Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Polsku jde hlavně o vzdušnou obranu

Svět

  12:08
VARŠAVA - Polsko už nechce miliardy dolarů na pomoc s modernizací armády výměnou za souhlas s umístěním části protiraketového štítu na polském území, ale trvá na systému, který by ochránil zemi v případě útoku. Nejlepší by bylo několik střel Patriot, ty jsou zaměřeny proti raketám středního a krátkého doletu. Bez toho štít v Polsku nevznikne, píší dnes polské deníky.

Donald Tusk

Premiér Donald Tusk v pátek řekl, že aktuální nabídka Spojených států je zatím nepřijatelná. Její podrobnosti však nezveřejnil. Deníky uvádějí, že hlavní polský vyjednávač Witold Waszczykowski přivezl z Washingtonu nabídku, která zahrnovala možnost dočasného přesunutí střel Patriot z Německa do Polska.

Ty by v Polsku byly vždy jeden měsíc za čtvrtletí. Po měsíci by se vracely na další dva měsíce do Německa. Takový systém by fungoval rok. Střely by vlastnily USA, popsala Gazeta Wyborcza. Dziennik k tomu uvedl, že v nabídce byla pouze jedna střela Patriot, přitom k obraně samotné Varšavy jsou nutné nejméně tři střely.

Poláci chtějí střely natrvalo
Polské vládě však zřejmě nezáleželo na počtu střel, ale hlavně na tom, aby byly nastálo v Polsku. To řekl i premiér. Podle deníku Rzeczpospolita Poláci pochopili, že více než ohlášených 20 milionů dolarů ročně od Washingtonu nedostanou, proto trvají na střelách.

Negativní odpověď Polska podle polských médií rozčarovala Američany, zvláště proto, že byla oznámena 4. července, kdy Spojené státy slaví státní svátek - Den nezávislosti. Nicméně Bílý dům oznámil, že rozhovory s Polskem o části protiraketové základny budou pokračovat.

Smlouva o radaru v ČR se má podepsat 8.7.2008
Druhou část základny - radar - chtějí Američané umístit v Česku. Česká vláda na nabídku Američanů kývla. Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová má hlavní smlouvu o radaru v Brdech přijet podepsat do Prahy 8. července. V Polsku se spekulovalo, že Riceová by mohla při cestě do Evropy zavítat i do Varšavy, ale americké velvyslanectví, které ještě ve středu chystalo její návštěvu, přípravy zastavilo, napsala Gazeta Wyborcza.

Spekulace, že by deset antiraket mohlo stát v Litvě, považují polští
politici i politologové spíš za nástroj nátlaku. Rusko, které se ostře
staví proti americkému protiraketovému deštníku v Polsku a Česku, pohrozilo Litvě protiopatřeními, kdyby případně souhlasila s umístěním prvků americké protiraketové obrany na svém území.
"Američané pospíchají s podepsáním dohod, jak nikdy předtím. Pokud vezmeme v úvahu všechny tyto okolnosti, asi je třeba být tvrdým vyjednávačem," napsal Dziennik.

Ministr zahraničí Radoslaw Sikorski upozornil, že nelze vyloučit, že
rozhodnutí polské vlády může znamenat konec rozhovorů s USA o štítu. Premiér Tusk však zdůraznil, že Polsko je připraveno jednat dál, Spojené státy jen musí poopravit svou nabídku.

Autoři: ,