Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Muži povinně na mateřské? To není postoj ČSSD, popírá Škromach desatero

Česko

  13:08
PRAHA - Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach popřel, že by desatero pro rodiny bylo oficiálním programem strany a zcela se od něj distancoval. Návrh, který obsahuje mimo jiné i povinné rozdělení rodičovské mezi oba rodiče, při tom zveřejnila strana na svých webových stránkách.

Zdeněk Škromach foto: Standa Krupař Lidové noviny

Sociální demokraté zveřejnili v sobotu na svých webových stránkách "Desatero opatření, kterými může ČSSD pomoci rodičům". Za navrženými opatřeními stojí Oranžový klub, který tvoří zhruba dvacet sociálních demokratek.

Mezi návrhy, které vzbudily rozruch, je například povinné rozdělení rodičovské dovolené mezi otce a matku nebo povinnost pro mateřské školy, aby přijaly každé dítě starší tří let, přestože školky jsou už v některých oblastech přeplněné.

ČTĚTE DÁLE:

"Není to rozhodně oficiální postoj sociální demokracie. Je to pouze stanovisko iniciativní skupiny některých žen, které jsou z části členkami ČSSD a z části ne," odmítl Škromach jakoukoliv spojitost těchto návrhů s oficiálním stanoviskem strany.

Asi to ani není myšleno vážně, říká o návrhu Škromach

"Určitě to bereme jako námět k diskuzi, ale o programu ČSSD rozhoduje stínový ministr a stínová vláda, tohle bereme opravdu pouze jako náměty k zamyšlení. Je nešťastné tyto myšlenky spojovat s programem sociální demokracie," uvedl dále místopředseda sociální demokracie.

On sám s daným programem příliš nesouhlasí. "Nestihl jsme si zcela ty návrhy přečíst, ještě se na to podívám. Co se týká toho, že by mateřská byla povinně rozdělená mezi muže a ženy, tak tyto informace byly pravděpodobně zavádějící a nejspíš to ani sama iniciativa nemyslela vážně, nikdo nikoho nemůže nutit, aby byl na mateřské či rodičovské povinně."

O co v návrhu šlo

  • Sdružení Oranžový klub navrhlo uzákonit povinné dělení rodičovské dovolené mezi otce a matku. Zaměstnavatelé si prý musí zvyknout, že nejen žena je „nespolehlivou“ zaměstnankyní s „rizikem“ rodičovství. Mělo by to údajně vyřešit problémy diskriminace žen na trhu práce kvůli mateřství, ztrátu kontaktu ženy s pracovním prostředí, a s tím spojenou ztrátou odbornosti či stále rostoucí ženskou nezaměstnanost.
  • Druhý návrh obsahoval myšlenku zavést zákonný nárok pro každé dítě od tří let na umístění v mateřské škole. Mateřské školy prý také musí fungovat všechny pracovní dny v týdnu alespoň od 7.00 hod. do 18. hod., tak aby rodiče byli schopni absolvovat osmihodinovou pracovní dobu, zákonem stanovenou přestávku na oběd a cestu do a z práce.
Autor: