Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

PEŠEK: Skotské cvičení skončilo. Zapomeňte?

Názory

  10:39
V pátek brzy ráno, přesně v 6:08 místního času, se rozplynul sen skotských nacionalistů. Právě v tenhle okamžik byl oznámen rozhodující rozdíl mezi odpůrci a příznivci nezávislosti. Stala se tak z referenda, které v jednu chvíli vypadalo na pořádné drama, jen taková nešťastná epizodka, která skončí v propadlišti košatých dějin Spojeného království? Ne tak docela.

Velká porážka, zní z tábora stoupenců odpojení. foto: Reuters

Nejdřív to hlavní: proč vlastně přívrženci skotské nezávislosti nevyhráli? Důvodů je více. Jednak už od počátku byli v roli outsiderů, byť krátce před hlasováním se jim v průzkumech podařilo odpůrce samostatnosti dostihnout a dokonce i malinko předhonit. To se ovšem nakonec obrátilo proti nim.

Vidina těsného souboje či snad dokonce vítězství nacionalistů vyburcovaly zastánce britské pospolitosti k mohutné ofenzívě. A své nejspíš sehrály i útoky na první signální: vyvolávání pocitu nejistoty a opakování rizik, jakým by obyvatelé nového státečku čelili.

Průzkumy posledních let navíc ukazují, že mezi Skoty je pocit "britství" spíše na mírném vzestupu, jakkkoliv to ze záběrů na záplavu modrobílých symbolů nacionalistů nemuselo vypadat. Sečteno a podtrženo - Skotové se prostě nenechali přesvědčit, že se jim bez britského jha povede líp.

Výsledek je každopádně vítězstvím britského premiéra Davida Camerona. Nejen, že se mu podařilo zachovat zbytech monarchie pohromadě, ale v neposlední řadě si nejspíš zachránil i svoji politickou kůži. Jako prozíravé se také ukázalo, že na hlasovacích lístcích byly pouze dvě jednoznačné možnosti: ANO či NE nezávislosti. Přitom nakonec vlastně zvítězila další zvažovaná varianta, která by mohla znít NE, ALE.

Neboli zachování Skotska v britském svazku, ovšem s rozšířenými pravomocemi. A právě v tomto ohledu začne nyní další bitva. Všechny tři hlavní celobritské strany - konzervativci, labouristi i liberální demokraté - sice přislíbily další samosprávné pravomoci (a Cameron tento slib hned po vyhlášení výsledků potvrdil), liší se ale v názoru, jak široké mají být. Spory se dají čekat hlavně o to, jak moc volnou ruku by Skotově měli mít pro určování výše daní.

V neposlední řadě bylo referendum ukázkou, na jaké výši je v Británii politická kultura. Přestože ani tam nechyběly různé podpásové útoky a hrálo se na city, kampaň byla vcelku civilizovaná a obě strany se respektovaly. A za mnohé mluví i uvědomělost samotných Skotů - hlasovat jich přišlo celých 84 procent.

ČTĚTE TAKÉ:

Nedá se však očekávat, že by referendum bylo tečkou za ambicemi skotských nacionalistů. S jídlem, jak známo, přibývá chuť. A je tedy možné, že za pár let se dočkáme hlasování nového. Kanaďané z Québecu by mohli vyprávět...

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!