Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

‚Pět měsíců mě drželi v malé cele.’ Hongkongský knihkupec promluvil o únosu čínskými úřady

Svět

  6:00
HONGKONG/PRAHA - Hraniční přechod v Šen-čenu je posledním předělem mezi Hongkongem a pevninskou Čínou. Kdo by se chtěl z Hongkongu do této dynamické metropole vypravit, stačí nasednout na metro. Denně přes hranice projdou tisícovky lidí, ať už v jednom nebo druhém směru. Minulý rok se z Hongkongu do Šen-čenu vydal i Lam Wing-kee, čínský knihkupec. Netušil, že se do Hongkongu nepodívá dalších osm měsíců. Že jej zadrží a prakticky unese čínská policie.

Lam Wing-kee byl unesen loni v řijnu. foto: Reuters

Bylo 24. října 2015, když Lam Wing-kee nasedl s další stovkou Hongkongčanů na metro směr pevninská Čína. V Šen-čenu plánoval vyměnit metro za vlak a navštívit Tong-kuan, město severně od Šen-čenu, kde žije jeho přítelkyně. Na hranicích ale přišel problém - šenčenští úředníci jej nepustili dál.

Záhada ztracených knihkupců. V Hongkongu zmizeli kritici komunistů, mezi nimi i Brit

„Pamatuji, že když jsem procházel skrze kontroly, přístroj na kontrolu dokumentů se zastavil a já jsem se ocitl v pasti. Dva imigrační úředníci na mě ukázali prstem. Potom i několik dalších úředníků. Možná mě poznali,“ popsal Lam Wing-kee začátek svých útrap, které nakonec trvaly dlouhých osm měsíců, na tiskové konferenci.

Podle Wingovy výpovědi ho následně skupina lidí odvedla do dodávky a odvezla na policejní stanici, kde mu byly zabaveny veškeré jeho dokumenty. Nikdo mu přitom neřekl, čím se provinil. Na stanici ho drželi přes noc, během níž Wing nezamhouřil oka. Ráno mu zavázali oči, svázali ho, na hlavu dali čepici a posadili ho na vlak. Cesta trvala asi 14 hodin.

O tisíc kilometrů dál, ve městě Ning-po, kde se ocitl, pak přišly výslechy. „Stále mi ale neřekli, čím jsem si zasloužil být zadržený,“ vypověděl Wing později. „Dali mi dokument, který jsem měl podepsat. Byly zde dvě věty: jednou z nich byl slib, že nezkontaktuji svou rodinu, druhou byl slib, že si nenajmu právníka. Za těchto podmínek, kdy jsem se ani nemohl nikoho zeptat na názor, protože jsem byl úplně sám, mi nezbylo než dokument podepsat,“ popsal Wing okolnosti zadržení.

Případ vyvolal v Hongkongu obavy, že čínské úřady porušují právní nezávislost...
"Chraňme svobodu tisku a svobodu slova," skandovali podle Reuters účastníci...

Winga policisté vyslýchali asi třicetkrát, většinou několikrát týdně. Zajímali se zejména o to, jaká byla jeho pozice v hongkongském knihkupectví Causeway Bay Books. To je známo tím, že prodává knihy, které nejsou v pevninské Číně k dostání. Mezi nimi i knihy o čínských vůdcích, jejich milostných aférách a intrikách.

Činnost knihkupectví šla přitom ještě dál - zakázané knihy jeho zaměstnanci posílali dále do Číny. Wing přitom přiznal, že knihy přes hranice nesl i osobně. Když ho jednou policisté zastavili a varovali, že je jeho konání ilegální, již se o nic podobného nepokusil. Podle svých slov ale nadále „pomáhal čínským čtenářům knihy z Hongkongu posílat.“ Právě tím se dostal do hledáčku čínských policistů, kteří čekali na vhodnou příležitost, při níž by ho zadrželi.

Zmizelý vydavatel z Hongkongu plakal v čínské televizi. Opilý prý zabíjel

„Strávil jsem pět měsíců v prostoru o velikosti 18 metrů čtverečních. 24 hodin denně jsem byl sledován, střídalo se u mě celkem šest dvojic,“ popsal Wing podmínky, v nichž musel několik měsíců setrvat. „Řekli mi, že jsem pouze pod residenčním dohledem, ale reálně jsem nemohl udělat ani půlkrok ven. Mohl jsem se pouze dívat na oblohu. Nemohl jsem dostat právníka, nemohl jsem zavolat rodině,“ shrnul. Když si čistil zuby, na konec kartáčku mu připevnili nylonové lanko, jehož druhý konec držel v ruce jeden z dozorců. Podle serveru Washington Post šlo o opatření, aby jeho spolknutím nespáchal sebevraždu.

V únoru se Lam objevil také v televizi Phoenix, v němž dle serveru South China Morning Post promluvil o metodách dodávání knih do pevninské Číny. Později se ale bránil, že šlo o vykonstruované a nacvičené doznání. Na jeho vystoupení dohlížel režisér, Lam měl také scénář, kterého se musel držet.

Lamovi se nakonec podařilo s čínskou policií vyjednat, aby ho pustili zpátky do Hongkongu. Což nakonec učinili pod podmínkou, že jim donese hard disk s údaji o čtenářích, kterým knihy z Hongkongu pomáhal posílat. To Lam ale neudělal a rozhodl se místo toho o všech detailech svého zadržení promluvit.

Narušení autonomie

Příběh Lama Wing-keena se řadí mezi sérii pěti incidentů, při nichž od října loňského roku zmizelo pět hongkongských knihkupců. Podle serveru BBC někteří věří, že zákrok byl podnícen blížícím se vydáním knihy o soukromém životě prezidenta Si Ťin-pchinga. V prospěch tohoto vysvětlení hovoří i fakt, že všichni zatčení byli zaměstnanci či jinak spojeni s knihkupectvím Causeway Bay Books a že následně se všichni objevili v pevninské Číně.

Cenzura po čínsku? Mříže. Zadržujeme hongkongské knihkupce, přiznal Peking

Jedním z nich byl i Bo Lee, spolumajitel Causeway Bay Books, který zmizel v prosinci. V jeho případě panovalo silné přesvědčení, že byl čínskými agenty unesen přímo z Hongkongu. To ve své výpovědi potvrdil i Lam Wing-keen. Bo ale Lamova slova odmítl. Pro čínská média uvedl, že s Lamem nikdy o svém zmizení nemluvil. Již v lednu, po svém zmizení, poslal z Číny vzkaz, že tam odjel sám a že „spolupracuje se zainteresovanými stranami“.

Pokud by se ale nicméně Lamova slova potvrdila, šlo by o první případ únosu z hongkongského území, což by mohlo posílit obavy Hongkongčanů z narušení své autonomie a systému „jedna země, dva systémy“.

I proto na čtyři tisíce obyvatel vyšlo v sobotu do ulic Hongkongu. Cílem bylo vyhlásit nesouhlas s únosy knihkupců a požadovat propuštění posledního z pětice unesených, vydavatele Kueje Min-chaje.

Čtyři z pěti knihkupců totiž bylo z vazby již propuštěno. Zatímco ale tři z nich se stáhli do ústraní, o svém zadržení nemluví, Lam hned po svém propuštění uspořádal tiskovou konferenci a o svém zadržení promluvil veřejně.

„Ne kvůli mně. Kvůli svobodě lidí v Hongkongu,“ vysvětlil Lam na tiskové konferenci, proč se rozhodl vystoupit. „Pokud nepromluvíme, pokud bych nepromluvil alespoň já, pak by tady pro Hongkong nezbyla žádná naděje.“

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!