Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Obvinění: firmy fiktivně zaměstnávaly invalidy, stát obraly o 600 milionů

Česko

  10:52aktualizováno  17:56
PRAHA - Kriminalisté z Útvaru pro odhalovaní korupce a finanční kriminality obvinili 16 firem a tři lidi ze zneužívání příspěvků na zaměstnávání zdravotně postižených. Podle závěrů policie tím údajně od ledna 2008 do června 2012 způsobily škodu zhruba 600 milionů korun.
Policie ČR

Policie ČR foto: Reprofoto

Třem lidem, kteří byli obviněni z dotačního podvodu, hrozí pět až deset let vězení. V úterý to sdělil mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Podle policie firmy formálně zaměstnávaly co největší počet invalidů, aby od státu prostřednictvím úřadů práce získaly dotaci na každého postiženého pracovníka. Jednotlivý požadovaný příspěvek činil 8000 korun, přičemž invalidovi pak zaměstnavatelé vyplatili mzdu maximálně 2000 korun.

Až 6500 fiktivních invalidů

Rozdíl po odečtení povinných odvodů na sociální a zdravotní pojištění pak obviněné fyzické a právnické osoby údajně používaly pro svoji potřebu. "Z dosud provedeného šetření kriminalistů vyplývá, že většina invalidních pracovníků nevykonávala vůbec žádnou práci nebo objem jimi vykonané práce byl zcela minimální," uvedl Ibehej. Podle něj kriminalisté rozkrytím systému zjistili, že většina společností byla založena pouze formálně a jejich zisk byl tvořen vyplacenými dotacemi na zaměstnávání zdravotně postižených lidí.

Šestnáct společností, které ovládaly tři obviněné osoby, podle policie v červnu 2010 zaměstnávaly zhruba 4800 invalidů. Jejich počet mohl do června 2012 nárůst až na 6500. Podle serveru Aktualne.cz jsou na seznamu obviněných tři podnikatelé a firmy Verve-Invest a Besico Real, které prý sponzorovaly někdejší vládní stranu Věci veřejné. Policie se údajně také zajímá o společnost Besico Services, která v letech 2006 až 2012 v Praze odtahovala auta.

Kriminalisté v souvislosti s touto kauzou zajistili majetek v hodnotě 130 milionů korun, který většinou tvořily nemovitosti. Případ dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze.

Nedostatečné kontroly

Podle předsedy Národní rady osob se zdravotním postižením České republiky Václava Krásy je možné, že úřady práce v obviněných firmách nedostatečně prováděly kontroly. "Tohle je extrémní případ. Myslím si, že tam žádná kontrola nebyla," podotkl Krása.

"Ministerstvo práce a sociálních věcí by mělo velmi přesně analyzovat způsoby, jakými byly získávány tyto finanční prostředky, a navrhnout takové preventivní mechanismy, aby se v budoucnu tato situace nemohla opakovat," řekl v úterý v reakci Sobotka, podle něhož je především na policii, aby věc dotáhla do konce. Zmínil také možné politické souvislosti ve vztahu k Věcem veřejným.

Podle mluvčí úřadů práce Kateřiny Beránkové jsou možnosti kontrolování zneužití příspěvků a dávek velmi omezené. "Zaměstnanci mohou vždy vycházet pouze z opravdu podložených informací, například z oznámení samotných zaměstnanců či z výsledků intenzívních kontrol," sdělila Beránková. Pokud však firmy mají podle mluvčí v pořádku dokumenty, které podle zákona předkládají, tak úřad práce nemá moc jiných možností, jak postupovat. V loňském druhém pololetí udělaly pracovní úřady 2209 kontrol zaměřených na zaměstnávání zdravotně postižených lidí, ve 211 případech byly zjištěny nedostatky.

Podpora na zaměstnání zdravotně postižených osob

Loni úřady práce vyplatily na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením přes 3,6 miliardy korun, v roce 2012 to bylo zhruba o 200 milionů méně. Na konci ledna úřady práce registrovaly 60 700 nezaměstnaných lidí se zdravotním postižením.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!