Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Jeden pilot sestřeleného bombardéru je mrtvý, potvrdili Rusové. Při záchranné operaci zemřel voják

Vladimír Putin

  9:47aktualizováno  19:14
DAMAŠEK/ISTANBUL - Turecko v úterý sestřelilo ruský bombardovací letoun Su-24 v oblasti, kde se stýká jeho hranice se Sýrií. Jde o nejvážnější mezinárodní incident syrského konfliktu. Podle turecké tiskové agentury Anadolu se oba piloti katapultovali a trosky letadla dopadly na pohraniční vesnici na syrské straně hranice. Ruské ministerstvo oznámilo, že minimálně jeden z pilotů nepřežil.

Hořící ruská stíhačka. foto: ČTK/ABACA/AA

Povstalci z řad syrských Turkmenů krátce po incidentu oznámili, že oba letce zastřelili ještě před dopadem na zem. Turecká vláda ovšem později informovala, že oba piloti pád přežili a že pracuje na jejich záchraně. Ruské ministerstvo obrany pak večer potvrdilo, že minimálně jeden z letců zemřel. Další ruský poják údajně nepřežil následnou záchrannou operaci.

Kreml hovoří o vážném incidentu a trvá na tom, že stroj se nacházel mimo turecký vzdušný prostor. Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že jde o „ránu do zad“. Turecký premiér Ahmet Davutoglu prohlásil, že Turecko má povinnost bránit svou hranici.

Incident se stal v 09:20 SEČ. Turecká tisková agentura Anadolu uvádí, že oba piloti se katapultovali. Turečtí vojáci zároveň oznámili, že ruské letadlo předem desetkrát varovali. Toto tvrzení podvrdila i americká armáda.

V provincii Latákíja, kam Su-24 dopadl, operuje ruská a syrská armáda a letadlo se zřítilo na vesnici, kde žije turkmenská menšina. Na turecké straně hranice úlomky padajícího letadla zranily dva civilisty. Piloti ruského stroje se katapultovali, ale oba prý podle agentury Reuters při seskoku padákem zastřelili povstalci působící na severu Sýrie. Ruská armáda do pátrání po pilotech nasadila vrtulníky; jeden z nich syrští povstalci údajně zasáhli protitankovou střelou.

Ruský aktivista, který drží v ruce tablet s fotografií mrtvého pilota ruské stíhačky.

Ruský prezident Vladimir Putin označil sestřelení letounu za „bodnutí do zad spřeženci teroristů“. V živém vstupu pro stanici Rossija-24 rovněž varoval, že události bude mít vážné následky pro rusko-turecké vztahy.

Ruský stroj přitom podle ruského vůdce Turecko nijak neohrožoval, byl nasazen do operace s bojovníky Islámského státu v Sýrii. „Rusko nestrpí, aby docházelo k takovým zločinům, jako byl útok na ruský Su-24,“ citovala ruského prezidenta agentura TASS.

Sestřelení letadla ostře kritizoval také ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, který zrušil plánovanou cestu do Turecka. Zároveň své spoluobčany vyzval, aby do Turecka nejezdili. Riziko terorismu je tam totiž podle něj stejně vysoké jako v Egyptě.

Úder nám zasadili přisluhovači terorismu

Turecká žádost svolat po incidentu jednání Severoatlantické aliance „vypadá jako pokus dát NATO do služeb Islámského státu“, citovala ruská tisková agentura Putina. „Dnešní ztráta je spojena s úderem, který nám zasadili do zad přisluhovači terorismu. To, co se dnes stalo, nemohu označit jinak,“ řekl šéf Kremlu.

Zeman: Turecký zásah proti ruské stíhačce byl příliš radikální, zhorší atmosféru

Ruský stroj se podle něj nacházel kilometr daleko od tureckých hranic a operoval v hornatých oblastech provincie Latákíja. „Jsou tam soustředěni ozbrojenci, pocházející hlavně z Ruské federace. V tomto smyslu (ruští letci) plnili svůj základní úkol,“ řekl Putin. Šlo podle něj o „preventivní údery proti teroristům, kteří se kdykoli mohou vrátit do Ruska“.

Letoun Su-24 neoprávněně vnikl do tureckého vzdušného prostoru a narušoval jej po dobu pěti minut, tvrdí Turecko. Turecké letectvo trvá na tom, že posádku ruského letounu opakovaně varovalo: dvojice stíhaček F-16 tak měla během pěti minut učinit celkem desetkrát a teprve poté, co byla veškerá varování ingorována, stroj sestřelila.

PROHLÁŠENÍ RUSKÉ VLÁDY

"Letoun ruských vzdušných sil v Syrské arabské republice se dnes zřítil na území Sýrie, údajně poté, co byl sestřelen ze země.

Stroj letěl ve výšce 6000 metrů. Stav ruských pilotů je zjišťován.

Podle předběžných informací se pilotům podařilo z letadla katapultovat.

Okolnosti zřícení jsou vyšetřovány.

Během letu se stroj pohyboval výlučně v rámci hranic syrského území, což dokládají objektivní kontrolní data.“

Ruské ministerstvo obrany ale prohlašuje, že letadlo operovalo po celou dobu výhradně nad Sýrií, a tvrdí, že to může dokázat. Stroj byl navíc podle Rusů sestřelen nikoli ze vzduchu, jak uvádí turecká strana, ale raketou ze země.

