Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Pomalá justice pomohla Pitrovi k nižšímu trestu. Přečtěte si rozsudek

Česko

  8:00
PRAHA - ROZSUDEK UVNITŘ: Proč soud udělil někdejšímu nepříteli státu číslo 1 pouze tříletý trest? Server Lidovky.cz získal kompletní verzi čerstvého rozsudku nad podnikatelem Tomášem Pitrem. Vyplývá z něj, že senát považoval trest za adekvátní i kvůli zdlouhavosti celého procesu.

Tomáš Pitr na jednání pražského městského soudu, který má rozhodnout o jeho trestu za vyvedení akcií potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny ze společnosti Agrocredit. foto: ČTK

Délku Pitrova trestu potvrdil před dvanácti dny Vrchní soud v Praze. Zamítl odvolání státní zástupkyně, která požadovala pro podnikatele trest vyšší než tři roky. Vrchní soud dal však za pravdu Městskému soudu v Praze a odvolání zamítl.

PSALI JSME:

Ve zdůvodnění zdůraznil, že je při posuzování výše trestu nezbytné přihlédnout k tomu, jaké prodlevy vyšetřování případu provázely.

"Vrchní soud považuje za zcela významné zjištění, že k jednání kladenému obžalovanému Tomáši Pitrovi za vinu (..). došlo v roce 1994, trestní stíhání však bylo zahájeno (...) bezmála po sedmi letech," uvedl soudce Viktor Mach. Obžaloba pak přišla teprve v roce 2004, kdy padl i první trest, a další dva tresty soud Pitrovi uložil v roce 2005 a 2006.

"Obžalovaný Tomáš Pitr se na průtazích v této trestní věci do pravomocného rozhodnutí v červnu roku 2006 nijak nepodílel," konstatoval soud.

Trest jako výchovný 'pohlavek'

Na dalších prodlevách však už Pitr vinu nesl. Někdejší premiér Jiří Paroubek jej označil za nepřítele státu a Pitr v roce 2007 uprchl do zahraničí. V nepřítomnosti pak byl v roce 2010 pravomocně uznán vinným z dalšího deliktu. V novém soudním řízení, na které měl po dopadení v zahraničí právo, dostal z původně souhrnného šestiletého trestu "jen" tři roky vězení. Tuto výši trestu začátkem letošního září Vrchní soud v Praze svým verdiktem potvrdil.

Za co pyká ve vězení

Tříletý trest dostal Pitr za vyvedení akcií potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny ze společnosti Agrocredit. Spolu s Michalem Zouharem způsobil škodu přesahující 700 milionů korun. Do verdiktu se mu započítává i jeden daňový delikt z roku 1994.

"Ve výsledku uplynulo bezmála osmnáct let od spáchání trestného činu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby (který navíc zůstal ve stádiu pokusu) a dvanáct let od spáchání trestného činu porušování povinností při správě cizího majetku," vyčíslil soud a ospravedlnil v té souvislosti i adekvátnost výše trestu.

"Uložené tresty s ohledem na zmíněné časové disproporce plní především svou funkci výchovnou a ochrannou," uzavřel soudce Mach. Pitr však zřejmě celé tři roky za mřížemi nestráví. Už dva roky totiž strávil ve vazbě poté, co byl zadržen v roce 2010 ve Švýcarsku.

Autoři: ,