s prezidentem Uhuruem Kenyattaou. Označil spolupráci USA a Keni v boji proti terorismu za efektivní a zdůraznil, že tato kooperace přispívá k omezení akčního prostoru pro působení islamistických radikálů ze skupiny Šabáb v Somálsku. Jeho keňský protějšek Uhuru Kenyatta na společné tiskové konferenci v keňském hlavním městě vyzval k posílení této spolupráce. Obama prohlásil, že oba státy by měly ještě těsněji spolupracovat v boji proti Šabábu, což by podle něj mělo zahrnovat mimo jiné sdílení zpravodajských informací.

Téma homosexuality shodu nepřineslo

Americký prezident také ocenil keňského prezidenta za jeho závazek vymýtit v zemi korupci. Na tiskové konferenci s keňským hostitelem Obama dále ohlásil zpřísnění amerických zákonů vztahujících se na prodej slonoviny.

Islámský stát bude poražen. Prokazují to územní ztráty, míní Obama

„Mohu oznámit, že navrhujeme nová pravidla zakazující prodej takřka veškeré slonoviny přes státní hranice,“ řekl Obama. Návrh americké organizace Fish and Wildlife podle něj zakotvuje jen omezené výjimky pro vnitrostátní prodeje, konkrétně pro výrobu starobylých hudebních nástrojů, nábytku a střelných zbraní, které obsahují méně než 200 gramů slonoviny.

Obama se věnoval i otázce práv homosexuálů. Podle agentury Reuters řekl, že stát by neměl diskriminovat osoby na základě jejich sexuální orientace. Přistupovat k lidem odlišně označil Obama za cestu vedoucí k podkopávání svobody. „Pak se dějí špatné věci,“ řekl americký prezident. „Je špatné, když je člověk, který neporušuje zákony a nikomu neubližuje, pronásledován za to, koho miluje,“ dodal Obama.

Podání ruky se stíhaným viceprezidentem

Keňský prezident v reakci na jeho slova řekl, že práva homosexuálů nejsou pro Keňany žádným tématem. USA a Keňa sdílejí mnohé hodnoty, jsou ale určité věci, které kultury těchto dvou zemí nesdílejí, řekl Kenyatta.

Obamově návštěvě Keni, která je domovinou jeho otce, dlouho bránilo obvinění keňského prezidenta Kenyatty před Mezinárodním trestním soudem (ICC) v Haagu v souvislosti s organizováním etnických nepokojů po volbách v roce 2007. To bylo kvůli nedostatku důkazů zastaveno. Pro obvinění ze zločinů proti lidskosti je ale stejným soudem stíhán keňský viceprezident William Ruto. Ten se zúčastnil dnešní schůzky Obamy s Kenyattou a americký prezident se s ním přivítal podáním ruky, poukazuje agentura AFP.

Ruto v nedávné době také přitvrdil ve svých častých homofobních výrocích. Začátkem července například podle citace v keňském tisku prohlásil: „Slyšeli jsme, že Spojené státy schválily homosexuální vztahy a další nechutné věci. Chci vám říci, jako křesťanský vůdce, že my budeme bránit svou víru a svou zemi.“ Homosexualita je v Keni trestná podle zákona, v praxi je však jen málokdy postihována.

Autor: