Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Ohlušující hřmot, panika a kaluže krve. Je to ohavnost, líčí svědci teror v Bruselu

Svět

  12:24aktualizováno  16:21
BRUSEL/PRAHA - „Katastrofa. Ohavnost. Mám štěstí, že jsem přežil,“ říká Belgičan Zach Munzun. Brusel se v úterý ráno stal obětí série smrtících teroristických útoků, které zmařily nejméně 26 životů a další desítky lidí vážně zranily. Server Lalibre.be shromáždil výpovědi svědků atentátů, které čtyři dny po zatčení Salaha Abdeslama otřásly belgickou metropolí.

Jsou v pořádku. Lidé se utěšují před bruselským letištěm Zaventen. foto: APČTK

‚Největší strach v životě‘

„Uslyšela jsem silnou explozi, byla to obrovská zkáza,“ popsala Američanka Cheryl Millerová. „Okna se roztříštila, velký skleněný výtah byl na kusy. Všude pobíhali lidé, všude byli zranění, krev. Těla jsem neviděla, ale slyšela jsem řeči o několika mrtvých, což by mě vzhledem k síle výbuchu nepřekvapilo. Měla jsem největší strach v životě...“

‚Kaluž krve‘

Philippe Lenaerts je řidičem letištního taxi. V úterý ráno byl na místě výbuchu. „První explozi jsem slyšel ze charterové sekce a myslel jsem si, že se zřítil jeřáb na staveništi. Ale po dvou minutách se to opakovalo, také z odletové haly, ale na druhé straně budovy,“ řekl médiím. On sám byl v té době se svým vozidlem venku před budovou.

VŠE O ÚTOCÍCH V BRUSELU

Sanitka odváží zraněné po útocích v Bruselu.

„Šel jsem se podívat (dovnitř) s kolegou. Byl tam dým, kaluže krve a zranění lidé. Těla na kusy. Všichni v panice utíkali k východu.“

Záchranáři podle něj dorazili se zpožděním. „Naprosté lajdáctví: ani jeden policista, ani jeden záchranář během dlouhých minut, přestože máme třetí stupeň (varování před teroristickými útoky). Organizace po belgicku,“ zlobí se Lenaerts na úřady.

‚Nebyli jsme připravení‘

43letý zaměstnanec úklidových služeb Adamo tvrdí, že na teroristický útok nebylo připraveno ani samotné letiště Zaventem. „Když jsem uslyšel první výbuch, zrovna jsem pracoval. Země se nám třásla pod nohama, hřmot byl ohlušující! Lidé křičeli, byla tam krev... Pasažéry odváděli do bezpečí a evakuovali je únikovými východy. Bylo to jako zemětřesení.“

Dodává nicméně, že jako zaměstnanec letiště nedostal příslušné pokyny, jak postupovat v případě rozsáhlého útoku na areál letiště. „Víme, jak letiště evakuovat v případě náhlého incidentu, ale ne atentátu.“

‚Padaly kusy stropu‘

„Byla jsem v odletové hale v řadě 10, když jsem uslyšela první výbuch kolem 7:45,“ popsala Marie-Odile pro belgický Le Libre. „Lidé začali utíkat k východu. Pak se ozval druhý výbuch, poblíž řady 8 nebo 9. Popadaly kusy stropu. To už lidé panikařili, ale pak se to uklidnilo. Viděla jsem několik zranění, která byla působivá, ale spíše lehčího charakteru. Vydala jsem se hledat svoje zavazadlo, byl to úplný balet hasičů a sanitek.“

‚Nouzový plán a panika‘

„Letištěm otřásla exploze. Aktivujeme nouzový plán,“ uvedl pro stanici Bel RTL Rudi Vervoort, hlava oblasti Bruxelles-Capitale. I on byl během exploze na místě. „Stál jsem ve frontě na registraci a uslyšel jsem výbuch. Viděl jsem kouř a lidi, jak v panice prchají k východu. Pak se ozval druhý výbuch, tentokrát mnohem blíž ke mně. Většina lidí utekla bez zavazadel, nechala je tam. Auta evakuovali...“

Voják hlídá scénu výbuchu před bruselským metrem.
Belgičtí policisté a záchranáři před stanicí metra Maalbeek metro.

‚Staří lidé na nosítkách‘

Georges Dallemagne zavezl na letiště Zaventem svou manželku, která měla to ráno odletět. „Vysadil jsem ji (z auta) kolem 7:40. Brzy poté mi volala a řekla, že kolem 7:58 tam byly výbuchy. V šoku okamžitě utíkala směrem k hotelu Sheraton, pak se vrátila pro svá zavazadla... Uviděla tam oběti (útoku), lidi zraněné střepinami (ze zříceného stropu haly), jak opouštějí letiště, staré lidi na nosítkách, už tam byli první záchranáři.“

‚Katastrofa. Ohavnost.‘

Belgičan Zach Munzun se v úterý ráno vracel ze švýcarské Ženevy. „Slyšel jsem první slabší výbuch, pak druhý o dost silnější, přesně v osm hodin. Strop spadl, trubky popraskaly. Zůstal jsem na záchodech, abych se ochránil. Ven jsem vyšel za 15 minut, všude byla krev. Ale těla jsem neviděl. Je to katastrofa. Ohavnost. Mám štěstí, že jsem přežil.“

‚Tvrdili nám, že o nic nejde‘

Anna mířila na palubu linky Brusel-Barcelona – spolu s matkou a sestrou měly letět v úterý ráno poté, co byl jejich původní let v pondělí večer zrušen. V poklidu pila kávu v letištní pobočce řetězce Starbucks, když zaslechla první výbuch. „Lidé začali utíkat, ale zaměstnanci (letiště) nám tvrdili, že o nic nejde. Tak jsme dál pili kávu, jenže pak přišla policie a řekla nám, že nás musí evakuovat,“ popsala třesoucím se hlasem 17letá dívka.

„Běželi jsme na druhou stranu letiště, dál od výbuchů. Pak jsme pěšky došli až do centra Zaventemu (obce, u níž letiště leží – pozn. red.) Policie nám řekla, že se máme vrátit do hotelu. Ale kvůli těm výbuchům v metru teď nevíme, co máme dělat...“

Autor: