Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Průzkum LN: lidé chtějí volbu veřejnou

Česko

PRAHA Sedmdesát procent lidí má jasno: zákonodárci by dnes měli prezidenta vybírat ve veřejné volbě.

Vyplynulo to z výsledků průzkumu agentury Median pro Lidové noviny. Šetření probíhalo přesně týden před začátkem prezidentského klání.

Tajnou volbu podle výsledků podporuje pouze 19 procent respondentů. Jedenáct procent nedokáže posoudit, jestli je lepší anonymní, nebo veřejná volba.

Zbylé více než dvě třetiny lidí pak mají za to, že otevřené hlasování by letošní prezidentské volbě prospělo.

Podle ředitele agentury Median Přemysla Čecha lidé svým poměrně jednoznačným postojem k veřejné volbě naznačují zejména to, že v blízké budoucnosti by rádi hlavu státu vybírali přímo.

„Lidé to vidí tak, že když už nemají možnost volit prezidenta přímo, chtějí alespoň vědět, jak který poslanec nebo senátor hlasoval,“ uvedl Čech.

Respondenti by podle něj obecně přivítali více transparentnosti v politice. „Lidé mají dost šarvátek a zákulisních tahanic. Veřejnou volbu prezidenta považují za více čitelnou a průkaznou,“ řekl analytik.

Pokračování na straně 5

Průzkum LN: lidé chtějí...

Dokončení ze strany 1

To, že lidé upřednostňují veřejnou volbu prezidenta před tajnou, vychází i z jiných průzkumů veřejného mínění.

Například podle dva týdny starého šetření Střediska empirických výzkumů (STEM) zpracovaného pro ČSSD souhlasí s anonymní volbou prezidenta jen 38 procent lidí. Zbytek by rád zákonodárcům při vybírání příští hlavy státu „koukal pod ruce“.

Podle dalších průzkumů z minulosti by však lidé byli nejspokojenější, kdyby prezidenta mohli vybírat přímo. Názor, že by poslanci a senátoři měli schválit přímou volbu, dlouhodobě zastává nadpoloviční většina lidí.

Topolánek byl proti Naposledy se zákonodárci návrhem na zavedení přímé volby hlavy státu zabývali loni v listopadu. ČSSD chtěla, aby lidová volba byla maximálně dvoukolová. V prvním kole by se vítězem mohl stát pouze kandidát, který by od voličů získal nadpoloviční počet hlasů. Pokud by se takový nenašel, postoupili by do druhého kola dva kandidáti s největším počtem hlasů, ze kterých by pak lidé prezidenta vybrali.

Návrh však sněmovnou neprošel, nepodpořila jej ODS. Šéf této strany a premiér Mirek Topolánek to zdůvodnil tím, že sociální demokraté návrh předložili účelově.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!