Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Padlý čínský generál zemřel na rakovinu. Vilu měl prý plnou úplatků

Svět

  15:30
PEKING - V Číně zemřel na rakovinu bývalý druhý nejvyšší představitel armády Sü Cchaj-chou, který byl od loňského roku vyšetřován pro podezření z braní úplatků a zneužití moci. Někdejší místopředseda Ústřední vojenské komise Komunistické strany Číny byl nejvyšším armádním činitelem, který byl vyšetřován v rámci protikorupčního tažení čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, uvedla agentura AP.

Sü Cchaj-chou na archivním snímku z října 2009. foto: Reuters

Sü čelil podle agentury Nová Čína podezření, že zneužíval svého postavení k povyšování jiných osob a přijímal „obrovské částky peněz jako úplatky, ať už sám či prostřednictvím své rodiny“.

Sü podlehl v neděli v nemocnici rakovině močového měchýře, která se rozšířila i do ostatních částí jeho těla, a na mnohočetné selhání orgánů, upřesnila Nová Čína.

Vyšetřován pro korupci

Sü Cchaj-chou byl v červnu loňského roku vyloučen z armády a byl také zbaven hodnosti generála. Oficiálně z žádného trestného činu obviněn nebyl, od minulého roku byl však vyšetřován protikorupčním orgánem vládnoucí komunistické strany, ústřední komisí pro kontrolu disciplíny. Očekávalo se, že po obvinění stane před vojenským soudem.

Jako většina čínských generálů Sü nikdy nebyl svědkem skutečných bojů a téměř celou svou kariéru působil jako politický komisař. Do Ústřední vojenské komise byl jmenován v roce 1999 a za vlády bývalého prezidenta Chu Ťin-tchaa se stal jedním ze tří místopředsedů komise společně se stávajícím prezidentem Si Ťin-pchingem. Z komise odstoupil v roce 2013, když odešel z armády do výslužby. Do roku 2012 byl Cchou také členem pětadvacetičlenného politického byra ústředního výboru Komunistické strany Číny, který patří k nejvyšším rozhodovacím orgánům země.

Hongkongský časopis Phoenix Weekly uvedl, že v Süově vile v Pekingu se našlo velké množství hotovosti, nefritu, klenotů, drahých obrazů a vzácných starožitností, což jsou předměty často užívané jako úplatky.

Armádní důstojníci, penzionovaní i v aktivní službě, tvrdí, že úplatkářství je v ozbrojených silách tak rozšířené, že by mohlo podlomit schopnost Číny vést válku. Velká část armádních korupčních afér se týká prodeje funkcí v armádě.

Pro podezření z korupce je v současnosti vyšetřován ještě další někdejší místopředseda Ústřední vojenské komise Kuo Po-siung. Společně se Süem to byli nejvyšší armádní činitelé, kteří se za vlády prezidenta Si Ťin-pchinga stali předmětem vyšetřování v souvislosti s braním úplatků a zneužíváním moci.

Autoři: ,