Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Počítačová hra naučí soudit se

Česko

  8:00
PRAHA - Manželská nevěra a rozvod, spor o páchnoucí hnojiště nebo stotisícová půjčka. To jsou scénáře počítačové hry, kterou připravuje jako netradiční zdroj informací ministerstvo spravedlnosti.

soud foto: Reprofoto

Ještě nikdy jste nebyli u soudu? Nebo ano, ale ničemu jste nerozuměli a řekli jste si už nikdy. Nevadí! Právě pro vás připravuje ministerstvo spravedlnosti a Soudcovská unie animovanou počítačovou hru s pracovním názvem Průvodce českým soudem.

"Shodli jsme se, že pro člověka zvenku soud často čpí formalitami a nemá hlavu ani patu. Chceme proto lidi zábavnou formou seznámit s tím, jak soudy ve skutečnosti fungují," vysvětluje důvod vzniku hry mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun.

"Má to být skutečný, i když humorný, průvodce českým soudem od podatelny až po rozsudek," pokračuje mluvčí. Půjč mi sto litrů "Hele, zrovna se ti daří, tak mi půjč sto litrů," těmito slovy zřejmě začne jeden ze scénářů hry nazvaný "Spor o půjčku". Jedna postava pak půjčí druhé 100 tisíc. Ta ale peníze nevrátí a vše skončí u soudu.

Po úvodní animaci si člověk u počítače vybere, za koho hraje a v roli žalujícího nebo žalovaného pak bude muset projít virtuálním soudem. Postupně se dostane do všech situací, které by ho potkaly i ve skutečnosti. Soudce, advokát a ostatní postavy mu budou pokaždé v bublinách nabízet několik možností řešení. "Když vybere správně, postoupí dál. Pokud ne, bude následovat vtipná animace a na otázku bude muset odpovědět znovu," usmívá se Dimun.

Soudcovská unie zatím připravila tři scénáře hry. Kromě nevrácené půjčky také manželskou nevěru a následný rozvod a nakonec ještě banální sousedský spor o páchnoucí hnojiště.

Podle prezidenta Soudcovské unie a spoluautora scénářů Jaromíra Jirsy jde o modelové situace sporů, se kterými se může "občan na soudě nejčastěji potkat". "Scénářů bude ale postupně přibývat," dodává Jirsa.

Hra bude volně přístupná na webu pravděpodobně na jaře příštího roku. Ve stejném době vyjde i doprovodná kniha. Vizuální podoba hry podle Dimuna původně připomínala americký seriál South park. Nakonec ale budou animované postavičky cestovat nafocenými interiéry reálných soudů.

Další akci, jak seznámit veřejnost tentokrát však studenty s prací soudů, připravuje podle Jaromíra Jirsy Právnická fakulta Karlovy univerzity v Praze. V pros torách fakulty by měla vzniknout obrovská jednací síň pro zhruba dvě stě osob, ve které by běžně před zraky studentů probíhaly některé procesy.

"Opravdu se těším. Rozhodně plánuji, že tam budu řešit některé kauzy," řekl včera novinářům Jirsa. Představitelé právnické fakulty odmítají zatím upřesnit, kdy bude "učební jednačka" hotová.

Námět – animace soudního řízení předložený Soudcovskou unií ČR.

1) Námět animace
Doporučujeme  tři  náměty úvodní části animace. Vycházíme především z toho, že animace je zároveň testem o právu, který má za cíl posílení právního vědomí našich spoluobčanů. V tom případě je podle našeho názoru vhodné věnovat se především občanskoprávnímu (civilnímu) řízení. Řízení trestní může být sice „divácky atraktivnější“, ale je třeba si uvědomit, že s řízením trestním se zpravidla nesetká ten občan, kterému bude především určen tento test.

Zvolili jsme tedy úmyslně tři tipy civilního řízení, které se zdají být nejčastějšími, nejvíce srozumitelnějšími. Pokud se týká řízení o rozvod manželství, s tím se setkalo, nebo setká, polovina manželů. Pokud jde o spor o půjčku, opět jde o klasický a jednoduchý spor, s nímž se s velkou pravděpodobností setká řadový občan. V případě sousedského sporu se jedná o velice častý a „tradiční“ spor, odehrávající se zejména v mimoměstských lokalitách.
a) rozvod manželství

Půjde o spor mezi dvěma manžely, jejichž manželství je rozvráceno a dospějí k závěru, že nemohou žít spolu. Půjde o manželství s nezletilými dětmi, což znamená, že před rozvodem bude třeba upravit v samostatném řízení poměry k dětem (komu budou děti svěřeny po rozvodu do výchovy a jaké výživné bude placeno).

