Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

PETRÁČEK: Egypt jako my před 65 lety

Názory

  7:33
Vůdčí země arabského světa stojí před dilematem: zakázat Muslimské bratrstvo a riskovat, že islamisté zahájí teror jako před dvaceti lety v Alžírsku? Nebo je pustit do soutěže idejí a riskovat, že svou vizi nadiktují po volbách? Problém je v tom, že islamisté už ve svobodných volbách vyhráli, ale armáda zasáhla, ještě než stačili něco velkého spáchat.

Muž prochází kolem ozbrojeného tanku v Káhiře foto: ČTK

Egypt je nyní v situaci, v jaké by bylo Československo, kdyby třeba v březnu 1948, ještě než komunisté stačili něco velkého spáchat, proti jejich vládě zasáhla armáda. I zde by se ozvaly hlasy, že to bylo zbytečné krveprolití. Ale s odstupem bychom ten krok považovali za správný a prozíravý.

Jestliže Egypt Muslimské bratrstvo zakáže, bude to jen kosmetická změna. Bratři působili v ilegalitě s výjimkou loňska desítky let - život v ní znají a bez potíží se k němu vrátí. Navíc s legendou o utlačovaných disidentech.

U nás se 24 let debatuje o zákazu komunistické strany. Přitom jde jen o to, aby z názvu zmizelo slovo komunistická. To islamisté jsou pružnější. V Turecku se změnili ze Strany svobody na Stranu ctnosti a na Stranu spravedlnosti a rozvoje. V Egyptě mají Stranu svobody a spravedlnosti. Až zjistí, že armáda není ideálním správcem země, nevyrukují s islámem, ale se svobodou, spravedlností, ctností a prosperitou. A s tím, že Turecku taková strana prosperitu skutečně přináší. Problém je v tom, že turečtí islamisté to trénovali - třeba v místní politice - dlouhá léta. Egypt tolik času nemá.