Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Policie šlápla vedle. Uvěřila hoaxu o Modré velrybě a poté přihlížela panice

Česko

  5:00aktualizováno  14:28
PRAHA - Policejní zpráva o výskytu údajné hry Modrá velryba, která má navádět děti k sebevraždám, není pravdivá, varovali odborníci. Policejní prezidium však ani po šesti dnech od vypuštění hoaxu informace o „vážné hrozbě pro českou mládež“ z oficiálních stránek nesmazalo. I přes opakované připomínky expertů policie nadále mlčí a přihlíží panice, kterou svou zprávou vyvolala. Informaci dosud nevyvrátila.
Dítě s počítačem (ilustrační fotografie).

Dítě s počítačem (ilustrační fotografie). foto: Shutterstock

„Je zapotřebí dementovat zprávu o tom, že Modrá velryba je hra a že se sem dostala z Ruska. Zjistilo se, že Modrá velryba je poplašná zpráva vycházející z nepravdivých informací ruských deníků, které uváděly, že v Rusku spáchalo sebevraždu 120 dětí na základě toho, že hrály tuto hru,“ uvádí pro server Lidovky.cz manažer pro internetovou bezpečnost společnosti Seznam.cz Martin Kožíšek.

Ten již několik let navštěvuje základní, střední i vysoké školy a přednáší na téma kyberšikany, sextingu, vydírání přes internet i o dalších nástrahách online světa.

Hoax na citlivé téma

Hra měla údajně spočívat v tom, že takzvaní kurátoři píší mladým lidem zprávy na sociálních sítích, v nichž jim dávají úkoly podle předepsaného seznamu. Posledním z nich je prý sebevražda.

Vyjádření policie

Vyjádření k internetové „hře“

Odmítáme tvrzení, že Policie ČR šíří hoax.

Informace o fenoménu nazývaném „Modrá velryba“ jsme ještě před zveřejněním výzvy měli od našich zahraničních partnerů. Vzhledem k závažnosti informací a potenciálnímu nebezpečí jsme pokládali za nezbytné informovat veřejnost a to především rodiče nezletilých uživatelů sociálních sítí.

Po zveřejnění tiskové zprávy jsme obdrželi několik desítek poznatků k této činnosti. Počty hlášení jsou výsledkem toho, že se rodiče, pedagogové a vrstevníci účastníků hry začali více zajímat o negativní jevy spojené se sociálními sítěmi, a že tento fenomén není veřejnosti lhostejný.

Ivana Nguyenová
tisková mluvčí
Policejní prezidium ČR

(vyjádření je zkráceno, celé znění najdete zde)

Hoax o Modré velrybě funguje na stejném principu jako například lživá zpráva z nedávné doby o tom, že Evropská unie zvažuje zakázání písmene ř. Mezi zmíněnými dezinformacemi je však jeden zásadní rozdíl. „V tomto případě je to o to více medializované, že jde o mrtvé děti. Jinak by ta zpráva pravděpodobně prošla bez povšimnutí,“ odsuzuje Kožíšek zneužití motivu dětské sebevraždy.

V posledních dnech zaznamenal velký nárůst vyhledávání hesla spojeného s Modrou velrybou. „Dotaz ještě na začátku minulého týdne vyhledával jeden nebo dva lidé denně. Většinou šlo mimochodem o nějaké sdružení věnující se dětem. Ihned po zveřejnění zprávy to však během jedné hodiny bylo až sto hledání. V posledních dnech jsme zaznamenali počet hledání převyšující několik desítek tisíc,“ poukázal na nebezpečí aktuálního fenoménu na konkrétních číslech.

O údajném výskytu Modré velryby v Česku přitom jako první oficiálně informovalo policejní prezidium minulý čtvrtek ve své zprávě, která se objevila v informačním servisu na jeho stránkách. Stanovisko následně přejala česká média, včetně serveru Lidovky.cz.

Poté však vyšlo najevo, že Modrá velryba coby hra ve skutečnosti neexistuje, třebaže stopa spojená s tímto heslem na internetu není zanedbatelná. Před zprávou vyvolávající mezi mnohými paniku tak varovala například Linka bezpečí, která momentálně odbavuje zvýšený počet dotazů od dospívajících, a některé vzdělávací instituce.

Na stránkách policie, která by v tomto případě měla sloužit jako první místo pomoci pro vyjasnění situace, se však i nadále objevuje zpráva pojmenovaná jako: „Modrá velryba. Nebezpečná forma internetové hry.“

„V posledních dnech se šíří v České republice na sociálních sítích informace o výskytu internetové hry s názvem Modrá velryba. Tato hra, která se rozšiřuje zejména z rusky mluvících zemí, je určena především mládeži a jejím cílem je plnit úkoly. Vítěz v konečné fázi je údajně donucen administrátorem spáchat sebevraždu,“ stojí ve zprávě, pod níž je podepsaná policejní mluvčí Ivana Nguyenová.

