Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Osvěta pro vojáky? Spíš kapesní průvodce extremismem

Afghánistán

  7:00
PRAHA - Ministerstvo obrany konečně vydalo příručku proti extremismu v armádě. První reakce z vojenských posádek jsou ale překvapivé. Nejde prý o prevenci, ale propagaci. Měla to být příručka, jak se vyvarovat projevů neonacismu nebo sympatií k extremistickým hnutím.

Čeští vojáci na základně v irácké Basře. foto: Lidové noviny

Výsledkem jsou vojáci zděšeni. „To není prevence, ale kapesní průvodce, jak na to,“ kroutil hlavou velitel jedné ze středočeských vojenských posádek, když si včera odpoledne listoval čerstvě vytištěnou brožurou.

LN ji získaly před několika dny od vysoce postaveného úředníka ministerstva obrany, resort ji chce oficiálně představit až předposlední říjnový týden. Ovšem už s několikatýdenním předstihem si příručka získala odpůrce. Hlavně mezi těmi, kterým je určena. Velení armády muselo už několikrát řešit případy, kdy si vojáci našili na uniformy nacistické symboly.

„Když si chtěli najít nějaký obrázek, museli jej poměrně složitě hledat. Teď jim to ministerstvo naservíruje všechno pěkně na jednom místě,“ kritizoval brožuru další z důstojníků, který nechtěl zveřejnit jméno. Sami autoři výtky nekomentovali. „Ministerstvo mě požádalo, abych s novináři do oficiální prezentace nemluvil,“ reagoval spoluautor a odborník na extremismus Miroslav Mareš.

Vydání zastřešuje náměstek ministra obrany Michael Hrbata. Včera byl na Slovensku a na otázky neodpověděl.

Konec výmluv

Mezi civilními odborníky má příručka lepší zvuk než v armádě. „Nemyslím si, že je dneska vojsko plné zakuklených neonacistů, kteří jen čekají na podobné brožurky,“ řekl politolog Michal Mazel. „Naopak teď už vojáci nebudou moct namítat, že nevěděli, jaké mají ty symboly význam, když si je někam našívali,“ pochválil kapesní publikaci.

Příručka proti extremismu v armádě

Tu si ministerstvo plánovalo už nějakou dobu. Spouštěčem byla především událost z roku 2009, kdy MF DNES zveřejnila fotky dvou českých vojáků v Afghánistánu, kteří si na přilby obtiskli symboly divizí SS. Zatímco Jan Čermák vyvázl „jen“ s vyhazovem z armády, jeho kolegovi Hynku Matonohovi hrozí až tříleté vězení. Už v roce 1996 byl totiž podmíněně odsouzen za rasistické chování.

A v roce 2009 vojsko propustilo i Vlastimila Kostěnce, který si na záda vytetoval heslo jednotek SS „Mou ctí je věrnost“. I přes tyto excesy se prý armáda nepotýká s ničím masovým. „Rozhodně nejde o fenomén, který by byl závažný a rozšířený,“ tvrdil už dříve Josef Smolík, který o extremismu přednáší.

O příručce proti extremismu v armádě

Ministerstvo obrany chtělo už vloni na jaře za éry Martina Bartáka vydat příručku pro vojáky, která má pomoct odhalit extremismus v armádě.

Reagovalo tak na případ z roku 2009, kdy si vojáci Jan Čermák a Hynek Matonoha při své misi v Afghánistánu na přilby obtiskli symboly divizí SS (na snímku). Vydání publikace se neustále zpožďovalo. Brožurka nakonec vznikla až před několika týdny.

V šesti kapitolách politolog Miroslav Mareš či historik Eduard Stehlík přibližují historii extremistických hnutí, jejich současnost, ale i vlastenecké tradice českých vojáků. Publikace je určena především velitelům útvarů, kteří by podle ní měli rozpoznat nebezpečné chování u svých podřízených. Dostanou se k ní ale i řadoví vojáci a zaměstnanci ministerstva. Za první devítitisícový náklad zaplatilo ministerstvo obrany zhruba 100 tisíc korun.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!