Sekvence by mohla začínat hádkou mezi manželi a následně návštěvou advokátní kanceláře jednoho z nich. Zde by se dostalo od advokáta základních doporučení. Následovalo by jednání advokátů obou stran o dohodách ohledně majetku, dětí, bydlení, vše za účasti manželů. Poté by byl nastíněn obsah třech dohod, kterých je třeba k rozumnému (nespornému) rozvodu manželství. K dohodě by však nakonec nedošlo a bylo by nařízeno jednání, u kterého by byl vyslechnut svědek k tomu, kdo se přičinil o rozvrat manželství (nevěra). Nevěra by byla prokázána a manželství rozvedeno.

Prostředí – domácnost, kancelář advokáta, jednací síň
Osoby – manžel, manželka, advokát, advokátka, soudkyně, svědek

b) spor o půjčku
Bude se jednat o spor mezi dvěma podnikateli, který bude začínat v kanceláři jednoho z nich. Dialog bude probíhat přibližně takto: „Hele, zrovna se ti daří, tak mi půjč sto litrů“... Dojde k předání peněz bez potvrzení, smlouvy o půjčce (kamarádi si přece věří). Předání bude naštěstí přítomna sekretářka (kancelář podnikatele), takže to dosvědčí. Spor (jednací síň) dopadne pro naivního podnikatele dobře, ale z příběhu vyplyne jisté ponaučení, že takhle by se to dělat nemělo. Nebo by možná byla vhodnější druhá varianta, kdy podnikatel předání peněz neprokáže (sekretářka přítomná nebyla) a přijde tak svým neodpovědným chováním o 100 000,- Kč.

Prostředí – kancelář (nebo byt) podnikatele, jednací síň
Osoby – věřitel (žalobce), dlužník (žalovaný), soudkyně, svědkyně
c) sousedský spor

Spor spolu povedou majitelé sousedících rodinných domků. Jeden z nich zřídí v blízkosti hranice jejich pozemků hnojiště, ze kterého na sousedův pozemek vytéká kal a samozřejmě silně páchne. Soused vyzve vlastníka k nápravě, ten se mu vysměje. Následuje žaloba (zde bychom dali na výběr možnost, čeho se má žalobce domáhat, aby byl případný rozsudek vykonatelný). Žalobce navrhne, aby soud provedl místní šetření, soudkyně se na místě sám přesvědčí v rámci přípravy jednání o pravdivosti žalobních tvrzení. Poté bude nařízeno jednání, kde soud na základě provedených důkazů rozhodne o povinnosti žalovaného zdržet se obtěžování žalobce pachy a tekutými odpady nad míru přiměřenou.

Prostředí – domky se zahradou, jednací síň
Osoby – soused žalobce, soused žalovaný, soudkyně

Připomínky ke grafickému návrhu
Bylo by vhodné vytvořit 4 prostředí, ve kterých se bude odehrávat spor (nebo jeho předsoudní  část):

- kancelář (advokáta, v případě potřeby i soudce, podnikatele)
- jednací síň,
- domácnost (byt manželů, podnikatele)
- dva domy se zahradou (sousedský spor)

Dále by bylo vhodné vytvořit 6 postav, které by různě alternovaly ve svých rolích:

- soudkyně (podle mě je to pro české poměry příznačnější, než soudce, zvláště u soudu prvního stupně, kde se bude odehrávat spor, navíc bych doporučoval tímto prvkem celou hru „zjemnit“),
- občan – muž – účastník soudního řízení a sporu,
- občanka – žena – účastnice soudního řízení a sporu,
- advokát
- advokátka (případně svědkyně)
- svědek – muž (případně další účastník řízení)

Ke grafickému návrhu lze uvést dále to, že se musí jednat o skutečně reálný obraz justičního prostředí, žádné zidealizované představy ovlivněné americkými seriály. Žádné paruky, kladívka a taláry z amerických filmů. To by měl mít grafik především na zřeteli, včetně uspořádání jednací síně, které je navíc jiné v civilních věcech a ve věcech trestních. Vše je přesně stanoveno jednacím řádem, případně ministerskou instrukcí

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!