Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Premiér musí chystat plán B

Česko

  9:00
PRAHA - Stačilo jen pár hodin a Mirek Topolánek mohl oslavovat vítězství Václava Klause. Paralelně dlouho připravovaná „akce veřejná volba“ mu však na poslední chvíli nachystaný plán hatí.

Mirek Topolánek foto: ČTK

Premiér Mirek Topolánek byl v posledních týdnech neobyčejně klidný, když přišla na přetřes prezidentská volba. I politici napříč stranami ve sněmovně říkají, že k tomu měl dost dobrý důvod: pokud by se na poslední chvíli vše „nezvrtlo“, měl Václav Klaus vítězství téměř jistě v kapse.

Lidové noviny byly ve čtvrtek přítomny neformální a víceméně přátelské debatě tří významných poslanců z KSČM, ODS a sociální demokracie. S vědomím toho, že v tu chvíli byl Topolánkem vytoužený scénář již passé, mluvili neoficiálně o detailech premiérova plánu a neobyčejně se shodovali. Navíc tvrdili, že mezi zasvěcenými (tedy poslanci) to „přece dávno ví úplně každý“.

Premiér a předseda ODS mohl být klidný po právu. Pokud by byla volba tajná, mohl by Klaus počítat s drtivou většinou ze 122 hlasů ODS („možná by mu to dva tři nehodili, ale to by nebylo nijak zásadní,“ říkal jeden zákonodárce za ODS).

 Mezi lidovci by stávající prezident „ulovil“ zhruba 12 hlasů. „No a pak by v tajné volbě přišlo osm hlasů od socanů a čtyři od nás,“ prohlásil za souhlasného přikyvování kolegů z ostatních stran nejmenovaný komunistický funkcionář. Mezi socialisty jde o část stoupenců Miloše Zemana a lidi, o nichž se v této souvislosti už nejen v médiích spekulovalo. Z KSČM jmenují i sami komunisté například Václava Exnera či Miroslava Grebeníčka.

 Když se k součtu těchto čísel přidají ještě dva hlasy Miloše Melčáka a Michala Pohanky a nejméně dvou senátorů mimo klub ODS, kteří už se k volbě Klause přihlásili, mohl by stávající prezident získat ve třetím kole první volby až 150 hlasů. Ke zvolení by mu jich přitom stačilo 141. Při veřejné volbě ale hlasy socialistů a komunistů odpadnou. Členové těchto stran by totiž museli hlasovat v souladu s přáním svých stranických sekretariátů, které si Klause na Hradě nepřejí. I proto se ODS tak rve za tajnou volbu.

Dlouhodobá dohoda o veřejné volbě?
„Proto byl Topolánek tak klidný. Věděl, že to má zařízené, nepočítal, že by se mohlo cokoliv stát, a proto ani neměl nachystaný žádný plán B,“ tvrdí již citovaný občanský demokrat. „A to byla jeho největší chyba. Dobrý politik, a tím spíš lídr, má být vždy připraven i na jiné varianty.“

 Dlouho zdánlivě nereálné přistoupení k veřejné volbě však zřejmě nebylo tak nečekané, jak se zdá. Ostatně o možnosti volit veřejně mluvil jako první šéf komunistických poslanců Pavel Kováčik už minulý rok. Šéfka zelených poslanců Kateřina Jacques mu tehdy horlivě přikyvovala.

 „Jenže komunisté s tím nemohli přijít. Okamžitě by se totiž začalo říkat, že prosazujeme totalitní praktiky, a ostatní by se k nám nepřidali. Muselo se proto počkat, až to oznámí ostatní včetně zelených,“ vysvětluje funkcionář KSČM.  Zelení, kteří si byli dobře vědomi, že takový postoj rozbouří vztahy v koalici, také vyčkávali a hledali záminku. Tou se nakonec stala schůzka prezidentova kancléře Jiřího Weigla s bývalým poradcem Miloše Zemana Miroslavem Šloufem.

Komunisté se definitivně vyjádřili před 21. hodinou. A podle očekávání se vyslovili pro veřejnou volbu, ODS zůstala ve sněmovně s bojem za tajné hlasování osamocena, podporována maximálně částí lidovců. Pokud se dnes vůbec volba uskuteční, a bude veřejná, asi nebude mít vítěze. Švejnarovi by na vítězství nestačily ani hlasy komunistů. Mirek Topolánek musí každopádně začít přemýšlet o „plánu B“.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!