Ruská média již v souvislosti s tímto vysvětlením spekulují o typu inkriminované střely. Stanice Rossija-24 cituje například předsedu Federace amatérských letců Viktora Zabolotského, podle něhož letoun mohl sestřelit přenosný z ramene odpalovaný protiletadlový raketový komplet. Podle jiného citovaného experta Igora Koročenka však stroj letěl ve výšce 6000 metrů, a byl tak pro tento druh protiletadlových střel mimo dosah.

Zpravodaj BBC již před časem informoval o tom, do jaké míry jsou stíhačky Su-24 vůči těmto zbraním zranitelné.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov označil sestřelení letadla za „velmi vážný incident“, upozornil však, že dokud nebude důkladně prošetřen, nebude se Rusko vyjadřovat k možnému uplatnění svého práva sebeobrany podle Charty OSN. Odmítl také potvrdit spekulace o mimořádném jednání bezpečnostní rady státu, dodal nicméně, že incident může být jedním z bodů úterního Putinova jednání s jordánským králem Abdalláhem II v Soči.

Ruské vrtulníky pátrají po troskách letadla:

Ruští poslanci na sestřelení letounu reagují rozhořčeně Označují ho za provokaci a žádají blokádu leteckého spojení s Tureckem.

Na sestřelení stroje reagoval už i americký prezident Barrack Obama. Podle něj má Turecko právo svůj vzdušný prostor bránit. Incident by však měl být podle Bílého domu řádně vyšetřen.

Osud pilotů

Záznam soukromé stanice Haberturk TV zachycuje válečné letadlo, jež se v plamenech řítí k zalesněné zemi a zanechává za sebou kouřovou stopu. Stroj dopadl na vesnici v provincii Latákíja, kde žije turkmenská menšina. Na videu, které má k dispozici Anadolu, je vidět dva piloty s padáky klesající k zemi.

Kombinace snímků zachycujících sestřelený ruský letoun.
Turecký prezident Erdogan (vlevo) a premiér Davutoglu na mimořádné schůzce v...

Agentura AP přinesla svědectví bojovníka povstaleckého praporu 10. pobřežní brigáda, který tvrdí, že jeden z pilotů byl v okamžiku přistání již po smrti. Oba piloti se podle něj na svých padácích pokusili přistát na území drženém syrským režimem, ale dostali se pod palbu rebelů z této skupiny.

Reuters už dříve informoval o videu, jejž zveřejnila jedna z povstaleckých skupin a které má zachycovat vážně zraněného pilota, jak leží nehybně na zemi.

Mimořádná schůzka NATO

Premiér Ahmet Davutoglu se kvůli incidentu sešel s náčelníkem generálního štábu armády a s ministrem zahraničí. Ankara se poté obrátila na NATO a požádala o mimořádné zasedání. Aliance jejímu požadavku vyhověla, schůzka byla zahájena v 17:00 SEČ.

„Na žádost Turecka zahájí Severoatlantická aliance mimořádné jednání v 16:00 (17:00 SEČ). Jeho cílem je, aby Turecko Spojence informovalo o sestřelení ruského letadla,“ potvrdil agentuře AFP nejmenovaný činitel NATO.

Od 50. let je to vůbec poprvé, kdy ozbrojené síly členského státu NATO sestřelily ruský, resp. sovětský letoun, připomíná agentura Reuters.

Turecké varování

Turecko, které v syrském konfliktu na rozdíl od Moskvy stojí proti vládě syrského prezidenta Bašára Asada, nedávno upozornilo Rusy, že uplatní veškerá svá práva při obraně hranice. Reagovalo tak na zprávy, podle nichž ruská letadla operují v oblasti obývané syrskými Turkmeny. Varování bylo minulý týden tlumočeno ruskému velvyslanci v Ankaře, jehož si turecké ministerstvo zahraničí předvolalo kvůli ruským útokům na pohraniční vesnice.

Spolu s velvyslancem byl povolán také vojenský atašé ruského velvyslanectví, jemuž Turci řekl, že ruská armáda operuje příliš blízko turecké hranice a zvyšuje tím možnost, že Turecko bude muset bránit své území. Navíc Ankara upozornila, že v těchto oblastech nepůsobí příslušníci Islámského státu ani jiné teroristické skupiny, proti nimž Rusko podle svých prohlášení v Sýrii bojuje. Navíc prý útoky nutí civilisty prchat z domovů a Turecko je tak vystaveno další uprchlické vlně.

Turecká letadla už intervenovala proti Rusům 3. října, kdy přinutila ruské vojenské letadlo, které se dostalo nad Turecko, aby se obrátilo zpět do Sýrie. Moskva tehdy incident vysvětlovala tím, že v oblasti panovalo špatné počasí. V dalším případě 16. října turecká armáda sestřelila bezpilotní letadlo ruské výroby, které se objevilo nad územím Turecka.

Autoři: ,

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!
Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!

Hledáte udržitelnou a kvalitní hygienickou péči pro sebe i vaše miminko? Už dál nemusíte. Zapojte se do testování a vyzkoušejte produkty ECO by...