Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Obering uklidňoval: Radar bude v NATO

Česko

  11:53aktualizováno  17:28
PRAHA - Systém protiraketové obrany USA, jehož prvkem je i radarová základna v Brdech, má být součástí NATO. Po zasedání Bezpečnostní rady státu to v Praze řekl šéf americké Agentury pro raketovou obranu Henry Obering s tím, že systém funguje a zajistí ochranu před nebezpečím z Íránu Česku i dalším středoevropským zemím.

Šéf Agentury pro protiraketovou obranu (MDA) generál Henry Obering a premiér Mirek Topolánek (v pozadí) na tiskové konferenci uspořádané v Praze po zasedání bezpečnostní rady státu. foto: Stanislav ZbyněkČTK

"Jsem hluboce přesvědčen, že (dubnový) summit NATO v Bukurešti ukáže jednoznačnou provázanost obrany (USA a NATO) proti raketám krátkého a středního doletu," zdůraznil premiér Mirek Topolánek. Podle dřívějšího vyjádření českého velvyslance při Severoatlantické alianci Štefana Füleho Praha usiluje o to, aby NATO v Bukurešti přijalo rozhodnutí, že protiraketová obrana je nejen proveditelná, ale že ji také spojenci chtějí.

Topolánek doplnil, že hrozba raketového útoku není fikcí a netýká se pouze jedné země. "Ukázalo se, že systém v praxi funguje," konstatoval český premiér. Topolánek řekl, že Česko i USA počítají s tím, že musí o systému na půdě NATO diskutovat také s Ruskem.

Systém, který vyvíjejí USA, zahrnuje podle Oberinga více součástí. Patří do něj například mobilní předsunutý radar v Japonsku, protirakety na Aljašce a v Kalifornii, protirakety umístěné na lodích a radar v Británii.

Radar v Česku a silo s desítkou střel v Polsku by se měly podle diplomatů stát po summitu dalším pilířem systému. "Nyní je čas rozšířit pokrytí tohoto systému, aby zahrnoval naše evropské spojence," dodal Obering. Zdůraznil, že od roku 2001 ze 42 testů bylo 34 úspěšných, kdy byl cíl představovaný řízenou střel zasažen podle předpokladů.

Obering zároveň oznámil, že americké firmy mají v úmyslu založit společně s českými vědeckými ústavy konsorcium, které by se zabývalo výzkumem technologií spojených se systémem protiraketové obrany Spojených států. Možnosti spolupráce experti probírali na speciálním semináři, jehož se účastnilo přes 40 českých a desítka amerických firem.

První výsledky a kontrakty předpokládá Obering během několika měsíců. Podle náměstka ministra zahraničí Tomáše Pojara bude výsledky semináře česká diplomacie vyhodnocovat zhruba měsíc. V létě se na stejné téma uskuteční konference.

Podle Oberinga je možné, že Češi budou spolupracovat na vývoji radarových zařízení, vývoji algoritmů, zobrazovacích technologií, modelování a simulací, laserů a softwaru.

Expert: Protiraketová obrana je neúčinná
Jiný názor na věc v těchto dnech prezentuje v Česku americký expert na protiraketovou obranu Philip Coyle. Již dříve řekl, že technologie, kterou chtějí USA rozmístit v Evropě, tedy i v Brdech, neprokázala schopnost ubránit Evropu nebo Asii před íránským nebo severokorejským útokem. Proti útoku raket dlouhého doletu prý bude neúčinná.

Podle Oberinga vycházejí Coyleovy názory ze zastaralých reálií, protože opustil vývoj už před sedmi lety. Topolánek ve středu označil Coyleovo hostování za neoficiální návštěvu, kterou nebude komentovat.

Vláda zahájila jednání s Američany o podmínkách umístění radaru loni, i když veřejné mínění a opozice tomu nejsou nakloněny. Podle nedávného průzkumu CVVM v prosinci se základnou nesouhlasilo 70 procent lidí, opačný názor mělo 23 procent.

Obering navštívil Česko už loni v dubnu, i tehdy se zúčastnil zasedání Bezpečnostní rady státu. Kromě rozhovorů s představiteli vlády jednal také s šéfem ČSSD Jiřím Paroubkem, jehož strana za nynějších podmínek s umístěním radaru v Brdech nesouhlasí a žádá vypsání referenda o této otázce.
Autor: