Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Zdeněk Škromach hodlá zopakovat Zemanův hradní příběh

  9:20
Bývalý senátor ČSSD chystá kandidaturu na prezidentský post. Má však podmínku – nebude kandidovat, pokud se Miloš Zeman rozhodne obhajovat, a dokud bude v úřadu.
Zdeněk Škromach

Zdeněk Škromach foto: MAFRA

Miloš Zeman byl svého času nejslavnějším důchodcem z Vysočiny a popularizátorem objímání stromů. Po jedenáctiletém „exilu“ se vrátil se vší parádou do Prahy jako prezident. Bývalý senátor a jedna z nejznámějších tváří ČSSD Zdeněk Škromach chce Zemanův příběh zopakovat. Jen místo Vysočiny pobývá na domovském Slovácku a místo stromů má bazének. Není to jediná podobnost, právě na tom, že druhým nejlepším Zemanem po Zemanovi je on, hodlá Škromach stavět svou prezidentskou kandidaturu.

Škromach usiluje o podporu nynějšího prezidenta, a až nastane čas, chce se vyloupnout coby nositel jeho odkazu. To nemusí být teprve za dalších pět let.

„Všichni jdou proti Milošovi, já naopak kandiduji s ním,“ říká v rozhovoru. Zvolil si tak specifickou cestu – zatímco ostatní dosavadní kandidáti se vymezují jako ti, kdo rozhodně nebudou jako Zeman, Škromach zdůrazňuje, že bude právě a přesně takový. Přípravu nezanedbává, už kolem sebe shromáždil tým spolupracovníků, s nimiž piluje volební témata. A rozhazuje sítě i do finančních kruhů, protože kampaň je náročná na peníze.

Podle informací LN už nějakou dobu obchází podnikatele s poptávkou budoucího spojenectví. „Ano, neformálně sonduji, jestli by byla ochota. Nesmí jít ale o žádné pochybné peníze od offshorových firem, chci jen národní zdroje,“ potvrzuje Škromach. A usiluje o podporu nynějšího prezidenta, a až nastane čas, chce se vyloupnout coby nositel jeho odkazu. To nemusí být teprve za dalších pět let. I kdyby Zeman obhajoval a uspěl, vše bude záležet na tom, jestli a jak dlouho mu zdraví umožní věnovat se náročné prezidentské úloze.

O víkendu 28. až 29. ledna se oba muži nejen nad tématem pokračovatelství setkali na příznačné akci. „Tou příležitostí byla zabijačka u Honzy Fencla v Hodoníně. Snažím se to koordinovat přímo nebo přes lidi, kteří mají k Milošovi blízko,“ uvádí v rozhovoru Škromach. Fencl býval ministrem zemědělství v době, kdy Zeman vedl vládu. Na ovar se škvarky dojíždí nynější prezident na Fenclův statek pravidelně.

LIDOVÉ NOVINY: Jak po odchodu z vysoké politiky trávíte své dny?

ŠKROMACH: Momentálně řeším osobní záležitosti a existenční uplatnění, což má své plusy i minusy. Člověk shání práci, někam přijde a oni si myslí, že si z nich dělám srandu. Mediální zájem o mou osobu může odrazovat, přestože by o mě jinak daný člověk stál. To je nevýhoda profláknutého obličeje.

LIDOVÉ NOVINY: Čím byste se chtěl nyní živit?

Mediální zájem o mou osobu může odrazovat, přestože by o mě jinak daný člověk stál. To je nevýhoda profláknutého obličeje.

ŠKROMACH: Určitě bych rád využil zkušeností a znalostí z politiky, z oblasti sociálních věcí a zaměstnanosti. Mám už sice věk, v šedesáti ale ještě nic nekončí, do důchodu je stále relativně daleko. Pohrávám si samozřejmě i s otázkou kandidatury na prezidenta republiky.

LIDOVÉ NOVINY: O prezidentských ambicích jste začal mluvit už v říjnu 2014. Co se od té doby změnilo?