Policie dosud nevydala dementi

Ačkoli tyto informace byly mnoha institucemi vyvráceny, policie i nadále tvrdí opak. „Po důkladném zmonitorování sociálních sítí můžeme potvrdit, že tato hra se opravdu vyskytuje na území České republiky a bereme ji jako velmi vážnou hrozbu pro českou mládež. V současné době konáme především preventivní kroky,” uvádí Nguyenová.

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu, v jejíž gesci je počítačová kriminalita, se podle ní navíc snaží spojit s administrátory Facebooku a Instagramu, aby tak zamezili dalšímu šíření údajné hry. „Dále prověřujeme, zda s touto hrou mají nějakou spojitost podezřelá úmrtí dětí, která se v poslední době udála,“ doplnila mluvčí. Na závěr zavádějící zprávy pak přiložila rady pro rodiče, děti i pedagogy, jak se nebezpečí údajné hry vyhnout. Měli by si vzájemně všímat projevů chování a aktivity dětí na internetu.

Pouhé dvě hodiny poté, co policie vydala tuto zprávu, však na českém internetu z úst odborníků na internetovou bezpečnost zazněla informace, že jde o poplašné sdělení. Na to ale policie dosud nijak nereagovala. Ještě po pěti dnech mluvčí prezidia serveru Lidovky.cz tvrdila, že je ve spojení s „představiteli E-bezpečí“. Další informace ale odmítla zveřejnit a odkázala na původní tiskovou zprávu.

O moc sdílnější nebyla policie ani ve středu. Na dotazy redakce, jestli bude její hlavní orgán zveřejňovat dementující stanovisko a zda vnímá vypuštění hoaxu jako své pochybení, uvedla mluvčí Nguyenová pouze: „Informace zjišťuji“. Do uzávěrky tohoto textu však žádné jiné vyjádření neposkytla.

Podle Kožíška k situaci nemuselo dojít. „My máme s policií velmi dobré vztahy, napříč všemi útvary. Na policejním prezidiu je to ale trochu složitější. Opravdu si myslím, že kdyby nedošlo k reorganizaci policie, během níž byl rozpuštěn elitní útvar v čele s Karlem Kuchaříkem (bývalým ředitelem odboru informační kriminality, který ve sboru platil za největšího experta na kyberzločin – pozn. red.), tak by se to nestalo,“ podotkl.

Kritizoval také Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám při ministerstvu vnitra, respektive to, že není jeho úlohou podobné záležitosti řešit. „Nově vzniklý útvar řekl, že bude řešit jen propagandu. Toto propaganda nebyla. Myslím si ale, že by měl řešit i podobné zprávy,“ líčil expert na internetovou bezpečnost.

Ani ministerstvo vnitra, pod které centrum spadá, ale v této záležitosti neposkytlo bližší informace o tom, jak státní orgány řeší fenomén Modré velryby a jaké budou jejich další kroky. „V této záležitosti se prosím obraťte na tiskové oddělení policejního prezidia,“ napsal ve stručnosti mluvčí resortu Ondřej Krátoška.

Zástupci institucí, které jsou přímo v kontaktu s dětmi, si tedy musí informace dohledávat samy. Ředitelé škol se nyní o hoaxu ve spojení s Modrou velrybou mohou dozvědět především ze zevrubného textu na stránkách Linky bezpečí či na webu a současně internetové poradny E-bezpečí.cz.

„Modrá velryba se masově šíří mezi uživateli sociálních sítí a prostřednictvím propracovaného systému kurátorů nutí děti plnit destruktivní úkoly vedoucí k sebepoškozování a dokonce i k sebevraždě. Stovky zdokumentovaných sebevražd. Také jste uvěřili a bojíte se o své děti? Pak se nebojte, vše je jinak, než se zdá...,“ píší v úvodu autoři projektu.

Varování ředitele školy

Ke zprávě, která mírní paniku, se například dostal už i ředitel Gymnázia Nad Alejí Jiří Benda. Rodičům žáků proto rozeslal doporučení z pera Linky bezpečí. „Internetem se šíří různé návody se seznamem úkolů, které děti napodobují, úlohu ‚kurátorů‘ začaly plnit samotné děti - ať již z legrace, či ve snaze vystrašit nebo ublížit. Mluvte s dětmi o bezpečném používání internetu a sociálních sítí a také o krizových linkách pomoci,“ uvedl v dopise adresovaném rodičům.

Podle Kožíška je komunikace s rodiči v tuto chvíli zcela zásadní. „Jsou dvě skupiny. Jedny rodiče média vystraší natolik, že se začnou zajímat o to, co jejich děti na internetu dělají. V druhém případě se ke zprávě dostanou děti a začnou to samy zkoušet. Otázka z toho je, co z toho je dobře. Minimálně se ale rodiče začínají zajímat, co to ta Modrá velryba vlastně je,“ uvedl.

Obecně se ale podle něj rodiče o internetovou bezpečnost dětí příliš nezajímají. „Rodiče je hodně těžké dostat do akce. Pokud mají zájem, vzděláváme je v této oblasti. Většinou ten zájem ale nemají. Po třídních schůzkách na naší přednášku zůstávají většinou tak tři lidé,“ podotkl Kožíšek.

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!