1. února 2010 9:52 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ozbrojenci v Mexiku útočí na mladé lidi, za den zabili 24 studentů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Zbraň (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zbraň (ilustrační foto) | foto: ČTK
CIUDAD JUARÉZ Nejméně 24 lidí bylo v neděli zabito na severu Mexika, když skupiny ozbrojenců zaútočily ve dvou městech na mladé lidi. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na místní policii, která se snaží najít motiv těchto útoků na mládež středních vrstev.

Cílem útoku ve městě Torreon v mexickém státě Coahuila, který sousedí s USA, se stal jeden z místních barů. Útočníci vtrhli do baru, pokropili přítomné dávkami z automatických zbraní a zmizeli. Zanechali na místě deset mrtvých a 11 zraněných, většinou mladých lidí ve věku 19 až 23 let. Motiv činu zatím není známý, nápadné ale je, že šlo o druhý hromadný útok proti mladým lidem ze středních vrstev během jediného dne.

O něco dříve stejný den bylo zabito 13 mladých lidí ve městě Ciudad Juárez na severu Mexika. Ozbrojenci přijeli nejméně v sedmi autech k domu, kde zrovna studenti oslavovali vítězství v oblastní soutěži amerického fotbalu.

"Bylo to asi 15 mužů. Zablokovali okolní ulice, spustili palbu na dům a postupovali dovnitř," upřesnil mluvčí mexické armády Enrique Torres. Dalších 17 účastníků oslavy údajně bylo zraněno, někteří vážně.

Sever Mexika hraničí se Spojenými státy a stává se bojištěm drogových gangů, které soupeří o lukrativní pašerácké trasy do USA. Ročně v tomto prostoru dochází k tisícům vražd, z nichž většina zůstane neobjasněna.

ČTK


On-line reportáž

1. kolo prezidentských voleb ve Francii
01:18
Osobní postřeh redaktora LN Petra Zídka: Když si tak prohlížím výsledky fr. prezidentských voleb, vzpomněl jsem si, že jednoho kandidáta vlastně znám osobně. Jmenuje se Nicolas Dupont-Aignan a skončil na pěkném 6. místě (4,8%). Když jsem před dvaceti lety (!!!) psal pro Lidovky zpravodajství z fr. parlamentních voleb, kandidoval jako mladý gaullistický starosta Yerres, kde jsem tehdy bydlel, poprvé do parlamentu. Tak jsem o něm napsal článek, kvůli kterému jsem s ním mluvil a byl na jeho předvolebním mítinku. Tam byli takoví úplně buržoazní lidi 50+. Když začal mluvit o tom, že je třeba mobilizovat mladé, několik dam se po mně ohlédlo, zda nechci za mladé něco říci, protože tam nikdo jiný v mém věku nebyl. Tehdy uspěl, pak asi 3x změnil partaj, nakonec si založil svou vlastní a na prezidenta kandidoval už v roce 2012, kdy získal jen 1,7 %. Takže se zlepšuje a třeba se mu to příště povede!
1:08
Podle agentury Reuters po sečtení 46 milionů hlasů vede Macron s 23,82 procenty, následuje jej Le Penová s 21,58 procenty. Pravicový kandidát Fillon získal 19,96 % a krajně levicový Mélenchon obdržel 19,49%.
0:41
Le Penové poblahopřál k postupu do druhého kola předák nizozemských pravicových populistů Geert Wilders: "Gratulace zaslány Marine Le Penové. Den k oslavě pro všechny patrioty v Evropě."