ŠKROMACH: Situace se vyvíjí. Jsem rád, že se mi ozývá spousta lidí, kteří nabízejí podporu a pomoc.

LIDOVÉ NOVINY: Pokud by v březnu Miloš Zeman potvrdil, že hodlá obhajovat funkci, nelezli byste si do zelí?

ŠKROMACH: Samozřejmě, průnik portfolia tam je. Všichni jdou proti Milošovi, já naopak kandiduji jakoby s ním. Lidé se mě ptají, jak to myslím. Odpovídám jim, že chci být připraven na kandidaturu ve chvíli, kdy Miloš Zeman nebude prezidentem republiky. Vytvářím si pozici, aby mi toto volební portfolio nikdo nevyfoukl.

LIDOVÉ NOVINY: Jaký by byl váš program?

Situace se vyvíjí. Jsem rád, že se mi ozývá spousta lidí, kteří nabízejí podporu a pomoc

ŠKROMACH: Potkávám se s lidmi, kteří mají zajímavé projekty. Velmi mě zajímá otázka bezpečnosti. Třeba plyn k nám přichází z nestabilních zemí, za nemalou hrozbu považuji takzvaný blackout – výpadek elektřiny. Jde o místní a regionální soběstačnost, energetickou či potravinovou. Zajímá mě bezpečnost zdrojů pitné vody, ne nadarmo se říká, že příští války se povedou právě o ni.

Na jedné straně se tu lidé straší různými hrozbami, nehledají se ale řešení a odpovědi na tato rizika. Ukazuje se, že pro zajištění energetické soběstačnosti by bylo třeba více popularizovat solární energii – nikoliv tak jako dnes, ale v možnosti individuálních zdrojů či malých větrných elektráren. Trendem jsou elektromobily, což je příznivé v době, kdy se s emisním skandálem potýká třeba Volkswagen.

LIDOVÉ NOVINY: Jde o témata, která chtěl vždy prosazovat předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Premiér ale po výtkách nakonec nabral směr konzervativnější levice. Trochu paradox, jak se to obrátilo...

Pokud jde o demokratickou levici blížící se středu, sociální demokracie bývala hegemonem této oblasti. V posledních letech ale ztratila pozice. Problém je, že ČSSD hledá odpovědi na potřeby voličů na celé škále.

ŠKROMACH: Pokud jde o demokratickou levici blížící se středu, sociální demokracie bývala hegemonem této oblasti. V posledních letech ale ztratila pozice. Problém je, že ČSSD hledá odpovědi na potřeby voličů na celé škále. Na Slovensku například Robert Fico svou stranu posunul až do radikálních pozic. U nás se stalo něco podobného, když na konci devadesátých let Miloš Zeman coby předseda sociální demokracie vymazal republikány Miroslava Sládka. Teď Miloše paradoxně podporuje (smích).

LIDOVÉ NOVINY: V čem spočíval úspěch ČSSD z přelomu milénia?

ŠKROMACH: ČSSD se dokázala rozkročit a zaujmout širší vrstvy. Ve vedení strany vedle Zemana byli Petra Buzková, Stanislav Gross nebo Vladimír Špidla – ti měli velmi rozdílné názory, což vedlo k tehdejším vysokým volebním ziskům. Dnes se veřejnost potýká s novými otázkami, problém je, že odpovědi nepřinášíme.

Ukazuje se, že Babišovo jednoduché sdělení „všeci kradnú“ dokáže nasát i voliče, kteří fakticky ani nevědí, proč ANO volí. Hnutí se daří lákat nejen voliče sociální demokracie, ale i komunistů. Andrej Babiš de facto kopíruje úspěch Miloše Zemana, který vytvořil ze sociální demokracie na hranici volitelnosti silnou stranu. O tom, jak se vnímání politiky proměnilo, svědčí americké volby. Republikána Donalda Trumpa volili dělníci, jindy voliči levicových demokratů.

LIDOVÉ NOVINY: Můžete vyloučit, že když se Miloš Zeman rozhodne obhajovat mandát, vy do voleb nepůjdete?

Andrej Babiš de facto kopíruje úspěch Miloše Zemana, který vytvořil ze sociální demokracie na hranici volitelnosti silnou stranu. O tom, jak se vnímání politiky proměnilo, svědčí americké volby. Republikána Donalda Trumpa volili dělníci, jindy voliči levicových demokratů.

ŠKROMACH: Chci hrát v rámci volební pozice, ve které Miloš Zeman prezidentem nebude. Kdybychom kandidovali oba, tříštili bychom síly. Na druhou stranu je třeba vytvářet alternativu. Měli by se objevovat kandidáti, kteří se nebudou vymezovat vůči Zemanovi a kteří by naopak rozvíjeli jeho odkaz.

LIDOVÉ NOVINY: Hovořil jste o takové strategii s Milošem Zemanem?

ŠKROMACH: Čas od času se potkáváme. Pravda je, že hradní zeď je v posledních letech silná. Teď jsme viděli v Hodoníně na zabijačce u Honzy Fencla (ministr zemědělství v Zemanově vládě, akce se konala o víkendu – pozn. red.). Prostor tu existuje. Tyto věci se snažím koordinovat přímo nebo přes lidi, kteří mají k Milošovi blízko.

Myslím si, že je dobré, aby zde existoval prostor pro kandidáty, kteří by oslovovali jeho voličskou základnu. Aby ve chvíli, kdy nebude Miloš Zeman prezidentem, měli náskok. Je to důležité i z hlediska toho, že Miloš svou politikou vypálil rybník takzvaným radikálům, kteří teď živoří na okraji. Tito politici musejí zůstat na pokraji zájmu. Poptávka po vytvoření vlády tvrdé ruky tu existuje, tudíž cítím zodpovědnost napomáhat udržení demokratických struktur proti autoritářskému stylu vládnutí.

LIDOVÉ NOVINY: Taková prezidentská kandidatura není z finančního hlediska žádná legrace. Sháníte už peníze?

Měli by se objevovat kandidáti, kteří se nebudou vymezovat vůči Zemanovi a kteří by naopak rozvíjeli jeho odkaz

ŠKROMACH: Chtěl bych být lidový kandidát. Pokouším se proto vytvářet síť dobrovolníků a známých, kteří se snaží pomoci. Na transparentním účtu bych pak chtěl střádat peníze od dobrovolných přispěvatelů. Nechci lobbing, chci, aby lidé měli zájem mi něčím drobným přispět. Nesmí jít o žádné pochybné finance od offshorových firem, chci jen národní peníze.

LIDOVÉ NOVINY: Takže byste milion od kyperské firmy vrátil?

ŠKROMACH: Ano. Mohla by to být i provokace soupeřů, aby mě někdo znedůvěryhodnil. Průhlednost, čistota a národní původ peněz jsou pro mě důležité. Pro zvolení je třeba zhruba dva miliony hlasů. Kdyby mi každý z nich na účet poslal deset korun, v zásadě by o finance na kampaň bylo postaráno (smích).

LIDOVÉ NOVINY: Ptáte se i větších hráčů, mecenášů?

ŠKROMACH: Pomalu končí éra, kdy generace polistopadových miliardářů pokradmu financovala politické strany a politiky. Sami přicházejí do politiky. Začal s tím Vít Bárta, s větším úspěchem pokračoval Andrej Babiš a teď přicházejí další. Tento trend sílí i v zahraničí, příkladem budiž Donald Trump. Nemyslím si, že je to dobře. Znepřehledňuje se tím situace na politické scéně, voliči si mohou připadat zmateně. Může to vést k tomu, že místo voleb jde člověk radši na pivo. Lidé musejí být občansky aktivnější, zajímat se o věci veřejné a politiku v místě, kde žijí.

LIDOVÉ NOVINY: Mezi pražskými bankéři a finančníky jsme zachytili informaci, že aktivně obcházíte různé podnikatele a zjišťujete, zda by vám přispěli na kampaň.

Chtěl bych být lidový kandidát. Pokouším se proto vytvářet síť dobrovolníků a známých, kteří se snaží pomoci. Na transparentním účtu bych pak chtěl střádat peníze od dobrovolných přispěvatelů.

ŠKROMACH: Neformálně sonduji, jestli by byla ochota. Samozřejmě vše naráží na pozici a situaci s Milošem Zemanem. Ale ano, neformálně se ptám. Vše by muselo být čitelné a transparentní, nic proti tuzemským miliardářům a milionářům. Je jasné, že pro prezidentskou kampaň nějaké peníze zkrátka potřebujete.

LIDOVÉ NOVINY: V loňských senátních volbách vás porazila starostka Ratíškovic Anna Hubáčková (KDU-ČSL). Máte šanci uspět v prezidentských volbách, když se to naposledy nepovedlo ani v senátních?

ŠKROMACH: Z hlediska budoucích voleb nemá příliš význam analyzovat podzimní volby. Půjde o něco zcela jiného. Problém senátních voleb vidím v tom, že se projevil faktor vládnutí ČSSD. Dříve ovládala ODS obce, kraje, parlament i Hrad, aby na konci minulé dekády začala moc ztrácet.

Tato periodicita dorazila i k ČSSD. Lidé nás vidí všude. Z jednoho volebního neúspěchu nemá cenu se hroutit. Miloš Zeman v roce 2003, byť v nepřímé volbě, také zaznamenal neúspěch. Jednou dostal nakládačku, dal si oddech a pak zase vyhrál. Je to jako sport. Hlas lidu, hlas boží. Příčinou mého podzimního neúspěchu byla i velice nízká volební účast.

LIDOVÉ NOVINY: Spoléháte, že vám momentální politický relax pomůže jako Zemanovi pobyt na Vysočině?

Pomalu končí éra, kdy generace polistopadových miliardářů pokradmu financovala politické strany a politiky. Sami přicházejí do politiky.

ŠKROMACH: Jeho vzkazy z Vysočiny se staly legendárními. Po objímání stromů a člunkování po jezeře se dokázal vrátit až do prezidentské pozice – navíc ve věku, kterého jsem zdaleka nedosáhl. Z tohoto pohledu vnímám současný odpočinek jako příležitost, aby člověk dostal trochu políček a vzpamatoval se. Je třeba sestoupit z hor dolů a rozhlédnout se kolem sebe. Když se člověk na chvíli z politiky stáhne a využije to pozitivně, je to možná záruka budoucího úspěchu.

LIDOVÉ NOVINY: Budete usilovat o stranickou podporu?

ŠKROMACH: Pokud by mělo v ČSSD proběhnout vnitrostranické referendum, pokusím se získat nominaci. Spíše se ale snažím udržet odstup od stranické kariéry. A dostat se do méně stranicky zaměřené pozice. Může se stát, že ve finále proti sobě budou kandidáti, kteří nebudou spojováni s konkrétní stranou. Půjde o osobnostní volbu.

Dvacet let ve vrcholné politice

Zdeněk Škromach (60)

  • Narodil se v Hodoníně, dům a bazének má v nedalekém Rohatci.
  • Vyučený elektromontér byl v osmdesátých letech členem KSČ, od roku 1995 má legitimaci ČSSD.
  • Od roku 1996 do loňska se držel ve vysokých politických patrech. Byl poslancem, senátorem, místopředsedou strany i vlády a ministrem práce a sociálních věcí.
  • V loňských senátních volbách jeho parlamentní kariéru přeťala vyzývatelka Alena Hubáčková, kterou nasadili lidovci.
  • Patří v sociální demokracii k příznivcům Miloše Zemana.
  • Proslul Hovory od bazénku, v nichž z gumového brouzdaliště komentuje události, známý je i využíváním selfie fotografií.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!